Organizátori olympiády plánujú v Pekingu odstaviť takmer celú dopravu, aby zabránili ďalšiemu znečisťovaniu ovzdušia. Smog nad mestom môže ovplyvniť výkony športovcov.
PEKING, BRATISLAVA. Napriek tvrdeniam, že Peking vyhráva boj so všadeprítomným smogom, situácia je horšia, ako sa očakávalo. V nedeľu zmizol za hustými mračnami znečisteného vzduchu aj národný štadión Vtáčie hniezdo.
Viditeľnosť klesla na kilometer a prístroje televízie BBC namerali vo vzduchu dvojnásobne vyššiu úroveň prachových častíc oproti prijateľnému štandardu. Úrad na ochranu životného prostredia varoval ľudí s dýchacími ťažkosťami pred vážnymi problémami.
Pár dní pred začiatkom olympiády, pre ktorú spravili Číňania všetko, aby bola najlepšia v histórii, je to zlá správa. Pre Čínu, pre športovcov aj divákov.
„Nevyzerá to dobre,“ priznala pre AP Gunilla Lindbergová, viceprezidentka Medzinárodného olympijského výboru. Viditeľnosť v meste bola miestami len jeden kilometer.
Obmedzujú premávku
Šesťnásobný majster sveta Erik Vlček, člen komárňanského štvorkajaku o smogu hovoril už po vlaňajšom zimnom sústredení v Pekingu.
„Sivé okolie, v ovzduší cítiť čosi ako obhorený bakelit. A to je kanoistický areál 35 kilometrov od mesta. Súťažime necelé dve minúty, ale neviem si predstaviť maratóncov. Číňania sa dušovali, vraj cez olympiádu to bude inak.“
Zdá sa, že nebude. Meracie prístroje od štvrtku ukazujú hodnoty znečistenia vzduchu v Pekingu vysoko nad akceptovateľnou úrovňou. Napriek tomu, že v meste už týždeň platia špeciálne opatrenia. Šéf olympijského výboru Jacques Rogge už varoval, že niektoré vytrvalostné disciplíny budú musieť pre smog presunúť na inú hodinu.
Čína dopláca na to, čo jej svet roky pripomína - pri prudkom rozvoji ekonomiky ignoruje ochranu životného prostredia.
Čínski organizátori sú na poslednú chvíľu pripravení zlepšiť ovzdušie aj krajnými riešeniami. Už teraz na cesty môžu striedavo vychádzať len autá s párnymi a nepárnymi značkami a via fabrík a stavenísk v okruhu niekoľko kilometrov prechodne odstavili. Čína včera priznala, že musí urobiť viac.
„Z ulíc možno stiahneme až 90 percent áut,“ citoval Ču Tchunga z Úradu pre životné prostredie denník China Daily. „Všetky staveniská a niektoré továrne v Pekingu a jeho okolí môžu byť dočasne odstavené,“ napísal denník China Daily.
Námestník šéfa Úradu na ochranu životného prostredia Tu Šaočung nevidí situáciu tak kriticky. „Či ide o znečistenie, by sme mali posudzovať na základe vedeckých expertíz, a nie toho, čo vidia naše oči,“ citoval ho britský denník Times.
Za najhorší smog za posledný mesiac môže podľa neho štvordňové bezvetrie, ktoré nerozfúkalo mračná smogu. Zmena počasia má vrátiť hodnoty do normálu. „Kvalita vzduchu bude v auguste dobrá.“
Športovci odkladajú príchod
Tí si myslia opak. Mnohí príchod do Pekingu odďaľujú. Viacerí austrálski športovci sa pre zlý vzduch rozhodli vypustiť aj otvárací ceremoniál. Čo najmenej sa chce v Pekingu zdržať aj slovenská bežkyňa Lucia Klocová. Americká delegácia zabezpečila pre svojich športovcov aj ochranné masky.
Obavy má aj John Brewer z britskej Akadémie športových vied. Pre BBC povedal, že vysoké znečistenie sa odrazí aj na výkone. Najviac na to môžu doplatiť bežci na dlhé trate a cyklisti.
Slováci to zvládajú
Vysokú úroveň prachových častíc v ovzduší námestník riaditeľa Úradu pre ochranu životného prostredia Tu Šaočung vysvetľuje kombináciou hmly a bezvetria. To udržiavalo smog nad mestom.
„Nie je tu zhoršená kvalita ovzdušia, je to ako minulý rok. Fyzicky to nevnímame, necítiť ani žiaden smrad,“ povedal zástupca šéfa slovenskej olympijskej misie Roman Buček z olympijskej dediny.
Olympijský výbor vylučuje zdravotné riziká pre športovcov, pripúšťa však, že smog môže ovplyvniť ich výkony. „Atléti budú vdychovať 150 litrov vzduchu za minútu. Ich sa to týka najviac,“ povedal Lo Sze Ping z organizácie Greenpeace denníku Guardian.
Ovzdušie
Pekinské ovzdušie: prach, špina, dym, sadze, znečistenie z fabrík a aút
Letné horúčavy sú typické, vtedy býva aj nízka úroveň ozónu
Vietor môže smog rozhohnať, zároveň však aj priniesť znečistenie z iných oblastí.
Zdroj: Reuters
Športovci sú zvyknutí
So slovenskou výpravou do Pekingu vyrazila aj odborníčka na imunológiu a alergiológiu KATARÍNA BERGENDIOVÁ. Dôvodom je práve smog.
Ste asi 10 hodín po prílete do Číny. Aká je situácia ?
„Smog nie je o nič horší, ako býval v Číne aj v minulých rokoch. V podstate sa s tým rátalo a mohli sme sa pripraviť. Nie je to zatiaľ katastrofa.“
Ako to pocíti človek, ktorý priletí zo Slovenska?
„Ovalí ho teplý a vlhký vzduch. Na prvý pohľad je v dôsledku znečistenia ovzdušia akoby zamračené. Zajtra by malo pršať, čím by sa malo ovzdušie prečistiť.“
Dýcha sa v takomto prostredí horšie?
„Určite, ale je to najmä pre 40–stupňové teploty a 75–percentnú vlhkosť. Športovci vedeli, do čoho idú, takže sa mohli pripraviť.“
Ako ste ich pripravovali?
„Všetci boli na aklimatizačných pobytoch, snažili sme sa športovcov ešte doma dôkladne vyšetriť a zachytiť problémy, ktoré by im mohli podmienky v Číne zhoršiť. Všetci sú podchytení, tak dúfam, že nič katastrofické sa neudeje. Zatiaľ sa všetci cítia dobre, primerane.“
Pre koho je takéto prostredie najhoršie?
„Najťažšie ho môžu zvládať vytrvalostní športovci, pretože u nich je najintenzívnejšia ventilácia vzduchu, je tam najväčšia potreba okysličovania.“
Marcela Glevická
Séria šiestich fotografií zachytáva, ako sa v Pekingu od utorka do tejto nedele zhoršovala viditeľnosť. Najhoršia bola v piatok a v nedeľu. REUTERS |