Tomanová pomohla hudobníkom

Ministerka Tomanová sociálne zrovnoprávnila hráčov na dychové nástroje s fúkačmi skla. Dôvodom je škodlivosť ich práce. Lekári však tvrdia, že zdravie sklárov je vystavené oveľa väčšiemu riziku, ako hudobníkov.

Zamestnávatelia hráčov na dychové hudobné nástroje im musia povinne platiť príspevkyZamestnávatelia hráčov na dychové hudobné nástroje im musia povinne platiť príspevky (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA)

BRATISLAVA. Hráči na dychové hudobné nástroje si pre seba vylobovali výhody. Ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová prikázala ich zamestnávateľom im povinne platiť príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie. Hráči na dychové nástroje sa tak dostali na úroveň sociálneho zvýhodnenia napríklad fúkačov skla.

Zoznam takto zvýhodnených profesií však na ministerstve nemajú. Hudobníkov zvýhodnili preto, lebo ich o to požiadali.

Hráči na dychové nástroje prirovnávajú zdravotnú náročnosť svojej práce k fúkačom skla. Lekári považujú toto prirovnanie za nemiestne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Sklári verzus hudobníci

„To sa mi zdá prehnané,“ reaguje na prirovnanie hudobníkov k sklárom Neda Markovská, prednostka I. stomatologickej kliniky v Košiciach. Podľa nej ten, kto prirovnáva hráčov na dychové hudobné nástroje k fúkačom skla, sklárov nikdy nevidel. S Markovskou súhlasí aj Igor Bátora, prednosta Kliniky pracovného lekárstva fakultnej nemocnice na bratislavských Kramároch. Ten dokonca tvrdí, že v rebríčku ohrozenia zdravia sa profesia hráča na dychové nástroje nachádza „niekde pod dnom“.

Obidvaja lekári tak reagujú na vyjadrenia hráčov na dychové nástroje, ktorí zdravotné riziko, ktoré podstupujú, prirovnávajú najmä k sklárom. „Často je to prirovnávané k fúkačom skla,“ vysvetľuje fagotista Vladimír Hvizdák zo Štátneho komorného orchestra v Žiline. Hráčom na dychové nástroje podľa neho hrozí až pľúcne rozdutie.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Bátoru ide o rozšírenie alebo prasknutie priestorov dýchacích ciest, tzv. mechúrikov v pľúcach, čo spôsobuje dýchavičnosť. Prednosta však tvrdí, že s takýmto pracovným postihnutím sa za 20 rokov svojej lekárskej praxe u hráčov na dychové nástroje nestretol. Naopak, u fúkačov skla sa táto diagnóza podľa neho vyskytuje.

Klarinetista Kristián Tóth dopĺňa tvrdenia o rizikovosti profesie hráčov na dychové nástroje vyhlásením, že dlhodobým hraním sa môže hráčom paralyzovať ústne svalstvo a vypadať zuby.

Aj k tomuto tvrdeniu je Markovská skeptická. „Nestretla som sa s prípadom, že by niekomu preto vypadávali zuby,“ hovorí stomatologička, ktorá v oblasti zubného lekárstva pracuje už 34 rokov. Takisto nesúhlasí s názorom, že by dlhodobé hranie na dychových hudobných nástrojoch paralyzovalo ústne svalstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Kto požiada, ten má

Rozhodnutie ministerky prijali hráči na dychové nástroje so zadosťučinením. „Vnímam to pozitívne,“ hovorí Tóth. Podľa Hvizdáka ide o vrátenie časti sociálnych výhod, ktoré hudobníkom zobral predchádzajúci minister Ľudovít Kaník.

Barbora Petrová z ministerstva práce potvrdila, že hráčov na dychové nástroje ministerka zvýhodnila na základe požiadavky ministerstva kultúry, profesionálnych umeleckých združení, Konfederácie odborových zväzov (KOZ) a posudkových lekárov.

Komunikačný odbor ministerstva nevedel vysvetliť, za ktoré iné profesie platí zamestnávateľ príspevok do doplnkového dôchodkového poistenia povinne. Poukázal na prílohu zákona o sociálnom poistení, v ktorej je len zoznam chorôb z povolania, nie zoznam profesií, za ktoré musí zamestnávateľ platiť doplnkové dôchodkové poistenie.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa novely zákona o sociálnom poistení, ktorá platí od 1. januára 2008, sú hráči na dychové nástroje zaradení medzi profesie, za ktoré zamestnávateľ povinne odvádza príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie. Ide o dve percentá z hrubej mesačnej mzdy. Tá je v žilinskom orchestri približne 18–tisíc korún.

Táto zákonná úprava sa podľa Tótha týka do 200 hráčov na dychové hudobné nástroje, ktorí hrajú v piatich profesio­nálnych orchestroch na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 541
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 232
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 983
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 009
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 950
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 822
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 453
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu