BRATISLAVA. Počas tohto leta sa viac ako 1600 jedenásť až trinásťročných dievčat po celom svete zúčastní technologických táborov E.X.I.T.E, ktoré pre ne pripravila spoločnosť IBM. Na Slovensku sa bude konať toto podujatie druhý krát.
Úlohou tohto týždenného denného tábora je prebudiť záujem o technologický svet a rozšíriť vedomosti z fyziky a informačných technológií.
Prepojiť realitu, virtuálny svet a školu
„Chceme, aby sa dievčatá začali o tieto veci zaujímať, aby sa naučili chodiť na vzdelávacie webové stránky, prepojiť realitu, učenie a techniku,“ vysvetľuje programovú myšlienku kempov E.X.I.T.E. manažérka oddelenia komunikácie a projektov korporátnej filantropie IBM Slovensko Carmen Capkovičová. „Vyskúšali si napríklad stavanie či programovanie Lego Robotov, navrhovanie webových stránok.“
IBM tieto technologické kempy robí už desiaty rok.
Väčšina detí bola zo základnej školy na Riazanskej ulici v Bratislave. „Tu máme totiž vyhovujúce priestory a môžeme im ukázať mnoho zaujímavých vecí,“ vysvetľuje Čapkovičová. Napríklad mobilné technológie používané Dopravnou políciou, v múzeách expozíciu Dejiny vedy a techniky, Vedecká hračka, alebo Téby mesto bohov.
Dotkni sa vedy
Takto nadviazal program kempov na projekt TryScience.or, ktorú vyvinulo IBM splu s prestížnymi múzeami a bola uvedená do prevádzky v máji 2000.
„Získala množsvto ocenení – časopis Popular Science ju napríklad zaradil medzi 100 najlepších web stránok.
Cieľom tohto projektu bolo poskytnúť deťom od 8 do 15 rokov iný pohľad na vedu a techniku. Obsah stránok je založený na výstavách a overených vedeckých pokusoch z viac ako 500 svetových múzeí.
Deti stavali špagetové mosty a experimentovali, aká forma špagety je pevnejšia, prostredníctvom TryScience mohli vyskúšať rozličné on–line aj off–line aktivity.
„Hrali sme sa napríklad na kriminalistov a testovali sme, koľko percent vnemov sme schopní si zapamätať za jednu minútu, a ak máte k dispozícii školské laboratórium s bežným vybavením, môžete skúmať hoci aj DNA jahody,“ opisuje Carmen Čapkovičová program v tábore.
„Plánujeme tieto aktivty rozšíriť a prostredníctvom prezentácií predstaviť program pedagógom z rôznych škôl po celom Slovensku,“ dodáva.
Autor: gal