NEW YORK. Zakladateľ Microsoftu Bill Gates spolu s mediálnym magnátom Michaelom Bloombergom minú pol miliardy dolárov (približne 10 miliárd korún), aby zatlačili na vlády rýchlo rastúcich ekonomík. Krajiny ako Čína, India či Rusko budú presviedčať, aby sa aktívne zapojili do boja proti „tabakovej epidémii“.
Charitatívne organizácie oboch miliardárov spoja svoje zdroje, aby naštartovali protifajčiarske kampane v štátoch, ktoré sú podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) fajčením najviac ohrozené. WHO odhaduje, že práve rozvojové krajiny v roku 2030 zaznamenajú až 80 percent úmrtí spôsobených fajčením.
Gates uplynulý týždeň sľúbil 125 miliónov dolárov na iniciatívu, ktorú v roku 2005 začala Bloombergova nadácia s rozpočtom 125 miliónov dolárov. A samotný Bloomberg pôvodnú sumu zvýši o ďalších 250 miliónov dolárov.
Gates na verejnosti vystúpil prvýkrát po tom, ako prestal aktívne pôsobiť v Microsofte. Jeho vystúpenie predznamenalo zmenu orientácie jeho charitatívnej nadácie, ktorá doteraz bojovala najmä proti infekčným chorobám v krajinách tretieho sveta.
Chcú rozhodné kroky od vlád
Bloomberg a Gates chcú, aby miestne vlády viac využívali svoje právomoci v boji proti fajčeniu. Tlačia na to, aby sa uplatnil model odskúšaný v západných krajinách – zvyšovanie daní, zákaz reklamy na tabakové výrobky či úplný zákaz fajčenia na verejných priestranstvách. Bloomberg pri predstavovaní iniciatívy vysvetľoval, že problémom je prepojenie štátu a tabakových firiem. Tie tam štát úplne vlastní štát a profituje z nich nielen cez spotrebné dane. „Musíme vládam ukázať, že príjmy, ktoré získavajú z predaja cigariet, sú oproti spoločenským nákladom fajčenia zanedbateľné,“ povedal Bloomberg.
Väčšina peňazí poputuje na kontá miestnych protifajčiarskych organizácií, ktoré by ich mali rozdeliť na rôzne formy protitabakových kampaní.
Západ ako model
Bloomberg ako starosta New Yorku v roku 2002 presadil v meste zákaz fajčenia a vytvoril podporný program pre prestávajúcich fajčiarov. Štatistiky ukázali, že v meste následne klesol počet fajčiarov. Prvýkrát po desiatich rokoch.
Proti tabaku začali v posledných rokoch intenzívnejšie bojovať aj európske krajiny. Zákaz fajčenia v baroch a reštauráciách platí vo Veľkej Británii, Írsku, Francúzsku a Taliansku a Nemecku. Kroky proti fajčeniu, ako napríklad zvýšenie daní či obmedzenie reklamy podnikli aj Egypt, Turecko či Brazília.
Pokles počtu fajčiarov v západných krajinách presmeroval pozornosť tabakových firiem na rozvojové krajiny, kde sa stretávajú s menším odporom vlád aj mimovládnych organizácií.
Gates a Bloomberg chcú tento trend zvrátiť. „Fajčenie je epidémia, ktorú možno zastaviť,“ povedal Gates. Pol miliardy dolárov by podľa neho malo pôsobiť ako spúšťač pre mimovládne organizácie, ktoré by do iniciatívy mali zapojiť aj vlastné zdroje.
Fakty WHO o fajčení
Každý štvrtý dospelý človek fajčí.
Cigarety spôsobia smrť polovici fajčiarov.
Jeden z desiatich ľudí umiera na následky fajčenia.
Ročne fajčenie zabije takmer 5 miliónov ľudí.
Na následky fajčenia umrie jeden človek každých 6,5 sekundy.
V 20. storočí umrelo na fajčenie 100 miliónov ľudí.
Ak sa súčasný trend nezmení, v 21. storočí umrie na následky fajčenia 1 miliarda ľudí.
Musíme vládam ukázať, že príjmy, ktoré získavajú z predaja cigariet, sú oproti spoločenským nákladom fajčenia zanedbateľné.
Michael Bloomberg
Autor: Ondrej Podstupka (reuters)