BRATISLAVA. Slovenská rozvojová pomoc mala trhliny. Krátko pred rozhodovaním o pomoci svetu na nasledujúce obdobie ministerstvo zahraničných vecí odvolalo kľúčového úradníka, ktorý bol za to zodpovedný.
Riaditeľ Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu Zdenko Cho musel podľa informácií SME odísť pre ovplyvňovanie finančných tokov v prospech vybraných projektov v Srbsku.
Odchádza potichu
Podľa štátnej tajomníčky Oľgy Algayerovej Cho odchádza po vzájomnej dohode. „Je to celkový nedostatok riadiacej činnosti v agentúre. Pán Cho v tejto chvíli už nevyhovuje ako manažér. Teraz má agentúra plniť nové úlohy.“
Zdroj z ministerstva zahraničných vecí SME povedal, že Choa odvolali pre snahu o ovplyvňovanie projektov. Uchádzajú sa o ne viaceré firmy alebo mimovládky, ktoré ich následne realizujú v Srbsku. Pravidlá zakazujú, aby jedna firma realizovala viaceré projekty naraz.
Minulý rok komisia schválila do Srbska 17 projektov a najmenej za tromi z nich stál podnikateľ Ján Krivda. Jeden predložila jeho spoločnosť Gramont. V dvoch ďalších nám potvrdili, že ich projekty Krivda koordinuje. V jednej spoločnosti mal do roku 2004 majetkovú účasť. Každý z týchto projektov pracuje so sumou takmer sedem miliónov korún (232-tisíc eur).
„Nepáčilo sa mu hodnotenie niektorých projektov do Srbska, a tak ho vylepšil,“ povedal SME zdroj z ministerstva o praktikách Choa, na ktoré sa prišlo až teraz. Jeho podriadení zmenené projekty odmietli podpísať a na komisiu odišli neúplné. Komisia zasadala pred dvoma týždňami a rozdelila 55 miliónov korún (1,8 milióna eur).
Problém s projektmi potvrdila členka komisie Eva Havelková z Platformy mimovládnych organizácií. „Viem o istom zozname projektov a sama som si na ne dala pozor. Všetky diskutabilné projekty sa ocitli pod čiarou. Bolo nám vysvetlené, že tento problém už nie je, lebo pán riaditeľ je odvolaný.“ Ani jeden zo sporných návrhov podľa nej neprešiel. Výsledky komisie ešte nie sú oficiálne a agentúra ich zatiaľ nezverejnila.
To, že za projektmi je v pozadí jeden človek, označil za „zvláštne“ aj Marián Čauč, ktorý v komisii zastupoval mimovládne organizácie pred rokom. Podľa neho nemusí ísť vždy o porušenie písaných pravidiel.
S Krivdom si vraj vyká
Zdenko Cho bol cez víkend v Srbsku a nechcel sa k svojmu odvolaniu vyjadrovať. „Nechcem si robiť problémy, obráťte sa na ministerstvo,“ povedal.
Nejasnosti vo výbere projektov, ktoré ministerská komisia schválila pred rokom, nevysvetlil.
Cho pred založením agentúry na ministerstve do roku 2007 pracoval ako projektový manažér vo Fonde Bratislava - Belehrad. Tam sa spoznal aj s Krivdom, ktorý bol projektovým manažérom jeho iného projektu.
„Poznám sa so všetkými kontraktormi, tomu sa nevyhnete. S pánom Krivdom nie sme priatelia, vykáme si. To je veľmi úctivý pracovný vzťah,“ povedal Cho.
Na otázku, či je v poriadku, že najmenej za tromi projektmi zo 17 stojí jeden človek, odmietol odpovedať. S Krivdom sa nám spojiť nepodarilo.
Nerozumel mimovládkam
Zdenka Cho ako riaditeľa agentúry kritizovali viaceré mimovládne organizácie. Cho ich obvinil, že sa pokúšajú štátnu pomoc „sprivatizovať“.
„Jeho pohľad na mimovládky bol prazvláštny. Podľa nejasného kľúča ich delil na dobré a zlé,“ povedala Eliška Sláviková zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.
Cho podľa viacerých projektových manažérov, ktorí sa zaoberali Srbskom, preferoval obnovu infraštruktúry, ako je stavba mostov a čistiarní a demokratizačným projektom nerozumel. Mimovládky sú rady, že bol odvolaný.
Srbsku viac ako Afrike
Tento rok komisia na ministerstve zahraničných vecí rozhodovala o vyše 125 miliónoch korún.
Srbsku pripadne 55 miliónov korún. Do rozpočtu sa zmestí trinásť projektov. Srbsko pritom čerpá už aj prostriedky z predvstupových fondov Európskej únie.
Afganistan, Keňa, Mongolsko či Sudán sú v skupinách s obmedzenejším rozpočtom. V každej financujeme tak jeden alebo dva projekty.
Ako pomáhame Srbsku
Najviac peňazí ide do Vojvodiny, kde žijú aj Slováci. Prevažujú projekty na stavbu infraštruktúry.
Slováci budujú kanalizáciu v obci Oslany, vodovody v Báči, most v Babušnici.
Peniaze idú aj na stavbu veterných elektrární a meteorologických staníc.
(juk)