Dovolenka má trvať aspoň dva týždne

O dĺžke dovolenky rozhoduje najmä čas v pracovnom pomere. Termín i spôsob jej čerpania môže určiť zamestnávateľ.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – WWW.SXC.HU)

BRATISLAVA. Nárok na dovolenku za kalendárny rok získate odpracovaním aspoň 60 dní u toho istého zamestnávateľa. Za každý celý kalendárny mesiac trvania pracovného pomeru vám patrí jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.

Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ. Mal by tak urobiť po prerokovaní s vami a mal by vám umožniť ju čerpať spravidla vcelku, alebo v čo najväčších častiach.

Vlastný termín i dĺžku dovolenky potrebnú na regeneráciu si môžete určiť, no či ju vo vami zvolenom termíne i rozsahu dostanete, záleží aj od plánu dovoleniek ľudí v kolektíve, kde pracujete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Výnimky so súhlasom

Zákonník práce ukladá zamestnávateľovi povinnosť určiť vám čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak máte na ne nárok. Ak v tom nebránia prekážky v práci, mali by ste ich vyčerpať do konca daného roku.

Na päťtýždňovú dovolenku máte nárok, ak do konca kalendárneho roka dovŕšite aspoň 15 rokov pracovného pomeru. Do tohto času sa po 18. roku života započítava napríklad aj doba úspešne ukončeného štúdia, trvalej starostlivosti o dieťa do troch rokov, evidencie v nezamestnanosti i činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.

Nárok na minimálne osemtýždňovú dovolenku majú učitelia škôl, majstri odbornej východy a vychovávatelia.

Ak vám zamestnávateľ poskytne dovolenku v niekoľkých častiach, musí trvať aspoň jedna z nich najmenej dva týždne, ak sa nedohodnete inak. Za týždeň dovolenky sa považuje sedem po sebe nasledujúcich dní, nemusí sa pritom začínať pondelkom a končiť nedeľou.

SkryťVypnúť reklamu

Zamestnávateľ je povinný vám oznámiť čerpanie dovolenky minimálne 14 dní vopred. Aj tu platí, že zákonom stanovená doba na informovanie dopredu môže byť výnimočne skrátená len s vašim súhlasom.

Hromadné čerpanie má limit

Hromadné čerpanie dovolenky, označované aj závodnou dovolenkou, môže podľa Zákonníka práce zamestnávateľ určiť len ak je nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmami zamestnancov. Nesmie však trvať dlh­šie ako dva týždne.

V umeleckých súboroch umož­ňuje zákonník aj štvortýždňové hromadné čerpanie dovolenky, v divadle a inej umeleckej inštitúcii čerpanie v celej výmere.

Oplatí sa liečba počas dní voľna?

Čerpanie dovolenky namiesto práceneschopnosti je z finančného hľadiska výhodné hlavne pre ľudí, ktorí počítajú s rýchlou liečbou a tiež tých, ktorí majú vyšší príjem.

SkryťVypnúť reklamu

„Pri práceneschopnosti dostáva zamestnanec počas prvých troch dní 25 percent a počas ďalších dní 55 percent z priemerného denného hrubého príjmu dosiahnutého za minulý rok. V každom prípade je to menej, ako náhrada mzdy pri dovolenke, aj keď sa z nej platia daň a odvody,“ tvrdí Jozef Mihál, odborník na dane a odvody. Ešte väčší rozdiel vznikne, ak je hrubý príjem zamestnanca vyšší ako maximálny možný vymeriavací základ na nemocenské poistenie. To je v dnes 30 219 korún (1003,09 eura).

„Čerpanie dovolenky namiesto práceneschopnosti je finančne výhodné najmä pri krátkotrvajúcej prácene­schop­­nosti a pre ľudí, ktorí zarábajú viac ako 30 000 korún (995,82 eura),“ dodáva Mihál.

(den)

Pri poskytnutí dovolenky v niekoľkých častiach musí mať aspoň jedna z nich najmenej dva týždne.

SkryťVypnúť reklamu

Zákonník práce

Zmarený pobyt vám uhradia

V prípade, že vás zamestnávateľ z dovolenky odvolá, pretože vás potrebuje v práci, alebo vám neumožní na plánovaný oddych nastúpiť, podľa §112 Zákonníka práce vám musí nahradiť náklady, ktoré vám bez vášho zavinenia vznikli preto, že zmenil čerpanie vašej dovolenky. Tieto náklady však musíte vedieť preukázať, napríklad letenkami alebo dokladom o stornovaní plánovaného pobytu.

Zamestnanec má nárok na úhradu týchto nákladov automaticky. Ak mu ich zamestnávateľ popiera, môže sa obrátiť na inšpektorát práce, prípadne súd.

(den)

Nárok na preplatenie

Peniaze namiesto dovolenky môžete získať len za istých podmienok.

Ak počítate s tým, že nevyčerpaný oddych radšej vymeníte za peniaze, môžete zažiť sklamanie. Nárok na preplatenie celej nevyčerpanej dovolenky má podľa Zákonníka práce totiž zamestnanec iba v prípade, keď končí pracovný pomer.

SkryťVypnúť reklamu

Ak zamestnávateľa neopúšťate, štyri týždne dovolenky si musíte vyčerpať najneskôr do konca nasledujúceho roka. Inak vám preplatia len tú časť, ktorá presahuje štyri týždne. Ak máte napríklad nárok na päť týždňov dovolenky a do konca nasledujúceho roku si vyčerpáte iba 18 dní, dva vám prepadnú a päť by vám mal zamestnávateľ preplatiť.

Ak dovolenku odpracujete, získate za ňu mzdu i príjem za nevyčerpanú dovolenku. Náhrada mzdy za nevyčerpanú dovolenku či jej časť je rovnako ako pri vyčerpanej vo výške priemerného zárobku.

Oddych zhodnotia prémie

Na dovolenke môžete zarobiť, ak si ju vyberietev tom štvrťroku, ktorý nasleduje po prémiáchči trinástom plate.

To, koľko peňazí za dni oddychu získate, ovplyvňuje výška vášho príjmu počas štvrťroka, ktorý termínu dovolenky predchádzal.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Jarmily Lukačovičovej z Republikovej únie zamestnávateľov sa priemerný zárobok zisťuje k prvému dňu kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po období rozhodujúcom pre výpočet.

Jozef Mihál, odborník na dane a odvody potvrdzuje, že najvyššiu sumu za dovolenku získa zamestnanec, ak ju čerpá v štvrťroku, nasledujúcom po tom štvrťroku, v ktorom dostal odmeny, prémie či trinásty plat. „V praxi sa oplatí dovolenku si vziať najmä v prvom štvrťroku, teda v mesiacoch január až marec, keďže odmeny sa vo väčšine firiem vyplácajú pred Vianocami,“ vraví. Aj oddych počas leta či jesene môže vašu peňaženku obohatiť, ak ste štedrosť zamestnávateľa pocítili vo forme odmien aj k polroku.

Dovolenka naopak nemusí byť finančným prínosom, ak ste odmeny nedostali. Príjem zamestnanca s hrubou mzdou 20 000 korún (663,88 eura), ktorý nemal v predchádzajúcich mesiacoch prémie, bude podľa Mihála rovnaký, bez ohľadu na to, či dovolenku nebude čerpať, alebo si vezme jeden, dva či tri týždne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 556
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 264
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 707
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 045
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 189
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 933
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 833
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 423
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu