BRATISLAVA. Podnikateľov čaká zmena v platení odvodov. Už len dva týždne majú na to, aby si odvody, ktoré platia do Sociálnej poisťovne, prepočítali podľa zárobku z minulého roka.
Prvý prepočítaný príspevok zaplatia za júl a musia ho uhradiť najneskôr do 8. augusta. Keď to nestihnú, hrozí, že poisťovni budú platiť sankcie.
Mäkké sankcie
Tie však nie sú také prísne a ak zaplatia o pár dní neskôr, ešte stále je to v norme. Za každý deň omeškania účtuje poisťovňa sankciu 0,05 percenta z dlžnej sumy. Popritom však zo zákona platí, že „Sociálna poisťovňa penále nepredpíše, ak za kontrolované obdobie nie je vyššie ako sto korún“. Z poistného príspevku päťtisíc korún je denná sankcia ani nie tri koruny. Na to, aby poistenec musel sankciu zaplatiť, musel by s platbou meškať viac ako 40 dní.
Doteraz platili podnikatelia poistné podľa daňového základu za rok 2006. Výšku nového príspevku, ktorý budú každý mesiac platiť až do júla budúceho roku, nemusia klienti Sociálnej poisťovni nahlasovať. Bez akýchkoľvek administratívnych opatrení len jednoducho začnú platiť príspevok v novej výške. Keď niekto dosiahol vlani vyšší príjem a stúpol mu aj daňový základ, bude do Sociálnej poisťovne platiť vyššie odvody. Menší príjem a menší základ samozrejme znamená aj nižšie mesačné príspevky.
To, či si príspevok vypočítali podnikatelia správne, si môže Sociálna poisťovňa overiť z výpisu z daňového priznania za minulý rok, ktorý museli podnikatelia priniesť alebo poslať do poisťovne do konca minulého mesiaca.
Pravidelné prepočítavanie príspevkov podľa vlaňajších zárobkov, ktoré robia podnikatelia vždy v polovici roku, môže pre niektorých znamenať aj to, že od júla už nič platiť nemusia. Týka sa to tých podnikateľov, ktorí za celý minulý rok zarobili viac ako 97 200 korún v hrubom, teda bez odpočítania nákladov. Suma 97 200 korún je 12-násobkom minimálnej mzdy. Ak niekto napríklad zarobil 150-tisíc a mal pritom náklady 130-tisíc, odvody platiť musí naďalej, hoci jeho zisk je iba 20-tisíc.
Odvody aj v strate
V platení odvodov musí pokračovať aj podnikateľ, ktorý sa vlani ocitol v strate, a to v prípade, ak jeho hrubý ročný zárobok bol nad 97 200 korún. Podnikatelia, ktorí mali stratu, platia odvody z minimálnej mzdy. Tá je v súčasnosti 8100 korún.
Do sumy zárobku, ktorá sa posudzuje pre potreby sociálnych odvodov, sa neráta to, čo poistenec zarobí z autorských honorárov do novín a časopisov. Ak ich autor nedal do daňového priznania, odvody z nich platiť nemusí.
Podnikatelia, ktorí minulý rok zarobili v hrubom menej ako 97 200 korún, odvody od júla už platiť nemusia. Títo podnikatelia sa museli zo Sociálnej poisťovne pod hrozbou pokuty odhlásiť najneskôr do 8. júla. Príspevky do Sociálnej poisťovne už môžu platiť len ako dobrovoľne poistené osoby. Musia sa však do poisťovne znovu prihlásiť.
Vymeriavací základ
Vymeriavacím základom samostatne zárobkovo činnej osoby je polovica zo sumy daňového základu z minulého roku (do vymeriavacieho základu nepatria honoráre). Takto dostane podnikateľ svoj ročný vymeriavací základ.
Ročný vymeriavací základ vydelí podnikateľ číslom 12, teda počtom mesiacov v roku a získa mesačný vymeriavací základ. Zníži si ho o sumu príspevkov na životné poistenie alebo dobrovoľné sporenie na penziu (najviac o tisíc korún mesačne).
Z upraveného mesačného vymeriavacieho základu sa potom vypočítajú poistné príspevky na dôchodkové, invalidné a nemocenské poistenie. Takisto príspevok do rezervného fondu.
Tieto sumy si podnikateľ spočíta a dostane výšku preddavku, ktorý bude platiť od júla.
Po novom sú aj zdravotné odvody
Preddavky, ktoré budú podnikatelia platiťod 8. augusta, si vypočítaliv ročnom zúčtovaní zdravotného poistného.
Od júla sa zmenila aj výška preddavkov do zdravotných poisťovní. Nové preddavky si podnikatelia vypočítali už v júni pri podávaní ročného zúčtovania za minulý rok.
Rovnako ako pri sociálnych odvodoch aj tu platí, že prvé prepočítané preddavky treba zaplatiť najneskôr do 8. augusta. Ak podnikatelia neuhradia nové preddavky včas, môžu dostať sankciu. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou im na podnet príslušnej zdravotnej poisťovne môže z nezaplatenej sumy vyrubiť sankciu. Ročný úrok z omeškania je 2,5-násobkom základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska. Tá je v súčasnosti 4,25 percenta.
Najnižšia suma, z ktorej sa platia zdravotné odvody, je minimálna mzda.
(ľja)
Odvody stúpli
Od júla sa zmenili aj maximálne sumy, z ktorých sa platí poistné. Podnikatelia, zamestnanci aj zamestnávatelia za svojich najlepšie platených zamestnancov zaplatia už tento mesiac vyššie odvody v niektorých prípadoch aj o vyše tisíc korún mesačne. Maximálny vymeriavací základ pre dôchodkové poistenie, ktorý je štvornásobkom priemernej mzdy, stúpol zo 75 044 na 80 584 korún. Pre nemocenské poistenie je stropom 1,5–násobok priemernej mzdy. Tento vzrástol z 28 142 na 30 219 korún.
Príklad pre sociálne odvody podnikateľa
Odvody podnikateľa
do Sociálnej poisťovne
nemocenské poistenie: 4,4 %,
starobné poistenie:
Ak nie je sporiteľom starobného dôchodkové sporenia – 18 %.
Ak je sporiteľom starobného dôchodkového sporenia – 9 % z vymeriavacieho základu a ďalších 9 % sa platí do dôchodkovej správcovskej spoločnosti,
invalidné poistenie: 6 %,
do rezervného fondu solidarity 4,75 %.
Príklad
Fyzická osoba minulý rok z podnikania zarobila 675-tisíc korún. Jej čiastkový základ dane, ktorý má uvedený daňovom priznaní, bol 250-tisíc korún. Podniká nepretržite už od roku 1999 a aj vlani pracovala celých dvanásť kalendárnych mesiacov.
V tomto prípade vymeriavací základ podnikateľa pre sociálne poistné od 1. júla tohto roku je: 250 000 : 2 : 12 = 10 416,67 korún, čo je po zaokrúhlení 10 417 korún.
Mesačné poistné príspevky:
nemocenské: 459 Sk,
dôchodkové: 1876 Sk,
invalidné: 626 Sk,
rezervný fond: 495 Sk.