BRATISLAVA. Národná banka (NBS) kritizuje návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorý má v budúcom roku zhoršiť bilanciu Sociálnej poisťovne o 4,5 miliardy korún (teda 149 miliónov eur). „Nemôžeme súhlasiť s materiálom, ktorý v navrhovanej podobe výraznou mierou ovplyvní deficit verejných financií v najbližšom trojročnom cykle,“ tvrdí centrálna banka v pripomienkovom konaní.
Ministerstvo práce pripúšťa, že rozpočet Sociálnej poisťovne nebude krytý, ale keby bola ohrozená jej platobná schopnosť, riešilo by sa to presunom peňazí zo štátneho rozpočtu. S tým Národná banka tiež nesúhlasí.
Návrh treba zmeniť
NBS tiež žiada ministerku práce a sociálnych vecí Vieru Tomanovú, aby vypustila z návrhu novely ustanovenie, podľa ktorého sa pri výpočte poplatkov za správu dôchodkového fondu má zohľadňovať hodnota majetku investovaného v zahraničí. Túto pripomienku banka považuje za zásadnú. Dôchodková správcovská spoločnosť tak nebude pri rozhodovaní o investičnej stratégii sledovať záujmy sporiteľa, ale svoje vlastné – výšku poplatkov. Preto ide o nesystémový prvok, tvrdí NBS.
„Ide o neodôvodnené administratívne zasahovanie do investičných rozhodnutí dôchodkovej správcovskej spoločnosti,“ upozorňuje centrálna banka. Podľa nej záujmom sporiteľov je dosahovať čo najvyššie zhodnotenie pri vysokej miere bezpečnosti cez rozloženie rizika.
Bez oznamovania
Banka tiež rezortu práce odporúča, aby sa zo zákona odstránila povinnosť osôb na rodičovskej dovolenke a opatrovateľov oznamovať Sociálnej poisťovni rozhodnutie o zotrvaní v druhom dôchodkovom pilieri počas starostlivosti o dieťa do šiestich rokov, respektíve počas poberania príspevku za opatrovanie.
„Táto povinnosť sa nám javí ako zbytočná administratívna záťaž osôb, ktoré svoju vôľu byť zúčastnení v druhom pilieri prejavili už v minulosti, a to podpisom zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení.“