Aj takí maniaci od počítačov, ako sú ítečkári, dokážu byť nadšení z "obyčajného" kúzelníckeho programu. "Oni musia na všetko prísť a všetko musia rozobrať, a keď niečo nechápu, sú veľmi vytočení. Naozaj im vŕtalo v hlave, ako tie veci robím. Bola to veľká zábava. Kúzlil som aj na osemdesiatych piatych narodeninách jednej pani, aj tú to veľmi bavilo. Obľuba kúzelníkov nezávisí od profesie a veku," hovorí jeden z najznámejších slovenských kúzelníkov Talostan.
Jozef Talostan (to je naozaj jeho občianske meno) je profesionálny iluzionista. Keď mal asi šesť rokov, otec mu ukázal jednoduché kúzlo s kartami. Snažil sa prísť na to, ako to funguje, až sa vypracoval na prvotriedneho mága. Vlastne, na mága asi nie. Slovo mágia sa vykladá ako tajomné pôsobenie, čo v súčasnosti nie je v prípade kúzelníkov aktuálne. "V minulosti boli kúzelníci tajuplní, ľudia sa ich báli. Moderné kúzelníctvo je predovšetkým šou. Nikto neverí tomu, že naozaj čarujeme, takže dnes ide o to, aby sa ľudia zabávali a aby predstavenie malo spád, dnes by už ľudí nebavilo desať minút čakať, ako sa Houdini dostane z kazajky," poznamená Talostan.
Trendy sú nielen v móde a hudbe, ale aj v tomto odbore. Po veľkovýpravných predstaveniach copperfieldovského typu zaznamenávame nástup komornejších žánrov, kde sa dostáva do popredia šikovnosť rúk. "Novinkou je street magic, teda pouličné kúzlenie," hovorí kúzelník Peter Šesták, predseda Slovenskej asociácie kúzelníkov. "Samozrejme, takéto programy sa robia v spolupráci s televíziami, aby sa dostali medzi ľudí."
Žánre kúzlenia
Najbližšie k publiku sú kúzelníci, venujúci sa mikromágii. Používajú menšie predmety dennej potreby. Kúzelník s ľuďmi komunikuje a zapája ich do hry. "Na jednej akcii som robil mikromágiu osem hodín a ľudia ma nechceli pustiť," spomína Talostan. "Už mi z toho hrabalo, o štvrtej ráno som musel zaveliť, že už idem spať."
Potom sú kúzla, ktoré sa nazývajú ilúzie, ako rozrezanie ženy, objavenie tigra, zmiznutie auta. Pri nich už kúzelník potrebuje väčšie rekvizity, dlhšiu prípravu a pri tých najväčších produkciách sa už využíva veľké technologické zázemie. Medzi kategóriami sú všeobecná mágia, teda klasická, kde si kúzelník prinesie stolík a kúzli, či manipulácia, teda objavovanie sa predmetov a ďalšie triky, zamerané hlavne na šikovnosť rúk.
Vymieňať áno, ale neprezrádzať
Hovorí sa, že v dnešnom svete sa už nedá vymyslieť nič nové, a to platí aj pre kúzla. "Stalo sa mi, že som niečo vymyslel, trápil som sa s tým, hrdo som to ukázal na nejakom kúzelníckom festivale, a tam mi povedali - to poznám, to som videl u toho a toho," hovorí Talostan. "To je na šľak trafenie. Takže, ak chcem na niečom pracovať, zistím si, či to už existuje." Kúzla sa častejšie vymieňajú na stretnutiach kúzelníkov, festivaloch, kde sa konajú špeciálne semináre - dobrý kúzelník predvedie program a potom ho analyzuje. "Prísť na to, ako sa robí kúzlo, je jedna vec, a druhá, oveľa dôležitejšia práca, je nacvičiť ho," zdôrazňuje Peter Šesták. "To je tá dôležitejšia časť práce."
Talostan tiež zdôrazňuje význam manuálnej zručnosti. "Triky musia byť také nacvičené, že ich človek robí úplne automaticky, nesmie na ne myslieť. Bavím sa s ľuďmi, rozprávam vtipy, myslím na niečo iné, a prsty si robia svoje. Raz som trénoval trik, pri ktorom miešam karty jednou rukou, divák si vyberie kartu, vloží ju do balíčka a ona odtiaľ vystrelí. Toto všetko robím jednou rukou. Nie je to ľahké a trénoval som to, aj keď som trčal v zápche v aute. Všetci mi už nadávali, aby som to na chvíľu odložil, ale mne to nedalo."
Medzi kúzelníkmi platí nepísané pravidlo, že si navzájom vymieňajú kúzla. Rovnako dôležité pravidlo znie - triky neprezrádzať. Talostan zdôrazňuje, že dôvodom určite nie je strach z potenciálnej konkurencie. "Kúzla sú veľmi pekné, keď ľudia nevedia, ako sa robia. Ak by sme ich prezradili, ilúzia sa stráca. Napríklad kedysi dávno som sa nahneval aj sám na seba, lebo som chcel veľmi vedieť, ako to robí Copperfield, keď lieta. To sa mi veľmi páčilo. Potom som na to prišiel a kúzlo bolo preč. Nie je dobré vedieť všetko. Ľudia chcú byť klamaní."
n
Slovenská asociácia kúzelníkov má 23 členov a jednu členku. "Našťastie, máme dosť roboty," hovorí jej predseda Peter Šesták. Kúzelníctvo má skrátka čaro aj v období, ktoré denne prináša množstvo technických zázrakov.
Levitujúci David Copperfield. |
Amazing Jonathan. |