Náš sused bol vojnový zločinec

Obyvatelia šedivého sídliska Nový Belehrad netušili, že ich nenápadný sused Dragan Dabič s dlhými sivými vlasmi a bradou bol v skutočnosti Radovan Karadžič.

„Kupoval si u nás bežné veci: chlieb, noviny, jogurty,“ hovorí predavačka o Radovanovi Karadžičovi, ktorého všetci poznali ako milého starého doktora so záujmom o alternatívnu medicínu. V kaviarni popíjal svoje obľúbené víno a hral na husliach. Nik ho nes„Kupoval si u nás bežné veci: chlieb, noviny, jogurty,“ hovorí predavačka o Radovanovi Karadžičovi, ktorého všetci poznali ako milého starého doktora so záujmom o alternatívnu medicínu. V kaviarni popíjal svoje obľúbené víno a hral na husliach. Nik ho nes (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK a REUTERS)

Sídlisko Nový Belehrad, Ulica Jurija Gagarina 267. Ošumelý panelák pamätajúci komunistickú výstavbu sa podobá tisíckam iných v tejto štvrti hlavného srbského mesta pri rieke Sáve. Až na jednu vec. Býval v ňom jeden z najhľadanejších mužov sveta.

V byte na treťom poschodí s menovkou Dragana Maksimoviča včera nikto neotváral. Za jeho dverami býval posledný rok bývalý prezident Srbov v Bosne Radovan Karadžič. Sám sa nič netušiacim Bele­hradčanom predstavoval ako Dragan Dabič.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Vídavala som ho, no neroprávali sme sa,“ hovorí staršia suseda z piateho poschodia. „Často sa tu menia ľudia. On tu žil najmenej rok, možno dlhšie. Bol tichý a slušný, vždy pozdravil,“ dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Čo si kupoval? Noviny a jogurt

„Zostali sme v šoku,“ opisuje predavačka v lahôdkach neďaleko paneláku, kde Karadžič býval, reakciu ľudí z okolia, keď sa dozvedeli, že v ich štvrti pokojne žil bývalý prezident bosnianskych Srbov. Hovorí, že chodieval k nej nakupovať.

„Chlieb, jogurt, noviny, bežné veci,“ dodáva s tým, že podobne ako iných ľudí v okolí by ani ju vo sne nenapadlo, že by sa pod maskou starého muža s dlhou bielou bradou a okuliarmi skrývala kedysi dokonale oholená tvár človeka, ktorého medzinárodný súd viní z genocídy.

Niekoľko desiatok metrov ďalej je podľa najlepšej balkánskej tradície dlhohodinových diskusií pri pití kávy malá kaviareň. Zopár stolov, niekoľko stoličiek, v rohu husle.

Podnik so stálou klientelou, medzi ktorú patril posledný rok aj najhľadanejší Srb Radovan Karadžič.

SkryťVypnúť reklamu

Pod fotkou Mladiča s husľami v rukách

Sedával opretý pri stene. Priamo oproti svojej vlastnej fotografii z vojnových čias, ktorú tam spolu s fotkou Ratka Mladiča vyvesil majiteľ kaviarne. Napriek tomu si on ani nikto iný zo stálych hostí nič nevšimol.

„Často tu s nami sedel a popíjal červené víno. Medvedia krv, to mal rád,“ hovorí 54-ročný majiteľ kaviarne Kovijanič. Karadžič alias Dabič občas pre štamgastov zahral na husle, nástroj, ktorý mal rád odmalička.

Celá kaviareň potom spievala piesne. Ľudové i nacionalistické. Aj o jeho pravej identite, Karadžičovi.

„Pamätám si, ako nám raz povedal: deti moje, vy ste budúcnosť Srbska. Hlavne pamätajte na jeho tradície, husle a patrio­tizmus,“ hovorí majiteľ, ktorý je zjavne hrdý, že sa poznal s mužom, ktorého mnohí Srbi stále považujú za hrdinu.

SkryťVypnúť reklamu

„Vojna je vojna. Nedá sa povedať, že by páchala zlé veci iba jedna strana,“ bránil ho.

Liečiteľ

Srbské médiá postupne vyťahujú nitky druhého života Karadžiča. Pracoval ako neu­ropsychiater, popritom sa zaujímal o alternatívnu medicínu a ezoterické predmety aj predával.

Mal dokonca internetovú stránku či vlastné vizitky. Vystupoval na diskusiách o zdravom živote (niektoré vysielali aj lokálne televízie) a prispieval do časopisov o zdravej výžive.

Najhľadanejší Srb si žil pokojným životom, ktorý mal ďaleko od osudu štvanca. Priamo pod nosom srbskej vlády, na druhom brehu rieky Sávy.

Koho už chytili alebo sa vzdal

Slobodan Miloševič: Juhoslovanský a srbský exprezident bol vydaný priamo z Belehradu do Haagu v roku 2002, kde čelil obvineniam z vojnových zločinov. Verdiktu sa nedožil. Zomrel na infarkt v roku 2006.

SkryťVypnúť reklamu

Ante Gotovina: Chorvátskeho generála obvineného z vrážd počas srbsko­chorvátskej vojny po dlhom hľadaní chytili na Kanárskych ostrovoch v roku 2005.

Biljana Plavšičová: Pravá ruku Karadžiča a líderka bonsnianskych Srbov sa vzdala dobrovoľne. Priznala vinu z vojnových zločinov. Dostala 11 rokov.

Ramush Haradinaj: Kosovský expremiér sa vzdal sám v roku 2005. Obvinení zo zločinov proti Srbom bol zbavený.

Karadžič nechce obhajcu

Oholený a ostrihaný Karadžič poletí pravdepodobne už tento víkend do Holandska. Budú ho súdiť za genocídu a zločiny proti ľudskosti.

Už bez dlhej bielej brady a hrubých okuliarov. Radovan Karadžič sa oholil a ostrihal a vyzerá zasa ako v časoch svojej najväčšej slávy. Povedal to včera jeho advokát a dodal, že bývalý prezident bosnianskych Srbov je v plnom fyzickom a duševnom zdraví.

SkryťVypnúť reklamu

Stopercentnú kondíciu bude Karadžič, ktorý posledné obdobie na úteku strávil ako spirituálny guru Dragan Dabič, potrebovať. Podľa neoficiálnych informácií by mal už tento víkend alebo začiatkom budúceho týždňa letieť do Haagu, kde dostane celu v Medzinárodnom tribunále pre bývalú Juhosláviu.

Pred súdom sa podobne ako srbský prezident Slobodan Miloševič či v súčasnosti vypočúvaný líder radikálnej strany Vojislav Šešelj bude obhajovať sám.

Jeho právnik Svetozár Vujačič chce zajtra napadnúť rozhodnutie o vydaní Karadžiča do Holandska. Prezident bosnianskych Srbov chce, aby ho súdili v Srbsku. Legitimitu haagskeho tribunálu už viackrát v minulosti spochybnil.

Vystopovať ho podľa Vujačiča mali keď telefonoval so svojím príbuzným, ktorého odpočúvala srbská tajná polícia. Britský denník Financial Times napísal, že vojnového zločinca chytili až vďaka nástupu premiéra Mirka Cvetkoviča. Ten nahradil populistického Vojislava Koštunicu. Dolapenie Karadžiča podľa denníka už viackrát prekazili ľudia napojení na srbské bezpečnostné zložky.

SkryťVypnúť reklamu

Ako povedal jeho brat Luka, Radovan Karadžič sa plánoval sám vzdať a postaviť pred srbský súd už v januári budúceho roku. Tribunál v Haagu má od toho termínu skončiť s otváraním nových procesov.

Únia tlačí na Belehrad. Chyťte aj Mladiča

Najťažšia skúška pre Srbov ešte len príde. Dolapia veliteľa, ktorý riadil masaker v Srebrenici?

Srbský hrdina, píše sa na fotografii, ktorú nám ukazuje srbský chlapec. Patrí k desiatkam mladých nacionalistov, ktorí prišli podporiť Radovana Karadžiča po jeho zadržaní do centra Belehradu. Na snímke je však niekto iný - jeho pravá ruka Ratko Mladič.

Hrdina na úteku. Únia ho chce

Po zatknutí Karadžiča zostáva pre nacionalistov práve Mladič, ktorý priamo velil vyčisteniu Srebrenice, posledným veľkým „hrdinom“ na slobode.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci sa v Belehrade špekuluje, že do niekoľkých mesiacov by mohol nasledovať svojho nadriadeného do väzenia v Haagu. Naznačil to aj šéf srbského úradu Rasim Ljajič, podľa ktorého Karadžiča chytila srbská tajná služba po tom, čo bola na stope Ratka Mladiča. Zdroje z nemeckej bezpečnostnej služby dokonca hovoria, že Mladič svojho šéfa zradil. Za sľub, že ho Srbi budú súdiť sami a nevydajú ho do Haagu.

Napriek všetkým špekuláciám je jedno isté: ak chce ísť Srbsko do Európskej únie, Karadžič nestačí. Holandsko, Belgicko alebo napríklad aj Fínsko podľa denníka Blic hovoria, že bez Mladiča plná spolupráca nebude. To je podľa analytikov najdôležitejšia motivácia, prečo bude nová vláda po ňom pátrať.

Zadržanie Karadžiča v Novom Belehrade či ďalšieho obvineného Stojana Župljanina v júni v Pančeve, prvom meste za srbskou metropolou, naznačuje, že nebudú musieť ísť ďaleko, aby ho chytili. Kým exprezident Karadžič bol vždy braný ako rozporuplný politik, vojenské úspechy jeho pravej ruky Mladiča Srbi uznávali.

SkryťVypnúť reklamu

Dav, ktorý mu v utorok večer prevolával na slávu, možno verí, že na rozdiel od Karadžiča ho podržia jeho kontakty v armáde.

Posledný z veľkej trojky

Mladič sa ukazoval na verejnosti dlho po vydaní zatykača. V roku 2000 ho videli obklopeného bodyguardmi vo VIP zóne na futbalovom zápase Juhoslávie. Až do roku 2005 dostával vojenský dôchodok.

Schovávať sa začal až po páde režimu Slobodana Miloševiča, ktorého nakoniec Belehrad vydal do Haagu. Najväčší úlovok tribunálu sa však rozsudku nedožil. V roku 2006 zomrel na infarkt.

Tribunál pre bývalú Juhosláviu vydal zatykač na 162 ľudí. Po Karadžičovi mu z tých najväčších chýba už len Mladič a líder Srbov v Chorvátsku Goran Hadžič.

Raz nám povedal: deti moje, vy ste budúcnosť Srbska. Pamätajte na jeho tradície, husle a patriotizmus.

SkryťVypnúť reklamu

majiteľ kaviarne, kam chodil Karadžič

Nacionalisti a ich legenda: Ratko Mladič.

FOTO SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK

Autor: Belehrad

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 599
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 336
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 721
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 159
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 360
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 848
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 890
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 363
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu