BERLÍN. Značka Made in China je zárukou nízkej ceny. Platí to vo všetkých oblastiach od oblečenia až po lacné dopingové prostriedky. Žiadna novinka. To, čo sa podarilo odhaliť nemeckej televíznej stanici ARD, je však viac ako šokujúce.
S cieľom nahliadnuť do čínskeho dopingového supermarketu sa reportér vydával za trénera fiktívneho amerického plavca. Vedúci oddelenia na jednej z kliník mu ponúkol terapiu kmeňovými bunkami.
Vieme vám pomôcť
Dvojtýždňová kúra vyjde na 24 000 dolárov. Plavcovi by podľa lekára mala zlepšiť fungovanie pľúc. Celý rozhovor aj ďalšie zaujímavé zistenia reportér zachytil skrytou kamerou. Tréner zaujímajúci sa o zlepšenie výsledkov svojho zverenca je v Číne vítaný.
„Nemáme žiadne skúsenosti s liečbou športovcov, ale netreba mať obavy. Procedúra je bezpečná, vieme vám pomôcť,“ hovorí lekár. Na otázku, ako to funguje, lekár hovorí: „Môžeme sa zamerať na posilnenie funkcie pľúc. Kmeňové bunky sa cez krvný obeh dostanú k potrebným orgánom, kde pôsobia. Odporúčal by som v priebehu štrnástich dní štyri intravenózne dávky. To je asi 40 miliónov kmeňových buniek. V tomto prípade platí, čím viac, tým je účinok lepší. Takisto pracujeme s rastovými hormónmi, ale ich použitie treba zvážiť, lebo tie na zozname zakázaných látok sú.“
Na otázku o cene lekár odvetil, že by to vyšlo spolu na 24tisíc dolárov.
Pätnásť dní pred začiatkom olympiády vyvolali tieto informácie medzi odborníkmi zdesenie. „Je to horšie ako moje najtemnejšie obavy,“ povedal generálny riaditeľ Medzinárodnej antidopingovej agentúry WADA David Howman.
Výskum nie je ukončený
„Je odsúdeniahodné, keď niekto vážne porušuje etické pravidlá a za nemalé poplatky si odskúšava experimenty na ľuďoch. Mám z toho veľmi zlý pocit. O to horšie, že sa niečo také deje v krajine, kde sa koná olympiáda,“ povedal Howman.
Tento druh liečby je relatívne nový a funguje skôr teoreticky. Jeho cieľom je využiť kmeňové bunky na obnovu poškodených ľudských orgánov či liečenie vážnych ochorení, ako napríklad Parkinsonovej choroby. U športovcov by však tento postup mohol byť zneužitý na zlepšenie výkonnosti.
„V danom stave výskumu to považujem za nepravdepodobné. Podrobne sledujeme výskumy v tejto oblasti a zatiaľ takýto postup v praxi nie je možný,“ povedal slovenský športový lekár Pavol Malovič. V uvedenom prípade by však mohlo ísť aj o podvod.
Lacné steroidy
„Tento druh liečby skrýva veľa rizík a ak by sa lekári do niečoho takého pustili, mohli by dokonca ohroziť život pacienta,“ dodáva Malovič.
Pri experimentálnej liečbe sa však reportáž nekončí. ARD zistila, že Čína je pripravená ponúknuť športovcom lacné steroidy. Na 100 g konkrétneho druhu miniete v Európe okolo 6000 eur, v Číne nestojí ani 150.
Reportéri sa v snahe získať konkrétne dôkazy dostali až k spoločnosti Gen Sci. Čínska vláda jej iba nedávno odobrala licenciu na výrobu rastových hormónov. To však neznamená, že z biznisu vypadla úplne.
V ponuke je krvný doping – hormón erytropoetín a steroid estra-diendion. Balíček obsahuje certifikát kvality, ktorý verifikuje jeho obsah.
Kmeňové bunky
Kmeňová bunka je základná stavebná jednotka v ľudskom tele. Je to ešte nediferencovaná bunka, z ktorej sa môže vyvinúť akákoľvek bunka ľubovolného ľudského orgánu. Z týchto unikátnych buniek sa po počatí skladá ľudské embryo. Až po pätnástom dni vývoja sa diferencujú a tvoria sa z nich príslušné nervové, kožné, svalové či iné druhy buniek.