Vyšetrovanie atentátuna pakistanskú expremiérku zabrzdila vražda jej bodyguarda.
ISLAMABAD, BRATISLAVA. Jej smrť vyšetrujú pakistanské tajné služby, britský Scotland Yard, inšpektori OSN i súkromní detektívi. Všetko márne.
Objednávatelia vraždy líderky pakistanskej opozície Bénazír Bhuttovej stále unikajú. A vyšetrovanie teraz dostalo tvrdú ranu. Neznámy motorkár zastrelil šéfa jej ochranky.
Chalid Šahanšáh sedel na zadnom sedadle auta, v ktorom Bhutovú zavraždili. Bol jej najbližším osobným strážcom a viedol súkromné vyšetrovanie atentátu. V utorok do neho neznámy útočník vyprázdnil zásobník samopalu.
Polícia tápe
Zdroje blízke vyšetrovaniu potvrdili americkému Los Angeles Times, že prípad viazne. „Vyzerá to na zabudnutú kapitolu,“ povedal Talat Masúd, pakistanský generál vo výslužbe.
Možných objednávateľov Bhuttovej vraždy z 27. decembra krátko pred parlamentnými voľbami, ktoré mala jasne vyhrať, je viacero. Sama expremiérka pred atentátom tvrdila, že ju chce dať zabiť prezident Parvíz Mušarráf. Súčasná vláda vedená jej stranou obviňuje veliteľa Talibanu Baitulláha Mahsúda. Polícia ho doteraz nedokázala zadržať, hoci vystúpil pred desiatkami novinárov.
Pred špeciálny protiteroristický súd doteraz dostali iba štyroch mužov – „malé ryby“.
Kennedy a odhalenia
Nečinnosť tajných služieb a polície vyvoláva v Pakistane i za hranicami špekulácie. Pakistanský denník Nation prirovnal Bhuttovú k Johnovi F. Kennedymu. V oboch prípadoch vraj podozrivo rýchlo zahladili dôkazy, zabili ich v aute počas predvolebnej kampane a obaja mali pred smrťou zlé tušenie.
Atentát na Bhuttovú spustil aj ďalšiu vlnu jej očierňovania. Imidž demokratickej líderky, ktorý vytvorili západné médiá, narušili miestne noviny Dawn. Práve jej strážca Šahanšáh mal podľa nich väzby na šéfa podsvetia Dawooda Ibrahima.
Šíria sa aj teórie, že musela zomrieť, pretože tvrdila, že Usáma bin Ládin je už dávno po smrti.