RÍM, BRATISLAVA. Muži v talároch môžu v Taliansku z programu súdnych procesov, ktorým predsedajú, škrtnúť tie s menom Silvia Berlusconiho. Minimálne na najbližších päť rokov.
Vládni poslanci pravicovej trojkoalície tento týždeň odklepli imunitu pre premiéra a ďalších troch najvyšších politických činiteľov. Prezidenta a predsedov oboch komôr parlamentu.
Berlusconi sa tento zákon snažil presadiť už počas svojej druhej vlády v rokoch 2001 až 2006. Vtedy narazil na nepriaznivý posudok ústavného súdu.
Ani ten však teraz nebude stačiť na pohodlnú väčšinu hlasov, ktorou predseda vlády disponuje v Senáte, ako aj v Poslaneckej snemovni.
Premiéra nemôžu odsúdiť
Imunita zaručí Berlusconimu počas jeho úradovania pokoj od súdov. Mediálny magnát, ktorý do politiky vstúpil pred 14 rokmi, sa údajne zúčastnil na 2500 pojednávaniach, 587krát ho navštívila polícia a len na právnikov minul 174 miliónov eur. Tí ho zatiaľ vysekali z každej kauzy.
Milánsky súd chcel už čoskoro vyniesť rozsudok aj v prípade obvinenia premiéra z podplácania britského právnika Davida Millsa, ktorý mal podľa obžaloby za 600tisíc dolárov vyrobiť falošné svedectvá pre skoršie procesy zo začiatku 90. rokov.
„Občania majú právo vedieť, či ich premiér je alebo nie je zločinec,“ kritizoval pre agentúru Reuters sporný zákon Antonio Di Pietro, šéf opozičnej strany Taliansko hodnôt.
Minister spravodlivosti Angelino Alfano obhajoval imunitu tým, že podobnú ochranu majú aj politici v iných európskych krajinách.
„Hovoríte hlúposti, že táto norma nás približuje k Európe. V skutočnosti nás od nej odďaľuje,“ citoval denník La Repubblica opozičného senátora Luigiho Li Gottiho.
Ak niektorá európska krajina priznáva politikovi imunitu, ide zväčša o prezidenta štátu.
Imunitumajú len králi
S ochranou pred súdmi ráta pri funkcii prezidenta len grécka, portugalská a francúzska ústava. Absolútnu imunitu priznávajú Španielsko, Británia a iné monarchie len panovníkom.
Členov vlády, vrátane premiéra, však súdy za zločiny môžu stíhať. Imunitu nepozná ani Nemecko, okrem výrokov v Bundestagu. Taká výnimka však platí aj v Taliansku.