Daniari sľubujú viac exekúcií

Cez fiktívne obchody chcú štát na dani z pridanej hodnoty okradnúť podvodníci o miliardy korún. Daňová správa na nadmerných odpočtoch DPH v súčasnosti zadržiava vyše 800 miliónov korún.

Obchodovanie s cukrom je obľúbenou činnosťou daňových podvodníkov na Slovensku.Obchodovanie s cukrom je obľúbenou činnosťou daňových podvodníkov na Slovensku. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO – REUTERS)

BRATISLAVA. Jeden bezdomovec dokázal za jediný deň vypestovať 35,7 tony kávy. Okrem toho ju stihol aj zabaliť aj predať. Pre názornosť, z takéhoto množstva sa dá urobiť 5,1 milió­na šálok kávy. Inému, tentoraz pracovne aktívnemu jednotlivcovi, ktorý na vidieku vlastní len malý domček, sa zasa podarilo v priebehu dňa kúpiť 1200 ton cukru. Je to viac ako 50 kamiónov. Na skladovanie takéhoto množstva cukru by potreboval priestor podobný niektorému z tunelov medzi Banskou Bystricou a Martinom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je to podvod

SkryťVypnúť reklamu

Ide o fiktívne obchody, ktoré sa nedávno podarilo odhaliť daňovej správe. Včera sa s tým pochválil riaditeľ Daňového riaditeľstva Igor Šulaj. Ešte pred voľbami sa s ním počítalo na post ministra financií. Bol totiž tieňovým šéfom tohto rezortu v strane Smer. Premiér Fico mu ministerskú funkciu neponúkol. Šulaj tvrdí, že sa ho to nedotklo. S tým, kde teraz pôsobí, je bývalý poslanec Smeru Šulaj podľa vlastných slov spokojný.

„Hneď po mojom nástupe som urobil opatrenia, aby sme začali intenzívnejšie bojovať proti daňovým únikom a aby sme prijali opatrenia, ktoré budú odhaľovať daňových podvodníkov, pretože každá koruna v štátnom rozpočte je dobrá,“ hovorí. Tvrdí, že sa mu to oplatilo. A to aj napriek tomu, že musel prepustiť z daňovej správy vyše 400 ľudí a že počet daňových kontrol sa za posledné roky rapídne znížil. Kým v roku 2005 daňováci urobili vyše 35-tisíc kontrol, vlani to bolo necelých 25-tisíc. Tento rok to bude podľa aktuálneho vývoja zrejme ešte o niečo menej.

SkryťVypnúť reklamu

„Počet kontrol síce klesá, ale zvyšuje sa ich náročnosť a efektivita. Na jedného kontrolóra stúpa počet nálezov,“ povedal Šulaj. Napriek poklesu kontrol stúpla aj suma odhalených daňových únikov. Kým v roku 2005 odhalili daňováci úniky za necelých osem miliárd korún (266 miliónov eur), vlani to bolo viac ako osem miliárd. V tomto roku by to malo byť cez desať miliárd korún (332 miliónov eur). Výťažnosť odhalených únikov bola vlani 40 percent.

Cukor, zlato, mobily

V centre pozornosti daňových úradov sú v súčasnosti podozrivé aktivity v 15 špecifických reťazcoch. V slovníku daňových úradov ide o skupiny firiem podozrivých z podvodov. Tieto skupiny najčastejšie obchodujú a podvádzajú s kávou, cukrom a kakaom. Ale aj so zlatom, šrotom, farebnými kovmi, mobilnými telefónmi, stavebnými prácami či reklamou.

SkryťVypnúť reklamu

Na podvodníkov Šulaj používa rôzne metódy. „Natvrdo sme každému daňovému úradu rozpísali určitý počet exekúcií, pretože v zmysle zákona chceme ukázať, že daňová správa má v rukách aj sankčné mechanizmy.“ To by mohlo pôsobiť preventívne. „Ak v určitom regióne urobí daňová správa dražby majetkov, rozchýri sa to a môže to byť určitý výchovný prostriedok, aby si niektoré komplikované daňové subjekty dávali pozor na svoje ďalšie konanie,“ povedal Šulaj.

Slovník

Daňový únik - je to stav, keď sa daňovník úmyselne vyhýba daňovej povinnosti a využíva slabé miesta v legislatíve. Nezákonný daňový únik je podvod.

Reťazový podvod - sieť daňových subjektov fakturujúcich si vzájomne tovar. Môže ísť o jednorazové aktivity. Spoločnosti zahrnuté do reťazca reálne existujú v kombinácii so zmiznutými obchodníkmi. Na začiatku reťazca je dodávateľ s fiktívnou fakturáciou. Najčastejšie ide o tzv. zmiznutého obchodníka, ktorý nekomunikuje s daňovou správou. Jeho životnosť je niekoľko mesiacov až 1,5 roka, v závislosti od toho, či sa o daňový subjekt začne zaujímať daňový úrad. Tento daňový subjekt nespolupracuje s daňovým úradom, často mení sídlo spoločnosti a konateľov, nepodáva daňové priznanie. Vyrába faktúry pre sieť spoločností stojacich za ním. Daňový úrad nemá k dispozícii doklady ani účtovníctvo. Je to spoločnosť, od ktorej sa spravidla začína reťazový podvod.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 401
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 006
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 303
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 089
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 681
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 659
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 633
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu