Dvanásť rokov sa skrýval. Teraz ho chytili a poputuje pred haagsky tribunál. Radovan Karadžič sa nakoniec predsa len bude zodpovedať za vojnové zločiny na Balkáne.
Na nespoznanie zmenený bývalý líder bosnianskych Srbov a jeden z najhľadanejších mužov na svete nastúpil v pondelok večer na prímestský autobus v Belehrade.
Bola to jeho posledná cesta v role alternatívneho lekára. O chvíľu vošli do vozidla srbské jednotky, dali mu na hlavu vrece a Radovan Karadžič už vedel, že dvanásť rokov jeho úteku na slobode sa práve skončilo.
Krv na rukách
Zatknutie exprezidenta Republiky Srbskej je najdôležitejším od zadržania srbského prezidenta Slobodana Miloševiča v roku 2002.
Karadžiča zatkli po 13 rokoch od konca vojny v Bosne a Hercegovine, v ktorej zahynulo okolo stotisíc ľudí a dva milióny museli opustiť domovy. Väčšinu z toho má na svedomí práve bosnianskosrbský exprezident.
„Je to veľmi dôležitý deň pre obete, ktoré čakali na to viac ako desaťročie,“ povedal hlavný prokurátor súdu v Haagu Serge Brammetz. „Tiež je to veľmi významný deň pre medzinárodnú spravodlivosť,“ dodal. Uvítali to aj Bosniaci v Sarajeve či Európska únia.
Radikáli vyšli von
V Belehrade hneď vyšli do ulíc ultranacionalisti, pre ktorých je Karadžič kladnou postavou. „Je to hrdina,“ vykrikovala hŕstka Srbov v uliciach neďaleko špeciálneho súdu, kde sa Karadžič teraz nachádza a odkiaľ by ho mali v krátkom čase deportovať do Haagu pred medzinárodný tribunál.
Viacerí diplomati aj bývalá prokurátorka Carla del Ponteová roky hovorili, že na jeho dolapenie stačí jediný telefonát do Belehradu.
Realitou sa to stalo po zostavení novej srbskej vlády. Tá je pri moci niekoľko týždňov.
„Je pravdepodobné, že doteraz Karadžiča niektoré zložky v polícii kryli,“ pripustil pre SME šéfredaktor belehradského denníka Danas Mihal Ramač. Pred mesiacom dosadil prezident Boris Tadič na miesto šéfa srbskej spravodajskej služby, ktorá má na starosti chytanie vojnových zločincov, svojho muža.
Dlho na stope
Podľa denníka Blic boli na jeho stope už mesiac. Čakali len, kým sa potvrdí, že ten sivovlasý doktor zo štvrte Nový Belehrad je v skutočnosti Karadžič.
Pre Srbsko je v súčasnosti chytenie hlavných obžalovaných z balkánskych vojen prvoradou úlohou. Bez nich nebudú dostávať príspevok z predvstupových fondov Európskej únie a nezrušia im ani vízovú povinnosť.
Vláda Mirka Cvetkoviča si to uvedomuje. Aj preto sa očakáva, že čoskoro dostane pred súd aj generála Ratka Mladiča. Najväčšieho hrdinu srbských nacionalistov, ktorý etnické čistky priamo riadil.
Nie je to fiktívna postava
Dolapenie Karadžiča oslavovala Bosna a Hercegovina ako športový úspech. Jej vysoký predstaviteľ MIROSLAV LAJČÁK verí, že čoskoro dolapia aj Mladiča.
Ako ste sa to dozvedeli?
„Úplne prvý mi v pondelok večer zavolal miestny novinár, ktorý chcel moju reakciu. V priebehu piatich minút mi to volali zo všetkých možných a nemožných strán. Je to veľmi dôležitá správa pre Bosnu a Hercegovinu, ako aj pre celý región. Ukazuje, že nikto nie je nad spravodlivosťou. Vnímam to aj ako začiatok konca najtragickejšej kapitoly v moderných dejinách Bosny.“
Ako tú správu prijali miestni obyvatelia?
„Ľudia reagovali veľmi spontánne, ako je na Balkáne zvykom po športových úspechoch. Bolo počuť ohňostroj, ľudia vyšli do ulíc. Vytrubovali autá, mávalo sa vlajkami Bosny a Hercegoviny. Pre nich to má ohromný morálny význam.“
Môžeme povedať, že keby nebolo Karadžiča, možno by sa také zverstvá na Balkáne neodohrali?
„Nie náhodou bol na zozname hľadaných vojnových zločincov číslo jeden. To hovorí za všetko. Jeho zodpovednosť je nespochybniteľná. Prešlo len pár rokov, ten človek tu pôsobil. Nie je to fiktívna postava.“
Prečo to Srbom trvalo tak dlho a chytili ho práve teraz? Súvisí to s výmenou vlády v Belehrade a zmenou na poste šéfa tajnej služby, ktorej už nešéfuje Koštunicov človek?
„Netreba špekulovať, veľmi skoro budeme mať konkrétne informácie. Ale to, čo ste povedali, je podľa môjho presvedčenia časť odpovede.“
Mohlo by dolapenie Karadžiča viesť aj k rýchlemu dolapeniu Ratka Mladiča?
„Všetko spolu súvisí. Tá sieť ľudí, ktorá im pomáha finančne aj logisticky, je prepojená. Verím, že môžeme očakávať dolapenie aj posledných dvoch zločincov.“
Prebehne vydanie Karadžiča Haagu rýchlo?
„Áno, je to technická záležitosť.“
Nebojíte sa reakcie srbských ultranacionalistov, ktorí ho stále považujú za svojho hrdinu?
„V Bosne a ani v Republike Srbskej neexistuje relevantná politická sila, ktorej by bolo ľúto, že Karadžič skončil tam, kde mal byť už dávno. Každý, kto zdvihne hlas na obhajobu Karadžiča, si vystaví vysvedčenie, a to určite nebude lichotivé.“
Mirek Tóda
Skrýval sa ako alternatívny lekár Dragan
Roky ho hľadali medzinárodné jednotky NATO, srbská vláda sľubovala, že urobí všetko pre jeho dolapenie. Márne. Po dvanástich rokoch na úteku ho srbská tajná služba dostala len pár minút od svojho sídla v Belehrade.
Radovan Karadžič mal svoj posledný úkryt až šokujúco drzo v betónovej štvrti Nový Belehrad, kde sídli aj slovenské veľvyslanectvo.
Dlhovlasý guru Dragan
Jeho prestrojenie sa vôbec nepodobalo na fotografie z vylepených plagátov, kde za pomoc pri jeho chytení sľubovali 5 miliónov dolárov. Postarší muž s bielym porastom na hlave a dlhou bradou pracoval v šedivom sídlisku ako lekár so špecializáciou na alternatívnu medicínu. Hovoril si Dragan Dabič.
„Šťastne a slobodne chodil po uliciach,“ povedal novinárom srbský vojnový prokurátor Vladimir Vukčevič. Karadžičovu identitu mali potvrdiť aj články v odbornom časopise, či dokonca účasť na verejných debatách o zdravom živote.
O tom, že sa v belehradskom paneláku ukrýval najhľadanejší vojnový zločinec v Európe, nevedel ani muž, ktorý mu byt prenajímal.
Sieť pomocníkov
Karadžičovi pri ukrývaní pomáhala široká sieť spolupracovníkov a sympatizantov . Ako napísal britský denník Times, sieť fungovala tak dobre, že z hôr či kláštorov srbskej pravoslávnej cirkvi, kde sa pravdepodobne ukrýval, si často a bez obáv mohol odskočiť aj k svojej žene. Dokonca počas rokov na úteku stihol napísať a vydať aj niekoľko básnických zbierok.
Do Bosny sa dostal z Čiernej Hory ako študent medicíny, po ktorej chvíľu pôsobil ako psychiater sarajevského futbalového tímu. Viac ako poézia ho však dostal nacionalizmus, ktorý zdedil po otcovi, policajtovi, ktorý bojoval za Veľké Srbsko.
Svoj sen o spoločnom srbskom štáte sníval Karadžič spolu s juhoslovanským prezidentom Slobodanom Miloševičom, ktorý ho poveril vedením Srbov v Bosne, kde ich vtedy žilo 30 percent.
Začiatkom roku 1992 sa vyhlásil za bosnianskosrbského prezidenta a spolu s veliteľom Ratkom Mladičom rozpútali etnické čistky proti Bosniakom a Chorvátom, ktoré v Európe po 2. svetovej vojne nemali obdobu.
Symbolom ich brutality sa stala masakra v Srebrenici, kde v priebehu niekoľkých dní nechali vyvraždiť osemtisíc moslimských mužov a chlapcov.
Tomáš Vasilko
![]() Ako doktor so záľubou v alternatívnej medicíne vystupoval Radovan Karadžič priamo v hlavnom meste Srbska. Pred spravodlivosťou unikal viac ako jedenásť rokov. FOTO – REUTERS |
![]() |
![]() |
![]() |
Kliknite - obrázok zväčšíte.