BRATISLAVA. Zákazníci, ktorí chcú platiť v slovenských obchodoch eurom, by už v mestách nemali mať problém. Spoločnú európsku menu už ako platidlo prijímajú takmer všetky predajne obchodných reťazcov pôsobiacich na Slovensku.
Výdavky z eurobankoviek sú však ešte stále v slovenských korunách.
S rôznym kurzom
Medzi reťazcami je v prijímaní eura rozdiel najmä v používaní kurzu, ktorým prepočítavajú ceny nákupu a výdavku zo slovenských korún na eurá a naopak. Niektoré reťazce ako Nay, DM drogerie alebo Tesco uprednostňujú používanie konverzného kurzu 30,126 koruny za euro. Naopak v Kauflande alebo vo vybraných predajniach COOP Jednota nákup prepočítajú podľa aktuálneho denného kurzu.
Okrem zahraničných turistov môže služba obchodných sietí potešiť aj slovenských turistov, ktorí si z dovolenky v eurozóne doniesli prebytočné eurá.
Nechcú byť zmenárňami
Reťazce si však dávajú pozor na to, aby sa nestali lacnými zmenárňami. Niektoré z nich si preto vytvorili podmienky, ktoré zabezpečia, aby ich ľudia nezneužívali. Kaufland napríklad neprijíma dvesto a päťsto eurobankovky. V predajniach COOP Jednota sú na platby eurom určené len označené pokladne. Zároveň výdavok z eurobankovky nesmie byť vyšší ako polovica hodnoty plateného nákupu. Podľa zástupcov obchodných reťazcov sa však často nestretávajú so zneužívaním tejto služby. Väčšina z nich preto ani necíti potrebu zavádzať iné podmienky ako pri platení slovenskými korunami.
Niektoré predajne umožňujú platiť nielen eurom, ale aj inými zahraničnými menami. V Kauflande sa dá platiť napríklad aj dolármi, českými korunami, poľskými zlotými či maďarskými forintmi.