PRAHA, BRATISLAVA. Dobrá smrť. Človek mal na ňu nárok už podľa starovekých Grékov, hoci by mu k nej pomohol aj lekár. Možnosť eutanázie by sa mohla objaviť aj v Česku.
Okrajová Liberálna reformná strana do Senátu predložila návrh zákona, ktorý by umožňoval eutanáziu pre nevyliečiteľne chorých. Včera spustili na podporu eutanázie petíciu.
Čierne eutanázie
Návrh počíta s pomocou iba pre nevyliečiteľne chorých. Podmienkou je tak nekončiace utrpenie, o eutanáziu by nemohli požiadať pacienti iba pre starobu či nemohúcnosť.
Lekár by im mohol podať smrtiacu látku až potom, keď by o to požiadali v prítomnosti troch svedkov alebo písomne s potvrdením notára. Súhlasiť by musel aj ďalší lekár, konečné slovo by mala komisia ministerstva zdravotníctva.
„Lekári už teraz občas tajne smrteľne chorým pomôžu. Priznajú to však iba medzi štyrmi očami,“ povedala predkladateľka návrhu nezávislá senátorka Václava Domašová.
V Česku aj na Slovensku je aktívna pomoc pri samovražde uznaná za vraždu. Poľahčujúcou okolnosťou nie je ani súcit s pacientom.
Novým argumentom pre bojovníkov za dobrovoľný odchod zo sveta je stav českého zdravotníctva.
Reportéri MF Dnes pred dvomi týždňami odhalili, že v ústavoch pre dlhodobo chorých žijú pacienti v hrozných podmienkach, často si ich celé dni nikto nevšíma.
Pre navrhovateľov je tak jediným spôsobom, ako slušne odísť zo sveta, pre týchto ľudí práve eutanázia.
Nemajú šancu
Liberáli sa podľa českého ministerstva zdravotníctva chcú zle napísaným návrhom iba zviditeľniť. Minister Tomáš Julínek z ODS ho označil za paškvil. „Lekári nemajú pomáhať so smrťou. Zabijakovi stačí rýchlokurz, nepotrebuje šesť rokov medicíny,“ povedal jeho hovorca Tomáš Cikrt.
Zásadne proti návrhu liberálnej strany je aj ministerka pre ľudské práva a menšiny Džamila Stehlíková aj najsilnejší zástanca eutanázie v českom parlamente Boris Šťastný z ODS.
Predkladatelia si zvolili tú najzložitejšiu cestu, ako zákon presadiť. Senát sa ním má zaoberať na jeseň, zatiaľ ho nikto okrem Domašovej nepodporil.
Ako senátorský návrh musí prejsť najskôr hornou komorou, potom Poslaneckou snemovňou a napokon ho musí znovu schváliť Senát.
Platiť môže až potom, keď ho podpíše prezident. Václav Klaus jeho podpis už na začiatku odmietol.
Odísť iba pasívne
České aj slovenské zákony už dnes pasívnu eutanáziu umožňujú. Nevyliečiteľne chorí môžu podľa súdneho lekára a právnika Petra Kováča kedykoľvek odmietnuť liečbu. Inak urýchliť smrť je však nezákonné.
Praha má v najbližších týždňoch povoliť, aby mal každý možnosť dopredu odmietnuť oživovanie. V prípade, že človek upadne do kómy a šance na jeho vyliečenie sú minimálne, museli by ho lekári odpojiť od prístrojov.
Česi cestujú za smrťou do Švajčiarska
Lekári nemôžu zabrániť svojim pacientom za eutanáziou vycestovať. Najliberálnejšie zákony má Švajčiarsko.
Oficiálne štatistiky neexistujú, lekári o tom však vedia. Ich smrteľne chorí pacienti, ktorí stratia všetku nádej a vzdajú sa liečby, odchádzajú zomrieť za hranice. Najčastejšie do Švajčiarska.
U nás zatiaľ takéto prípady nie sú známe, v Česku ich bolo viacero.
Prvým zverejneným bol mladý pacient uznávaného psychológa Cyrila Höschla. Športovec, ktorý ochrnul po páde zo skaly, sa nedokázal vyrovnať so životom na vozíku. Asistovanú samovraždu podstúpil vo švajčiarskom sanatóriu pred dvomi rokmi. Na zozname registrovaných žiadateľov o eutanáziu boli vtedy podľa MF Dnes ďalší štyria Česi.
Do Švajčiarska za dobrovoľnou smrťou minulý rok cestovala aj francúzska herečka Maia Simon.
„Nemôžeme im v tom nijako brániť, nemáme na to žiadnu legislatívu,“ povedala Eva Slováková zo slovenského ministerstva zdravotníctva.
Šéf českých liberálov Milan Hamerský priznal, že ich návrh zákona zatiaľ neumožňuje, aby českí lekári pomáhali odísť zo sveta aj cudzincom.
S nálepkou krajiny smrti sa Švajčiari nezmierili. Ich súdy už skúmajú, či eutanázia v prípade pacientov, ktorí nie sú smrteľne chorí, nie je v rozpore s ústavou.
(juk)
Kde je povolená eutanázia
Asistovanú samovraždu povoľujú zákony Beneluxu, Švajčiarska, Oregonu a Thajska.
Holanďania diskutujú aj o eutanázii pre novorodencov.
Švajčiari povolili aj „pomoc“ psychicky chorým.