Thajskí vojaci sa presunulik hraniciam s Kambodžou. Nárokuje si na chrám Preah Vihear. Situácia je taká napätá, že Phnom Penh požiadal o mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN.
PHNOM PENH, BRATISLAVA. Preah Vihear je po slávnom komplexe Angkor najnavštevovanejšou pamiatkou kmérskej ríše. Vystavali ho v 11. storočí v štýle ovplyvnenom hinduizmom.
Miesto na meditácie a poznávacie zájazdy turistov zo Západu sa minulý týždeň zmenilo na vojnový tábor. V blízkosti posvätného komplexu sa usadili stovky vojakov.
Za všetko môže UNESCO
Thajsko a Kambodža berú spor o necelých päť štvorcových kilometrov v horskej oblasti na svojich hraniciach mimoriadne vážne. Phnom Penh dokonca požiadal o mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN.
Rozbuškou konfliktu bolo zaradenie chrámu na zoznam Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Rozhodnutie z 8. júla nahnevalo thajských nacionalistov, ktorí začali útočiť na vládu, ktorá podľa nich neochraňuje národné záujmy.
Opozícia dlhodobo provokuje premiéra Samaka Sundaraveja, ktorý má blízko k armádou zvrhnutému expremiérovi Thaksinovi Šinawatrovi.
Thajské záujmy
Niekoľko nacionalistov sa vybralo demonštrovať k chrámu, kde kambodžská polícia troch zadržala. Bangkok následne poslal vojakov na hranice a to isté urobil aj Phnom Penh. Počas posledného týždňa na mieste zhromaždili štyritisíc ozbrojených mužov.
Kambodžský generál podľa agentúry AP vyhlásil, že na začiatku boli obe armády len krok od ozbrojenej konfrontácie.
Z právneho hľadiska je spor zbytočný. Medzinárodný súdny dvor OSN už v roku 1962 rozhodol, že kmérsky chrám patrí Kambodži. Thajsko si však oblasť stále nárokuje. Argumentuje tým, že hlavné prístupové cesty ku komplexu vedú z jeho územia.
Kambodžský premiér Hun Sen poslal thajskému kolegovi list, v ktorom ho varoval pred zhoršením vzájomných vzťahov a požiadal ho, aby stiahol všetkých vojakov.
Dohoda v nedohľadne
V pondelok sa stretli po prvý raz vyjednávači oboch strán, ani po ôsmich hodinách však k žiadnemu výsledku nedospeli.
Armády zostali na hraniciach, thajský generál Búnsanga Niempradita však ubezpečoval, že „nepoužijú násilie ani zbrane“.
Na zdržanlivosť vyzval obe strany aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.
O urovnanie sporu sa rovnako bezvýsledne pokúšali aj šéfovia diplomacií na včerajšom zasadnutí organizácie Asean v Singapure.
Na konflikt začínajú doplácať turistický priemysel i domorodci. Americká ambasáda v Kambodži už varovala turistov, aby ku komplexu nechodili, pokiaľ sa situácia neupokojí.
Dedinčania utekajú
Stovky dedinčanov v očakávaní najhoršieho už opustili svoje domovy, další si stavajú bunkre po okolí. „Povedal som im, aby sa zbalili a boli pripravení, pretože boje sa môžu začať každú chvíľu,“ povedal starosta osady s 900 obyvateľmi Banyong Tangsuk pre denník Bangkok Post.
Podľa politológov sa kríza nevyrieši skôr ako 27. júla, keď sa v Kambodži konajú parlamentné voľby.
„Premiér bude používať Preah Vihear na politické ciele. Rokovania majú ukázať, že obe krajiny vážne obraňujú svoje národné záujmy a národnú hrdosť,“ tvrdí profesor Panithan Wattanayagorn z Univerzity Chulalongkorn.
|
|