BRATISLAVA. Mena našich českých susedov láme rekordy. Slovenskí euroskeptici, napríklad z KDH, hovoria, že načo sme sa tak ponáhľali do eurozóny, pozrite sa, ako silnejúca mena zvyšuje hodnotu českých platov v zahraničí. Českí ekonómovia a exportéri to vidia inak. Hovoria už skoro o katastrofe a predpovedajú výrazné spomalenie ekonomického rastu, ak sa koruna nespamätá.
Časť prevádzok už musela napríklad zavrieť textilná firma OP Prostějov. Po vyše 150 rokoch sa výrobu v Česku chystá ukončiť aj známy producent školských a kancelárskych potrieb Koh-i-noor. Závody má otvorené už v Číne, Bulharsku, na rade je Vietnam. Dôvod odchodu? Rastúce náklady, mzdové nevynímajúc.
Exportéri: Katastrofa
„Je to katastrofálna správa. Keby to takto išlo ďalej, čaká nás veľký prepad českého priemyslu,“ povedal pre české Hospodárske noviny šéf Asociácie českých exportérov Jiří Grund. Reagoval na to, že česká mena sa minulý týždeň po prvýkrát v histórii dostala pod 23 korún za euro. Za posledných 12 mesiacov spevnela skoro o 18 percent a je najrýchlejšie rastúcou menou na svete. „Pre malú otvorenú ekonomiku je takéto prudké posilnenie sa meny šokovou terapiou,“ povedal ekonóm Volksbank Slovensko Vladimír Vaňo.
Silná koruna spôsobuje problém aj samosprávam, ktoré sú významnými čerpateľmi eurofondov. Ak si pred dvoma rokmi naplánovali v europrojektoch, že na rôzne komunálne projekty dostanú napríklad z milióna eur približne 28 miliónov českých korún, už to neplatí. Ak peniaze dostanú dnes, zostane im necelých 23 miliónov. Napríklad Karviná takto prišla o vyše sto miliónov korún. Faktúry mesto naplánovalo na kurz spred niekoľkých rokov, keď euro stálo ešte vyše 30 korún. „Koruna je v súčasnosti najväčším problémom českej ekonomiky. Nepostihuje pritom len vývozcov, ale aj hotelierov a fondy z únie,“ povedal ekonóm Next Finance Vladimír Pikora. Príliš rýchle zhodnocovanie sa českej koruny sa nevidí ani ekonómovi ČSOB Praha Petrovi Dufekovi. „Ak v najbližších týždňoch nenastane korekcia, pravdepodobne sa konkurenčná výhoda vývozcov skomplikuje, predovšetkým tých menších.“
Česká ekonomika nie je podľa Pikoru na tom tak dobre, aby si mohla dovoliť takéto výrazné posilňovanie sa koruny. Ak sa koruna nezastaví, priemysel sa dostane do veľkých problémov a rast ekonomiky sa výrazne spomalí a rady nezamestnaných sa zväčšia.
Topolánkove hry
Česká koruna dlhodobo silnie aj preto, že je atraktívnou investíciou pre zahraničných investorov a špekulantov. Prichádzajú o zisky z akciových trhov, ktoré sa prepadávajú a česká koruna je pre nich výhodnejšia alternatíva, ako napríklad poľnohospodárske či iné komodity.
Včera českej mene a špekulantom pomohol aj premiér Mirek Topolánek. Pre české HN povedal, že jej posilňovanie sa nie je pre ekonomiku vážny problém. „Ak by sa trh nedočkal takéhoto komentára, pravdepodobne by sa špekulanti stiahli,“ myslí si Pikora. Topolánek si prešľap zrejme uvedomil. Včera poobede už posledný vývoj koruny označil za „anomálny“ a povedal, že vláda sa ním bude zaoberať.
Najrýchlejšie rastúce meny na svete
(zhodnotenie sa oproti euru v tomto roku)
Česká koruna 15,7 %
Poľský zlotý 11,9 %
Maďarský forint 10,9 %
Slovenská koruna 10,8 %
Brazílsky real 3,4 %
Kolumbijské peso 3 %
Autor: Ľuboš Jančík © SME