Lepšie ceny sa nemusia vyplatiť

Ficova vláda chce mať možnosť regulovať všetky ceny v ekonomike. Podľa podnikateľov ceny na trhu stráži konkurencia.

Ceny tovaru chce sledovať štát.Ceny tovaru chce sledovať štát. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA)

BRATISLAVA. Ak prejde novela zákona o cenách z dielne ministerstva financií, vláda znovu získa nástroj, ktorým bude zasahovať do cien na trhu. Bude tak môcť robiť v mimoriadnych situáciách, keď by bola ohrozená cenová stabilita či dostupnosť tovarov.

Priamy vstup štátu do cien bude možný aj vtedy, keď „dôjde k cenovým deformáciám vplyvom nedostatočne rozvinutého konkurenčného prostredia“. V tomto prípade bude musieť Protiomonopolný úrad vláde najskôr vypracovať stanovisko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do konca budúceho roku by tak cenový orgán, teda jednotlivé rezorty či takzvaná cenová rada, mohli regulovať ceny. A to buď ich priamym určením, alebo vecným usmernením, teda cez oprávnené náklady a primeraný zisk, teda tak, ako je to pri cenách energií.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa ministerstva financií pôjde hlavne o oblasti trhu, kde chýba konkurencia, ako sú sieťové odvetvia. Tam podľa jeho hovorcu Miroslava Šmála stratil štát privatizáciou nástroje na kontrolu. „Ide len o reguláciu vo výnimočných prípadoch, aby štát mal nástroj na regulovanie cien, nejde o plošnú reguláciu tovarov a služieb,“ ubezpečuje Šmál.

Podnikatelia to vidia ináč. „Jediná oprávnená regulácia cien sa volá konkurencia,“ tvrdí prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Oravec. Podľa neho ide o trojuholník – podnikateľ, konkurencia a zákazník – štát sa tam nezmestí. „Podnikateľ stanoví cenu po zvážení všetkých svojich nákladov, cien konkurentov a peňaženiek zákazníkov,“ vysvetlil Oravec.

Pevné ceny = nedostatok

Regulácia v konkurenčnom prostredí trhovej ekonomiky nemá miesto, tvrdia podnikatelia. Podľa nich úradné tlačenie na ceny môže znížiť dostupnosť tovaru či služby. Je to teda v priamom rozpore s cieľom, o ktorom hovorí ministerstvo. „Myslím si, že väčšina Slovákov sa dobre pamätá na dlhé rady na cenovo regulované mandarínky a banány pred 20 rokmi,“ povedal výkonný riaditeľ podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina.

SkryťVypnúť reklamu

Podniky podľa neho totiž buď znížia výrobu, alebo vyvezú tovar na neregulované trhy. Podobne to vidí aj prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu Pavol Konštiak. Práve takéto opatrenia vedú k nedostatku tovaru na trhu. „Nikto nemôže donútiť podnikateľa, aby predával pod svoje náklady,“ povedal. Ako príklad uvádza ryžu. Ak jej cena stúpne na svetových trhoch, ale podnikatelia by ju mali držať umelo dole, tak zmizne z regálov a bude sa predávať pod pultom.

Podľa analytika inštitútu Ineko Petra Goliáša regulácia cien tam, kde funguje súťaž na trhu, nemá zmysel. „Tam, kde súťaž nefunguje, má štát už dnes dostatočne regulačné právomoci,“ povedal.

Namiesto trhu monopoly

V sieťových odvetviach už teraz určuje cenu regulátor cez posudzovanie oprávnených nákladov a primeraného zisku. Podľa Oravca prijímať ďalšie opatrenia v tejto oblasti je zbytočné. „Trik je v tom, že novela má byť použiteľná na čokoľvek, na ktoréhokoľvek podnikateľa v ktorejkoľvek oblasti, a to je neprípustné,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Nebezpečenstvo novely zákona o cenách vidí Oravec v tom, že hoci regulácia nebude plošná, môže byť spustená kdekoľvek. „Je to Damoklov meč zavesený plošne nad celou ekonomikou, ktorý spadne, keď niekto ukáže prstom na podnikateľa,“ povedal.

Podľa novely dostanú ministerstvá právomoci cenových regulátorov nad podnikateľmi vo svojich sektoroch. To môže vniesť neistotu do ekonomiky, myslí Oravec. Každý si totiž bude vykladať definíciu oprávnených nákladov a primeraného zisku po svojom. „Čo bude primeraný zisk pre jedno ministerstvo, nemusí byť pre druhé.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 486
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 159
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 698
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 731
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 009
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 411
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 763
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 521
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu