MOSKVA, PRAHA. Rázna odpoveď na americký radar v Českej republike môže mať kubánsku podobu. Ruské bombardéry Biela labuť sa môžu vrátiť na Castrov Ostrov slobody.
Aj keď to zatiaľ nikto oficiálne nepotvrdil, Kremeľ údajne touto kartou už začal hrať. Aspoň to tvrdí denník Izvestija, ktorý informáciu s odkazom na „vysokopostavený zdroj“ včera zverejnil.
Špekulácia či provokácia
Izvestija sú provládne noviny, ktoré by si pravdepodobne nedovolili uverejniť závažnú informáciu bez súhlasu prezidentskej administratívy alebo premiéra Vladimíra Putina.
Návrat na Kubu podľa denníka presadzuje ruská generalita, ktorá už dlhší čas volá po tvrdej reakcii na rozširovanie Severoatlantickej aliancie k hraniciam Ruska, ako aj budovanie amerických základní v Českej republike a v Poľsku.
Najnovším nápadom generálov je vraj, že na Kubu sa vrátia strategické lietadlá Tu-160, nazývané aj Biela labuť a Tu-95MS, ktoré boli na západe známe ako Medvede.
„Ide len o rozhovory. Ale nebudem tvrdiť, že za nimi nič reálne nie je,“ povedal ruským novinám zdroj zo štábu Diaľkového strategického letectva doslova novinárom. Niektorí vojenskí experti taký nápad otvorene vítajú.
Napríklad prezident Akadémie geopolitiky generál Leonid Ivašov, bývalý šéf oddelenia pre medzinárodnú spoluprácu na ministerstve obrany vyhlásil, že Kubánci by iste boli radi, keby sa Rusi vrátili na bývalé sovietske základne.
Návrat po rokoch
Posledné rádiolokačné stredisko opustili v roku 2001. Bývalý veliteľ ruského letectva armádny generál Peter Dejnekin v rozhovore pre agentúru RIA Novosti vyhlásil, že obnovenie leteckej základne na Kube by bolo dobrou odpoveďou na rozširovanie NATO na východ.
Komentátori pripúšťajú, že správu o pripravovanej expanzii ruského strategického letectva do oblasti strategických záujmov Spojených štátov Kremeľ šíri zámerne.
Na jednej strane môže ísť o účinnú výstrahu proti radaru v Česku a protiraketovej základni v Poľsku. Tvrdé vyhlásenia ruskej strany tiež môžu ovplyvniť českých poslancov pri jesennom hlasovaní o českoamerickej dohode o výstavbe radaru v Brdoch.
Kuba bola počas studenej vojny najbližšou sovietskou základňou pri pobreží Spojených štátov. Umiestnenie sovietských odpaľovacích zariadení na ostrove v roku 1962 vyvolalo Kubánsku krízu a svet stál na pár dní na prahu atómovej vojny.
Autor: Agentúra Epicentrum