TEL AVIV, TEHERÁN. Iránske súdy odsúdili osem žien a jedného muža na smrť ukameňovaním za cudzoložstvo. Ľudskoprávne organizácie spochybňujú ich prácu aj spravodlivosť procesov.
Irán sa v posledných rokoch snažil vyhýbať trestaniu ľudí ukameňovaním. To, že sa k tejto praktike opäť vracia, signalizuje nárast moci radikálnych klerikov, ako aj rastúceho populizmu, ktorý odvádza pozornosť ľudí od skutočných problémov.
Obete a trest
Iránski právnici, ktorí pre západné médiá komentovali najnovšie procesy, sa zhodujú, že hlavne odsúdené ženy sú skôr obeťami, ako páchateľkami. Viaceré z nich predala na prostitúciu ich vlastná rodina, boli opakovane znásilnené či donútené do manželstva.
Popredný iránsky právnik Šadi Sadr denníku Guardian povedal, že odsúdené sú takmer negramotné, nedostali advokáta a niektoré z nich ani nerozumejú po perzsky. Súdy navyše neboli verejné a zdá sa, že nedodržiavali obvyklé procedúry.
Islamské právo
Skupina iránskych ľudskoprávnych právnikov pre odsúdené žiada milosť, ale pochybuje o tom, že im ju udelia. Už v minulosti sa stalo, že lokálne súdy nerešpektovali rozhodnutie vyššej inštancie a odsúdených aj tak ukameňovali.
Irán sa od revolúcie v roku 1979 riadi islamským právom - šaríou ktoré sa vyznačuje brutálnymi trestami.
Autor: mik