Výskum lekárskej fakulty Univerzity od Cincinnati zhrnul 11 štúdií, ktoré mapovali situáciu vo firmách od roku 1994. Tím výskumníkov na základe výsledkov štúdií tvrdí, že firemné programy na zlepšenie zdravia skutočne pomáhajú zamestnancom efektívne chudnúť, píše WebMD Health.
Väčšina programov obsahovala vzdelávanie a poradenstvo v oblasti zdravej výživy a zvyšovania telesnej aktivity.
Šaláty a stolný tenis
Zdravý životný štýl je nielen módnou témou aj u nás. Mnohé firmy umožňujú v rámci benefitov svojim zamestnancom napríklad návštevu športovísk, masáží fitnescentier.
Spoločnosť Dell poskytuje voľné hodiny na plavárni, na tenisových a squashových a okrem toho si môžu zamestnanci odskočiť aj počas pracovného času do firemného fitneska priamo v budove. A ak sa niekomu zažiada prevetrať si mozog pri stolnom tenise, tiež má možnosť. „Naša kantína ponúka ovocné šaláty, čerstvú zeleninu a celozrnné pečivo, občas k nám pozveme experta na zdravý životný štýl,“ vyratúva hovorkyňa firmy Ivona Žitná.
Chudni pod dozorom
Zatiaľ čo u nás sa téma zdravého životného štýlu nesie skôr v duchu veselej hry, v amerických štúdiách boli zaznamenané aj prípady cvičenia na pracovisku a úpravy jedálneho lístka vo firemnej jedálni. Skúmané programy trvali minimálne osem týždňov a zahŕňali zamestnancov od 32 do 52 rokov. Priemerný účastník schudol o 1 – 7 kilogramov.
Ako najefektívnejšie sa ukázali programy, ktoré zahŕňali prístup zočivoči najmenej raz za mesiac.
So závislými zamestnancami treba pracovať
Väčšina firiem závislosť svojich zamestnancov nerieši – zamestnanca jednoducho prepustí. Prepustiť zamestnanca postihnutého rakovinou, cukrovkou alebo inou chronickou chorobou by bolo neprípustné, ale závislosti spoločnosť veľmi odsudzuje. Aj keď ide v skutočnosti tiež o chorobu, sú väčšinou vnímané ako nesprávna voľba a charakterová slabosť.
Myslíte si, že nemáte vo firme závislých?
Firmy okrem toho často neriešia závislosti svojich zamestnancov preto, že ich manažéri nedokážu rozoznať. Pretože závislosti sú dnes v kurze, nie je príliš múdre predpokladať, že sa netýkajú žiadneho z vašich zamestnancov. Čo by teda zamestnávateľ mal robiť? Môže začať tým, že bude zamestnancov opakovane informovať o tom, ako firma rieši závislosti.
Závislí môžu ešte byť produktívni
Nemusíte hneď začať s prepúšťaním, skúste najprv ponúknuť možnosť liečenia.
Ďalšou možnosťou je výstraha; zamestnanci by však mali vedieť, že potom už skutočne príde prepustenie.
Ďalšou cestou je budovať firemnú kultúru, v ktorej kolegovia nebudú závislosť vo svojich radoch ignorovať. V mnohých prípadoch nie sú závislí zamestnanci stratené prípady. S citlivým vedením a efektívnou liečbou sa môžu vrátiť do práce a byť produktívni.
Zdroj: HR World
Symptómy závislostí
Dych, ktorý páchne alkoholom
Zlá koordinácia pohybov
Problémy so sústredením
Netypicky pasívne alebo agresívne správanie
Zhoršujúci sa vzhľad a hygiena,
Časté absencie
Nevysvetlené rany a nehody
Chronická podráždenosť
Začervenalá koža
Strata alebo výpadky pamäti
Zdroj: HR World
Autor: gal)