Každý chlapec chce byť policajtom

Chcem byť policajtom – túto vetu povedalo za prvých šesť mesiacov v roku 2008 zhruba 400 ľudí len v Bratislavskom kraji. Akú prácu si predstavujú?

Aj z radového dopraváka sa môžete stať kriminalistom, alebo členom špeciálneho útvaruAj z radového dopraváka sa môžete stať kriminalistom, alebo členom špeciálneho útvaru (Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA. Väčšinu žiadostí o prijatie do policajného zboru podávajú muži do tridsať rokov, najčastejšie bezprostredne po skončení strednej alebo vysokej školy – vyplýva z údajov oddelenia komunikácie a prevencie Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave.

Uniforma a z nej vyplývajúca autorita láka v detsve mnohých chlapcov. Predstavujú si, ako budú zasahovať proti chuligánom, chytať kriminálnikov, nosiť pištoľ. Myslia si, že stačí vedieť strieľať. Výcvik policajtov a najmä služba samotná je však o inom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Všetci policajti musia chodiť do školy

„Základnou podmienkou je maturita,“ potvrdili nám na personálnom odbore Prezídia Policajného zboru SR.

Ak zatúžite obliecť si policajnú uniformu, môžete poslať žiadosť o prijatie spolu so životopisom na Prezídium Policajného zboru, alebo priamo na na kraj, alebo okres a čakajte, kým vás predvolajú na pohovor.

„Na pohovore povieme záujemcom, na akú pozíciu by sa mohli dostať a čo ich v takom prípade čaká,“ hovorí personalista z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave.

Potom nasleduje previerka zo slovenského jazyka, pomerne prísna lekárska prehliadka a psychologické vyšetrenie.

Psychotesty zisťujú výkonové charakteristiky (napríklad rýchlosť reakcie, pamäťová kapacita či inteligencia) aj osobnostné vlastnosti uchádzačov. Po úspešnom absolvovaní pohovoru čaká všetkých nováčikov najprv šesťmesačný kurz základného policajného vzdelania a potom ďalšie špecializované denné štúdium podľa toho, k akému útvaru a na aké miesto v „tabuľkách“ nastúpil. To si musí doplniť do dvoch rokov od nástupu do funkcie.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina nováčikov však začína v pozícii referenta na dopravnom alebo poriadkovom oddelení. „Riadia dopravu, zastavujú autá, dozerajú na poriadok v uliciach; to je predsa základným poslaním policajta – ochrana verejného poriadku, života a majetku občanov,“ povedali nám v Trnave.

Od dopraváckej paličky k špeciálnym úlohám

Aj z radového „dopraváka“ alebo člena poriadkovej polície sa však môže časom stať veliteľ špeciálej jednotky, inšpektor protidrogovej polície alebo kriminalista; ak preukáže kvality a nadriadený ho odporučí na ďalšie vzdelávanie a služobný postup.

I keď je odporúčanie nadriadeného doležité, šikovný človek má postup istý, pretože treba kompenzovať „prirodzený úbytok policajtov“.

Tých, ktorí chcú napredovať, čaká na ich ceste niekoľko špecializovaných teoretických kurzov, fyzická aj psychologická príprava.

SkryťVypnúť reklamu

„Každý útvar má prideleného jedného inštruktora na telesnú, streleckú a taktickú prípravu,“ hovorí riaditeľ strediska služobnej prípravy a výcviku Štefan Králik.

Najvyššie požiadavky na fyzickú prípravu sa kladú na príslušníkov špeciálneho útvaru, ktorý je pre celé Slovensko jeden. Patrí medzi tie útvary, do ktorých sa musíte prepracovať; nemôže do nich byť prijatý človek z civilu.

„Okrem toho, že musí byť najmenej tri roky policajtom, musí mať základné znalosti v oblasti karate, kickboxu, džuda a boxu, a samozrejme musí dobre ovládať služobnú zbraň,“ vysvetľuje Štefan Králik.

Nie je ľahké byť strážcom poriadku

Práca policajta je náročná aj preto, že je stále na očiach a denne prichádza do priameho kontaktu s ľuďmi. Psychológovia upozorňujú, že tento fakt sa môže podieľať na prípadoch psychického zlyhania – syndróme burn out.

SkryťVypnúť reklamu

Už dlho sa diskutuje napríklad o reakciách polície na šokujúce výčiny futbalových fanúšikov, rasisticky motivované útoky, na demonštrácie.

V Taliansku napríklad požaduje prokuratúra pre dvadsaťosem policajtov tresty odňatia slobody v celkovej výške 109 rokov a deväť mesiacov. Ide o policajtov, ktorí v roku 2001 pri schôdzke skupiny G8 neprimerane tvrdo zasahovali proti demonštrantom.

Dovolenka pri mori?

Druhou ­ a príjemnejšou stranou mince ­ môže byť pre príslušníkov polícienapríklad cezhraničný projekt s Chorvátskom, ktorý má zabezpečiť vyšší pocit bezpečnosti slovenských turistov. Toto leto slúžia v Chorvátsku štyria slovensklí policajti, aby im mohli poskytnúť pomoc a asistenciu počas tranzitu cez krajinu a monitorovať prácu chorvátskej polície so slovenskými občanmi.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 556
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 264
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 707
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 045
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 189
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 933
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 833
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 423
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu