Starosta Jarovníc hovorí, že obec si sama nepomôže. Štát však čaká, čo bude robiť.
JAROVNICE. Zádušná omša za obete povodne v Jarovniciach spred desiatich rokov sa konala v kostole, ktorý po povodni postavili priamo v rómskej osade.
Hoci bol kostol plný, biskup Bernard Bober neskôr pri pamätníku obetiam Rómom vyčítal, že ich prišlo málo. „A to je nedeľa.“ Pri kríži a pamätnej doske zapálil sviečku a pomodlil sa.
Bartolomej Holub má 71 rokov. Voda mu pred desiatimi rokmi vzala manželku, dcéru, nevestu i ďalších príbuzných. „Brala všetko. Chatrče, ľudí, veci, bolo to rýchle.“ Napríklad Husárovci prišli o 13 členov rodiny.
V rómskej osade včera hrala cigánska muzika, zapálili sviečky, ľudia sa pomodlili.
Osada sa za desať rokov veľmi nezmenila. Komunitné centrum, ktoré vzniklo po záplavách, museli zrušiť, lebo nemali priestory na špeciálnu školu. Samospráva podľa starostu nedokáže nájsť ľudí, ochotných v osade pracovať ako asistenti. „Štát zmenil podmienky, ktoré uchádzači musia zo zákona spĺňať. Nie je jednoduché takých ľudí nájsť,“ tvrdí Marián Kyjovský. „Je tu veľa problémov. Sami, bez pomoci štátu, si neporadíme.“
Podpredseda vlády Dušan Čaplovič hovorí, že najdôležitejšiu úlohu musia zohrať samosprávy. „Vláda má záujem pomôcť. Môže však do toho vstúpiť len vtedy, keď situáciu začne riešiť regionálna samospráva.“
Do Jarovníc podľa neho išlo obrovské množstvo peňazí, pomoc však bola neadresná, množstvo mimovládnych organizácií ich vraj použilo na vlastnú réžiu. „Bola to jedna čierna diera.“ Peniaze od štátu by mali ísť len na konkrétne projekty a samospráva bude „pod kontrolou vlády niesť zodpovednosť, ako budú použité“.
Autor: Mikuláš Jesenský Michal Frank