BRATISLAVA. Na olympijskom pléne odznela jediná vážna výhrada k nominácii do Pekingu. Týkala sa cyklistiky a vyslovil ju predstaviteľ jej zväzu v Slovenskom olympijskom výbore Kamil Haťapka.
Vyzeralo to ako vystrihnuté z komédie, ale bolo to zo života. Haťapka protestoval proti rozhodnutiu zväzu, ktorý zastupuje.
Žiadal, aby olympijské valné zhromaždenie zaviazalo cyklistického predsedu Antona Tkáča presadiť vo zväze zmenu nominácie tria cestárov tak, aby sa v nej na úkor Jána Valacha, zaťa reprezentačného trénera Vendelína Kvetana, objavil najlepší, najúspešnejší a navyše najperspektívnejší slovenský cyklista Peter Velits, majster sveta do 23 rokov.
Haťapka svojimi návrhmi neraz až rozveselí olympijské plénum. Teraz mu však potichu drukovalo. Hovoril o tom, v čom sa vyzná prinajmenej tak, ako tí, ktorí vo zväze rozhodli. Koučoval najúspešnejšie generácie československých cestných cyklistov.
„Ani mne, ani viacerým vo výkonnom výbore sa vôbec nepáči nominácia cyklistického zväzu, lebo je proti filozofii Slovenského olympijského výboru podporovať mladých nádejných športovcov,“ pritakal predseda SOV František Chmelár.
Hneď však dodal: „Na druhej strane musíme rešpektovať zväz, lebo by sme vytvorili nebezpečný precedens. Máme právo nenominovať cyklistov, ale nemáme právo upravovať zväzovú nomináciu.“
Šéf slovenskej cyklistiky Anton Tkáč, ktorý v pléne SOV zastupuje Slovenskú asociáciu olympionikov, hral mŕtveho chrobáka. Nepovedal ani slovo. To dožralo predsedu Slovenskej olympijskej akadémie Jána Grexu a jeho postoj označil za „alibistický“. Tkáč však bol v tom čase mimo sály.
„Problém bol už dostatočne medializovaný,“ argumentoval Tkáč, keď sme ho oslovili. „Otec povedal, že mladý na olympiádu nechce, že Tour de France ho vyčerpá.“
„Mladý“ sa však viackrát vyjadril úplne opačne. „Prečo sa k Petrovi Velitsovi správate ako k nesvojprávnemu? Prečo nekomunikujete s ním, veď je dospelý?“ pýtal som sa.
„Ktorý otec by nechcel, aby mu syn išiel na olympiádu, ak by si myslel, že ju zvládne?“ odvetil. „Poznám aj starších ako je on, ktorí sa správajú ako nesvojprávni. Čím vôbec nechcem povedať, že Peter je taký.“ Namiesto majstra sveta do 23 rokov pocestuje do Pekingu trénerov zať. Čo na to Tkáč?
„Tréner dáva návrh, no hlasuje celá komisia cestnej cyklistiky. Keby mala iný názor, toho, čo si chce presadiť zaťka, prehlasuje. My máme odvetvové riadenie a nemiešame sa do odbornosti odvetví. Kvetanov návrh však získal väčšinu aj vo výkonnom výbore zväzu.“
„Tento problém sa vôbec nemal riešiť tu,“ tvrdí cyklistický šéf. „Haťapka, náš zástupca v SOV, má právo zúčastňovať sa na zasadaniach nášho výkonného výboru, ale za sedem rokov nebol ani na jedinom, čo mi je ľúto.“
„Nepozývajú ma na ne,“ protiargumentuje Haťapka. Na otázku, či zväz odvolá Haťapku z olympijského pléna, Tkáč pokrčil plecami a povedal: „Má právo na názor. Otázka je, či to, čo sa stalo, vrhá dobré svetlo na cyklistiku.“
To určite nie. Ale rovnako by asi znela odpoveď na otázku, či za to môže Haťapka. Olympijské plénum napokon zdvihlo ruku aj za Velitsa. Nie však za Petra, ale za jeho otca. Ladislav Velits pocestuje do Pekingu ako mechanik tímu, v ktorom mal byť jeho syn. Je to zo života. Slovenského.