SEATTLE, BRATISLAVA. Pokojná jeseň života osemdesiatšesťročného Petra Egnera na tichom predmestí amerického Seattlu sa zrejme skončila. Juhoslovanského rodáka dobehla po 65 rokoch jeho nacistická minulosť.
Ministerstvo spravodlivosti Spojených štátov chce, aby mu súd zrušil americké občianstvo. Zistili, že Egner v rokoch 1941 až 1943 slúžil v nacistickej mobilnej jednotke, ktorá na území okupovanej Juhoslávie zavraždila 17tisíc srbských Židov, Rómov a disidentov.
Veterán ako veterán?
Peter Egner dlhé roky po vojne žil pokojne. Do Spojených štátov sa prisťahoval v roku 1960, o šesť rokov neskôr dostal občianstvo. Aj preto, že svoju minulosť v SS zamlčal.
Pred známymi sa síce nebál na vojnové časy spomínať, no hovoril, že slúžil len v nemeckej armáde. „Bol veterán druhej svetovej vojny ako ja,“ povedal pre denník Guardian jeden z jeho dlhoročných susedov.
Jeho pokojnú starobu na predmestí Seattlu narušili vo februári 2007 federálni agenti. V rozhovore sa Enger priznal, že počas vojny ako 19–ročný pracoval pre nemeckú Einsatzgruppe – nacistickú jednotku, ktorá „čistila“ dobyté územia od Židov, Rómov či nepriateľov ríše. Egner tam podľa vlastných slov strážil väzňov, ktorých odvážali do koncentračných táborov, a tlmočil pri vypočúvaní zadržaných.
Nevraždil, iba tlmočil
Egnerov právnik zrušenie občianstva svojho klienta odmieta. Ako povedal pre denník Seattle Times obvinenia nehovoria, že by sa priamo podieľal na zločinoch. „Nemyslím si, že slúžil na takej úrovni, že by mu preto mali zobrať občianstvo,“ povedal pre Guardian.
Rabín Marvin Hier, zakladateľ Centra Simona Wiesenthala, ktoré hľadá nacistických zločincov, pre AP pripomína, že účasť v jednotke bola dobrovoľná.
Američania ho podľa zákonov súdiť nemôžu, no o svojho bývalého občana sa začalo zaujímať Srbsko. Prokuratúra vyšetrujúca vojnové zločiny včera oznámila, že zbiera materiály na súdny proces s Egnerom. Ak ich bude dostatok, požiada Spojené štáty o jeho vydanie.