RANGÚN, BRATISLAVA. Na konci júla vyprší v Barme čas na zasiatie ryže. Skončí sa obdobie dažďov. Ak dovtedy farmári neosejú aspoň časť polí, ktoré 3. mája ničivý cyklón Nargis ušetril, v októbri nebude čo pozbierať.
OSN ukončí 10. augusta dodávky humanitárnej pomoci cez vzdušný most z Bangkoku. Bez úrody ryže čaká zdevastovanú krajinu, ktorú vojenská junta premenovala na Mjanmarsko, ťažké obdobie.
Hrozí hladomor
Viac než dva mesiace po katastrofe, ktorá si vyžiadala vyše 84tisíc obetí a na zoznam nezvestných pripísala 53tisíc mien, je v Barme napätá situácia. Ničivá búrka zaplavila slanou morskou vodu státisíce hektárov pôdy a zničila 90 percent osiva.
Barmský minister poľnohospodárstva Htay Oo oznámil, že farmári súrne potrebujú až päť miliónov litrov nafty, ak majú začať na poliach akékoľvek práce. „So zredukovanou úrodou, ktorá neuspokojí potreby postihnutej populácie, potravinová bezpečnosť bude závisieť od našej pomoci farmárom,“ povedala Anne Bauer z organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) agentúre Bloomberg.
FAO preto pre farmárov žiada 33,5 milióna dolárov namiesto pôvodných desiatich. Inak čaká Barmu potravinová katastrofa, ktorá môže ešte zvýšiť doterajší počet obetí cyklónu.
Junta farmám nerozumie
Barmská vojenská junta však stále nedostatočne spolupracuje s medzinárodným spoločenstvom. V dedinke Daydaye súkromní donori a vláda rozdali rybárom 150 nových člnov, sietí a iného vybavenia. Po inšpekčnej kontrole vlády však úrady rybárom dary skonfiškovali.
Vláda z darovaných peňazí navyše podľa portálu Demokratický hlas Barmy nakúpila farmárom nekvalitné osivo. „Semená boli mokré a nikdy z nich nič nevyrastie. Pre farmárov to bude len strata času a energie,“ povedal jeden zo súkromných donorov.
Barma tento týždeň oznámila, že schváli chartu Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN), ktorá okrem jednotného trhu do roku 2015 zaväzuje členov aj na dodržiavanie ľudských práv. Thajsko, Indonézia a Filipíny chartu odmietli ratifikovať práve pre nerešpektovanie práv ľudí v Barme.
Za trest nechcú drahokamy
Generáli v umelo vytvorenom hlavnom meste Nepjito môžu tiež prísť o časť svojich ziskov z ťažby rubínov a zafírov. Americký kongres tento týždeň podporil zákaz dovozu drahých kameňov z Barmy.
Práve predaj drahokamov drží režim nad vodou. Nútená práca baníkov už pokladnici barmskej junty vyniesla asi 750 miliónov dolárov.
Zákaz dovozu podľa Howarda Bermana zo zahraničného výboru Kongresu podporujú všetci členovia asociácie Klenotníci Ameriky. Barmské rubíny zmiznú aj z pultov predajcov ako Bulgari či Tiffany's.