BRATISLAVA. Policajný prezident Ján Packa už nebude jediným generálom v aktívnej policajnej službe.
Minister vnútra Robert Kaliňák navrhol, aby sa nimi stali aj policajný viceprezident Stanislav Jankovič, riaditeľ Úradu boja proti korupcii Tibor Gašpar a rektor Akadémie Policajného zboru Jozef Kuril.
Najrýchlejšiu kariéru urobil Gašpar. V Policajnom zbore je pomerne krátko – pätnásť rokov. Pri dodržaní riadnych lehôt by sa tak rýchlo generálom stať nemohol, ale v posledných štyroch prípadoch ho povyšovali mimoriadne. Napríklad plukovníkom sa podľa zákona môže stať len ten, kto bol päť rokov podplukovníkom. Gašpar ním bol len dva roky. Raz mimoriadne povýšili aj Jankoviča do hodnosti plukovníka.
Na hodnosť generál sa žiadne lehoty nevzťahujú, povýšenie musí schváliť vláda, čo sa už stalo. Generálov vymenúva prezident. Ivan Gašparovič ešte nevie, či niekoho vymenovať odmietne. Návrh má podľa hovorcu Mareka Trubača na stole.
Ministerstvo vnútra odôvodňuje návrh na vymenovanie nových generálov tým, že nechce, aby to bola hodnosť tesne pred policajným dôchodkom „na sklonku kariéry“. Okrem Packu ostatných sedem dnešných generálov odišlo krátko po vymenovaní do dôchodku.
Hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš povedal, že vítajú, ak sa policajti dopracujú do tejto hodnosti skôr, lebo „môžu ešte významne pomôcť policajnému zboru a zároveň byť príkladom pre ostatných“.
Generálmi by sa mali stať aj prvé ženy – šéfka Colnej správy a bývalá šéfka inšpekcie ministerstva vnútra Eleonóra Kročianová a šéfka väzníc Mária Kreslová. Ešte pred dvoma rokmi bola Kreslová len majorkou. Povyšoval ju minister Štefan Harabin.
Vymenovanie do hodnosti generálov v minulosti sprevádzali politické tlaky. Vladimír Palko chcel hodnosť navrhnúť riaditeľovi Úradu boja proti korupcii Jozefovi Šátekovi, ale predseda SDKÚ to odmietol.
Vymenovanie Gašpara a Jankoviča Palko považuje za predčasné. „Niežeby na to časom nemohli dorásť.“
Menovanie Kročianovej označil za katastrofu.
Ako idú hodnosti
Kapitán
Major
Podplukovník
Plukovník
Generál