BRATISLAVA. Šesťdesiatjedenročný, pôvodom kosovský Albánec Baki Sadiki, bol už trikrát odsúdený, hoci trestu za obchodovanie s drogami sa vyhol.
Na Slovensko prišiel ešte za komunizmu. Právo na trvalý pobyt dostal v roku 1982, ale zdržiaval sa tu už skôr. Dosvedčuje to jeho prvý záznam v registri trestov z roku 1979, hoci ten už je zahladený. Sadikiho vtedy súdili za výtržníctvo, za čo musel zaplatiť dvetisíc korún. Rovnakú sumu zaplatil aj v roku 1987, keď ho súdili za opilstvo.
Hoci oba tresty sú už zahladené, jeho trestnú minulosť však spomínal prešovský krajský prokurátor v roku 1997, keď na krajský súd podával obžalobu na Sadikiho za obchodovanie s drogami.
Z obžaloby je zrejmé, že trvalý pobyt mal Sadiki schválený už v 80. rokoch, s podnikaním začal v roku 1991. Dovtedy na Slovensku nepracoval a „živil sa zárobkovou činnosťou v cudzine“. Dnes je Sadiki vo Vysokých Tatrách známy ako majiteľ koliby a pizerie v Starom Smokovci, ktorú vlastní spolu s manželkou Gabrielou.
Do väčších problémov sa Sadiki dostal v roku 1994, keď ho začali vyšetrovať za to, že obchoduje s heroínom. Slovenskú políciu naňho upozornilo Švajčiarsko na základe výpovedí dvoch svedkov z Luzernu.
Drogy zo Smokovca
Keď im pri domovej prehliadke našli drogy, potvrdili, že ich základným zásobovateľom je Sadiki zo Starého Smokovca. Odtiaľ podľa obžaloby riadil celý medzinárodný obchod s heroínom z Turecka a Albánska do Európy. Dôkazom boli aj ich spoločné telefonáty.
Proti Sadikimu vypovedal aj jeho poľský komplic. Bol jedným z distributérov drog. Keď mu Sadiki zatelefonoval, že „je práca“, prišiel do Starého Smokovca, kde dostal ďalšie pokyny, píše sa v obžalobe. To, že na Slovensko cestoval Poliak často, dokazoval aj jeho falošný pas. Za dva roky v ňom mal viac ako 80 záznamov o prechode rôznych európskych hraníc, najmä slovensko-poľskej.
Javí sa lepší, ako je
Sadiki svoju vinu popieral. Hovoril, že s heroínom nemal nič spoločné. Neskôr využil svoje právo a odmietol vypovedať. Rovnako odmietol spolupracovať aj pri expertíznom porovnaní hlasu na záznamoch telefonátov medzi ním a svedkami, ktoré zabezpečili švajčiarski policajti.
Znalec z odvetvia psychiatrie, ktorý pre prokuratúru vypracoval Sadikiho posudok, tvrdil, že „charakter trestnej činnosti zodpovedá osobnosti obvineného“. Je podľa neho nevyrovnanou osobnosťou s nedostatočnými morálnymi zábranami.
Napísal tiež, že u Sadikiho zistil zvýšené lži-skóre. Znamená to, že takýto človek sa snaží javiť v lepšom svetle, ako je skutočnosť.
Mnohé dôkazy slovenským súdom však nestačili, aby Sadikiho odsúdili za obchod s drogami. Koncom júna tohto roku musela prokuratúra jeho stíhanie zastaviť, pretože nedokázala na príkaz Najvyššieho súdu opakovane vypočuť kľúčových svedkov zo zahraničia. Poľský komplic už zomrel a rovnako aj svedok vo Švajčiarsku.
Sadiki bol odsúdený za nelegálne ozbrojovanie. Na súde sa priznal, že zbrane si kúpil na ochranu seba a svojej rodiny.
Sadiki už totiž prežil aj neúspešný atentát. V roku 1993 sa ho spolu so spoločníkom Nuredinom Beratom pokúsili zastreliť ďalší dvaja pôvodom občania Juhoslávie.
Zo samopalu na jeho auto vypálili 15 striel. Podľa svedkov ho chceli prinútiť vrátiť im 8 miliónov korún za dodávku heroínu zlej kvality.
Na Sadikiho a jeho podnikanie môže teraz doplatiť minister spravodlivosti Štefan Harabin za HZDS. Z prepisu ich odpočutého telefonátu je zrejmé, že sa v roku 1994 poznali. Spolu si tykali a v rozhovore sa Sadiki vtedajšieho sudcu Najvyššieho súdu pýta, kedy ho príde navštíviť.
Harabin však kontakt s ním popiera. Doposiaľ priznal len to, že sa pozná s jeho manželkou. To bol vraj dôvod, prečo sa pri rozhodovaní na Najvyššom súde nechal v procese so Sadikim vylúčiť. Námietku zo zaujatosti mala však pripravenú aj prokuratúra. Keby sa nenechal Harabin vylúčiť, žiadala by o to. Ako dôkaz chcela pripojiť aj prepis telefonátu.
Detektor lži
Harabinovi tiež hrozí, že príde o bezpečnostnú previerku. Poslanec KDH Daniel Lipšic sa včera stretol s riaditeľom Národného bezpečnostného úradu Františkom Blanárikom, ktorému spolu s podnetom na ministra odovzdal prepis telefonátu so Sadikim.
NBÚ ubezpečuje, že bude konať v súlade so zákonom. Podľa Lipšica to znamená, že musia Harabinovu previerku otvoriť a pýtať sa ho na vzťahy so Sadikim. Môže ho čakať aj detektor lži. Ak by na ňom odmietol vypovedať alebo by ich vyhodnotil ako nepravdivé, o previerku by minister prišiel.