ZVOLEN. Archeologický výskum na Pustom hrade nad Zvolenom začal písať už svoju sedemnástu letnú sezónu. Na výskum už prispel aj štát sumou približne pol milióna korún. Doteraz financovalo výskum a záchranu hradu takmer výhradne mesto.
Počas dvojtýždňových turnusov sa tu vystriedajú študenti archeológie zo Slovenska, z Prahy, Brna či zo Štrasburgu. Pre väčšinu je pobyt na Pustom hrade súčasťou odbornej praxe. Od roku 1992, keď sa výskum hradu začal, sa ich tu už vystriedalo viac ako 1 500.
Výskum pokračuje
Vedúci výskumu Václav Hanuliak hovorí, že počas tohto leta budú archeológovia pokračovať na odkrývaní tých častí hradu, o ktorých rozhodol pamiatkový úrad a archeológovia. Pripravené je odkrývanie obvodových hradieb, skúmanie Dončovho hradu či pokračujúce práce na ojedinelom vodovodnom systéme s gotickou cisternou.
Či sa podarí naraziť aj na pozostatky Kostola sv. Mikuláša, nedokáže nik dopredu predpovedať. O kostole sa vie z histórie a z archívnych záznamov prakticky všetko podstatné, no dodnes sa naň nepodarilo naraziť.
Václav Hanuliak považuje za veľký prínos aj to, že po prvýkrát od roku 1992 sa podarilo na systematický výskum získať prostriedky od štátu. Štátny príspevok vo výške 510tisíc korún (16 928,90 eura) získalo mesto z dotačného programu ministerstva kultúry. V predchádzajúcich sezónach financovalo výskum a záchranu hradu takmer výhradne mesto, čo je na Slovensku ojedinelý jav.
Obrovský hrad
Rozlohou patrí Pustý hrad, ktorý nazývali v minulosti aj Starým Zvolenom, k najstarším stredovekým hradom Európy. Rozprestiera sa na rozlohe takmer 8 hektárov. Rozsiahla stavebná činnosť na hrade sa začala už v 12. storočí a pokračovala do 15. storočia, keď mohutný komplex začal strácať význam. V roku 1989 získalo mesto Zvolen hrad a okolité lesy do vlastníctva.
Pre návštevníkov hradu je počas leta príťažlivé aj to, že môžu prácu archeológov vidieť naživo. Okrem stavebných častí hradu narazili archeológovia v predchádzajúcich rokoch aj na zaujímavé predmety z rôznych období – no najmä z raného stredoveku.