BRATISLAVA. Očakávať výrazné zdraženie pre euro nemusíme, tvrdí štúdia Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) o dosahu eura na Slovensko. Tú včera prezentovali jej predstavitelia na pôde ministerstva zahraničných vecí.
Ekonómovia OECD odhadujú celkový rast cien pre euro do budúceho júla len na úrovni zanedbateľných 0,3 percenta. Najviac porastú ceny v sektore služieb. Štúdia vychádza zo skúseností krajín, ktoré už prešli na euro v minulosti.
Ide však len o infláciu spôsobenú zaokrúhľovaním cien po prechode na euro. Analytik Volksbank Vladimír Vaňo upozorňuje na to, že ide o rast cien nie oproti súčasnej úrovni inflácie, ale k teoretickej úrovni inflácie bez eura. Odhady OECD sa podľa neho spoliehajú na to, že vláda uplatní dôsledné prepočítavanie regulovaných cien a poplatkov za verejné služby.
Domáce riziká inflácie
Najlepším opatrením proti neprimeranému zvyšovaniu cien je posilnenie slobodnej súťaže, odporučila slovenskej vláde OECD. Zároveň varovala, že posilniť rast cien môžu práve plošné opatrenia vo forme dotácií, sociálnych príspevkov, keďže prispievajú k posilneniu kúpyschopnosti. Vaňo vidí inflačné riziko v rýchlejšom raste platov. Tie by takisto posilnili kúpyschopnosť ľudí, a tak zatlačili na ceny, a to podľa neho hlavne v službách.
Drahší dovoz z V4
Po strate silnej koruny bude ceny tlačiť hore aj vývoj kurzu eura oproti menám krajín ako Poľsko, Maďarsko či Česko, hovorí štúdia. Keďže takmer tretina nášho dovozu je práve z týchto krajín, po eure sa nám dovozy predražia podľa aktuálneho vývoja kurzu eura oproti domácim menám.
„Ďalší tlak na infláciu po prijatí eura teda bude súvisieť s posilňovaním mien okolitých krajín, ktoré euro zatiaľ neprijali,“ povedal analytik inštitútu Ineko Peter Goliaš.
Výdavky po eure
To, o koľko zaplatíme po eure viac, závisí od štruktúry našej spotreby. Výdavky vzrastú najviac tým, čo využívajú služby.
Typická domácnosť si priplatí viac o 500 korún ročne (17 eur).
NNajviac si priplatia živnostníci a ľudia s vyššími príjmami, približne 800 až 840 korún ročne (26,50 eura).
Nezamestnaní a dôchodcovia nakúpia viac asi o 140 až 150 korún ročne (vyše 4 – 5 eur).
Zdroj: štúdia OECD