BRATISLAVA. Žaloba, pre ktorú môže štát prísť o miliardy korún pre pochybenie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví pri stanovovaní cien zemného plynu, je opäť o čosi reálnejšia.
Spoločnosť Slov-Energia v pondelok odovzdala ministerstvu spravodlivosti oznámenie o postúpení pohľadávok v prípade 30tisíc zmlúv uzatvorených s odberateľmi plynu.
V priemere podľa konateľa spoločnosti Marek Kainrátha jedna zmluva predstavuje odškodnenie vo výške asi 40tisíc korún (1330 eur). Každý deň pritom podľa neho narastajú aj úroky z istiny. „Slov-Energia má pripravených ďalších 20tisíc zmlúv,“ povedal.
Hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči potvrdil, že spoločnosť im podanie doručila. „Podanie preveríme a rozanalyzujeme. Potom stanovíme ďalší postup,“ povedal.
Chýbala drobnosť
Podľa Slov-Energie regulačný úrad pochybil, keď rozhodnutie o cene zemného plynu v rokoch 2004 a 2005 nezverejnil v Zbierke zákonov. V súčasnosti sa spoločnosť chystá podať štátu výzvu na prerokovanie nároku na náhradu škody. Podľa zákona má štát pol roka na to, aby rokoval o tomto nároku, povedal právnik spoločnosti Marek Benedik. „Ak sa počas týchto šiestich mesiacov so štátom nedohodneme, podáme žalobu o náhradu škody.“
V súvislosti s touto kauzou už spoločnosť vyhrala jeden súdny spor. Krajský súd v Bratislave minulý mesiac rozhodol v prospech Generálnej prokuratúry. Tá na podnet firmy Slov-Energia podala žalobu na cenový výmer regulátora. „Generálna prokuratúra aj krajský súd sa stotožnili s naším tvrdením o nezákonnosti postupu regulačného úradu,“ povedal Benedik.
Podľa súdneho rozhodnutia regulačný úrad pochybil, keď cenové výmery nezverejnil v Zbierke zákonov, postupoval podľa už neplatného predpisu a jeho rozhodnutie nebolo dostatočne odôvodnené. Podľa Benedika je firma preto presvedčená, že v spore so štátom uspeje.
Všetko späť
Konečný počet ľudí, ktorí budú žiadať vrátiť peniaze, odhaduje spoločnosť asi na 115tisíc, keďže firma chce v podpisovaní zmlúv pokračovať ešte dva roky. Podľa Slov-Energie získajú domácnosti, ktoré kúria plynom, možno až 100 percent sumy, ktorú zaplatili „neoprávnene“.
V zmluve si totiž firma nárokuje 40 percent zo získanej sumy. Je však možné, že jej nároky naplnia úroky z omeškania.
Dvojmiliardové odškodné sa od štátu v podobnom spore snaží vysúdiť aj sedem firiem združených v Klube 500.
Podnikatelia sú presvedčení, že rozhodnutie regulátora im takúto stratu urobilo. Ten v oboch prípadoch porušenie zákona odmieta.