BRATISLAVA. V Spojených štátoch zúri hypotekárna kríza aj so svojimi dôsledkami naplno. Cez straty v podielových fondoch ju u nás pocítila len malá časť investorov, ktorí vložili peniaze do akciových fondov.
Scenár z USA, kde tisíce domácností išli do bankrotu a prišli o nehnuteľnosti, lebo nemali z čoho splácať hypotekárne úvery, nám však nehrozí. Ak sa nás v tomto smere kríza nejako dotkne, tak len cez mierny nárast úrokov z úverov či už na bývanie, alebo na spotrebu.
K dlhu máme rešpekt
Ľudia na Slovensku sa síce zadlžujú viac ako v minulosti, stále je to však oveľa menej, ako napríklad v USA či v okolitých krajinách. Je to tým, že u nás sú podmienky na poskytovanie úverov oveľa prísnejšie a aj ochota ľudí ísť do úverov je menšia. „Krízu podobnú tej americkej na slovenskom hypotekárnom trhu neočakávam. Slovenské banky sú pri poskytovaní hypoték obozretnejšie,“ povedala ekonómka Poštovej banky Eva Sárázová.
Reprízu amerického úverového scenára u nás neočakáva ani hlavný ekonóm UniCredit Bank Viliam Pätoprstý. „Od amerického vývoja sme ďaleko. Nízkopríjmové skupiny sa doteraz reálne nezadlžovali. Úvery si brali predovšetkým bohatšie skupiny, ktoré nemajú problémy so splácaním,“ povedal.
Dopyt po úveroch na Slovensku bude s nárastom reálnych zárobkov postupne rásť, a to aj napriek dočasnému nedostatku zdrojov na európskych trhoch. Na rozdiel od USA či západnej Európy máme totiž stále viac peňazí v bankách uložených, ako sme si od nich požičali. Ku koncu marca pripadalo na tisíc korún vkladov takmer 600 korún úverov. Podiel úverov a vkladov bol pred desiatimi rokmi oveľa nižší. Vtedy na tisíc korún uložených v banke pripadlo asi sto požičaných. Úvery teda rástli rýchlejšie ako vklady.
Na úrokoch si dočasne priplatíme
Americká kríza nám možno na krátky čas zvýši úroky z úverov. Sadzby na európskom trhu, na ktoré po vstupe do eurozóny automaticky prejdeme, sú zhruba o pol percentuálneho bodu vyššie ako u nás. Napríklad ten, kto má úver 1,5 milióna korún (49 791 eur) na 30 rokov, si v mesačných splátkach oproti súčasnosti po prechode na euro priplatí asi 500 korún (16,60 eura) navyše. „Pri existujúcich úveroch sa tento rozdiel môže prejaviť v plnej výške, pri nových úveroch, vzhľadom na silnú konkurenciu, to bude menej,“ povedal Pätoprstý. V priebehu budúceho roka by mali úroky v eurozóne klesnúť a za požičanie peňazí by sme na konci roka mohli platiť ešte menej ako dnes.