BAD GASTEIN, BRATISLAVA. Keď v sezóne 1991 vstúpila slovenská hráčka Janette Husárová do profesionálneho tenisu, Francúzka Alizé Cornetová mala jeden rok a doma v Nice sa učila chodiť. Minulý týždeň stáli bok po boku vo štvorhre na antukovom turnaji v Budapešti a vybojovali titul.
Cornetová bola v Maďarsku dvojnásobne úspešná, vyhrala aj v singli. Rovnako aj vo štvorhre si pripísala premiérový titul, kým Husárová sa tešila v debli už z 24. prvenstva na okruhu WTA.
Cornetová bola náhrada
„Pôvodne sme s Alizé ani nemali hrať spolu. Na Wimbledone som sa dohodla s Poľkou Radwanskou, lenže Agnieszka ochorela. Narýchlo som si musela hľadať novú partnerku,“ opisovala 34-ročná Husárová situáciu. „Pozornosť som upriamila na Cornetovú. Má bojovné srdce, vyžaruje z nej pozitívna energia a vie hrať na bekhendovej strane. Rýchlo sme na kurte našli spoločnú reč. Celý týždeň sme sa bavili tenisom.“
Slovenská fedcupová reprezentantka vyhrala turnaje na okruhu WTA od roku 1996 s 15 rôznymi spoluhráčkami, najviac (po 4) ich dosiahla v sezóne 2002 s Jelenou Dementievovou a predtým s Tathianovou Garbinovou. „Najcennejší pre mňa zostane titul majsterky sveta s Ruskou Dementievovou v Los Angeles krátko na to, ako sme na Kanárskych ostrovoch vystúpili so slovenským tímom na vrchol v Pohári federácie,“ spomínala na najlepší rok 2002.
Šesť operácií kolien
Husárová je teraz v deblovom rebríčku na 27. mieste. V roku 2003 však bola tretia. V tom čase sa aj v dvojhre dostala na 31. miesto, no pribrzdili ju zranenia. Ľavé aj pravé koleno jej operovali po tri razy. Inú hráčku by ťažké lekárske zákroky možno odradili od profesionálneho tenisu.
„Radšej by som hrala dvojhry, no kolená mi to už nedovolia,“ priznala neveselo. „Vo štvorhre sa predsa len toľko nenabehám. Aj na tréningu si musím dávať pozor, aby som zaťaženie neprepískla. A viac času musím venovať regenerácii, oddychu.“
V Budapešti nebol na oslavy čas, hoci v zárobkoch prekročila hranicu dva milióny dolárov. Rýchlo sadla za volant svojho auta, večer už bola doma v Bratislave. A po masáži ju na druhý deň čakala päťstokilometrová cesta na ďalší turnaj do alpského Bad Gasteinu. Jej spoluhráčkou je v Rakúsku česká ľaváčka Iveta Benešová.
V Pekingu s Hantuchovou
V Sydney 2000 hrala s Karinou Habšudovou a po Aténach 2004 si opäť zopakuje štart s Danielou Hantuchovou.
„Neznepokojujem sa, že s Danielou nehrám pred Pekingom žiadny turnaj,“ uviedla. „Veľmi dobre sa poznáme, na zohranie nám postačí pár tréningov.“
Husárová sa dostala na olympijský turnaj zásluhou vysokého renkingu. „Do Číny nepocestujem po prvý raz, ale v Pekingu som ešte nehrala,“ prezradila. „Na minulých olympiádach som so spoluhráčkami nedosiahla viac ako druhé kolo. Teraz chcem ísť ďalej. A to by sme potom už neboli ďaleko od medaily.“