Kandidát na amerického prezidenta má trhliny v znalostiach o strednej Európe. Obáva sa o Československo.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Bol to zážitok, o ktorom budem rozprávať svojim vnúčatám, povedal pred siedmimi rokmi John McCain po stretnutí s Václavom Havlom v Prahe. Česko mu však rýchlo vyšumelo z hlavy a hovorí o ňom ako o Československu.
„Bol som znepokojený niektorými krokmi Ruska v posledných dňoch. Jedným bolo znížene dodávok ropy pre Československo,“ povedal v nedeľu vo vysielaní CNN. Chybu zopakoval aj o deň neskôr.
Tlačové oddelenie jeho kampane sa pokúsilo omyl v prepise zahladiť a namiesto Československa písalo o Českej republike. Neskoro. McCain podľa amerických médií sám spochybnil svoje slová o tom, že je v zahraničnej politike skúsenejší ako jeho výrazne mladší súper Barack Obama.
Nepoučiteľný
Arizonskému senátorovi uniká zánik Československa už od jeho rozdelenia v roku 1993. McCain (na snímke SITA/AP) podľa blogu Huffington Post navrhoval rozšírenie NATO o Československo rok po jeho rozpade. Washington Post ho pri rovnakej chybe nachytal v roku 1999.
Nepoučil sa ani potom, ako si z neho za to uťahoval prezident George Bush. „Skúšajú ma zo znalostí svetových lídrov. Ale John McCain hovorí niečo o československom veľvyslancovi,“ povedal Bush počas prezidentskej kampane v roku 2000. S McCainom súperili o republikánsku nomináciu.
McCain sa v podstatných záležitostiach zahraničnej politiky v kampani sekol viackrát. Pomýlil si napríklad Irak s Iránom a sunnitov so šiitmi.
Aj Obama sa utne
Americkú blogerskú komunitu McCainove chyby vyprovokovali k zostaveniu zoznamu omylov oboch kandidátov na prezidenta. Viackrát rozprával do vetra aj Barack Obama.
Blog televízie MSNBC napríklad pripomína Obamovo vyhlásenie, že jeho starý otec bol v skupine, ktorá na konci druhej svetovej vojny oslobodila Osvienčim. Išlo však o Buchenwald, do Osvienčimu sa dostali Sovieti.
Tvrdil aj, že jeho otcovi do Spojených štátov pomohol Kennedy a že jeho rodičia sa zoznámili pri protestnom pochode, ktorý sa však konal až štyri roky po jeho narodení.
Najviac na internete boduje video, v ktorom s istotou vypočítava, že Spojené štáty majú 57 štátov. O sedem viac ako v skutočnosti.
Komentátori vyvodzujú jasný záver – ani s odchodom Georgea Busha z Bieleho domu sa novinársky lov na jazykové pošmyknutia najsilnejšieho muža planéty nekončí.