BANSKÁ BYSTRICA. Banskobystrická Kalvária sa po ukončení rekonštrukcie vráti do kultúrneho a náboženského života mesta. Na Kalvárii už robia záverečné práce.
Obnovený komplex požehná banskobystrický biskup Rudolf Baláž. Súčasťou slávnostného požehnania v septembri bude aj nový kláštor rádu bosých karmelitánov, ktorých čaká duchovná služba v Kostole Svätého Kríža na Urpíne.
Oprava objektov Kalvárie si doteraz vyžiadala 35 miliónov korún z cirkevných zdrojov. V súčasnosti sa už robia posledné úpravy: „Do komplexu Kalvárie pribudne socha milosrdného Krista,“ povedala hovorkyňa biskupského úradu Zuzana Juhaniaková.
Rádoví bratia budú strážiť
V kláštore pod Urpínom budú pôsobiť štyria bratia karmelitáni, čo má nielen duchovný, ale aj praktický význam. Práve kalvárie patria medzi najťažšie skúšané pamiatky a ich ochrana pred vandalmi býva pre ich odľahlosť zložitá.
Takto bude možné chrániť objekty prirodzeným spôsobom.
Prví prišli v 14. storočí
Na územie dnešného Slovenska prišli karmelitáni už v 14. storočí a založili kláštory v Prešove a Prievidzi. Tie zanikli počas reformácie a obnova rádu sa začala v 90. rokoch 20. storočia, keď vznikol kláštor bosých karmelitánov v Priechode pri Banskej Bystrici.
Kalvária by sa mala stať ďalšou historickou dominantou Banskej Bystrice.
Kalvárie postupne ožívajú
V posledných rokoch výrazne vzrástol záujem o záchranu kalvárií, ktoré bývali prirodzenou súčasťou náboženského života miest a dedín. Medzi najzaujímavejšie patrí Kalvária v Banskej Štiavnici, ktorú zaradil Svetový fond pre pamiatky v USA medzi sto najohrozenejších pamiatok sveta.
Kalvária v Kremnici takmer zanikla, kostol na jej vrchole vyhorel. Vďaka občianskemu združeniu Kalvária a s pomocou štrukturálnych fondov sa ju podarilo obnoviť a vlani ju odovzdali verejnosti.
Záchrana pokračuje aj na Kalvárii v Bratislave, ktorá patrí medzi najstaršie na Slovensku.