TRNAVA. Polícia vyšetruje pomaľovanie Pamätníka poľnohospodárstva v Bernolákovom sade v Trnave ako trestný čin poškodzovania cudzej veci. Neznámy maliar soche primaľoval oblečenie. Obyvateľom mesta sa páči, výtvarníci počin anonyma akceptujú. Mesto chce dať sochu do pôvodného stavu.
„Musíme rešpektovať autorské právo. Ak by sme to zlegalizovali, bol by to precedens, ľudia by začali svojvoľne maľovať sochy v meste,“ tvrdí viceprimátor Eduard Čechovič.
„Konečne sa dá na ňu pozerať, je v nej život. Keby sa o tom nepísalo, nenapadlo by mi, že ide o vandalizmus,“ povedala v ankete Trnavčanka Mária.
Výtvarník Blažej Baláž je presvedčený, že sochu dotvoril človek s výtvarným vzdelaním. „Vzniklo nové dielo, ktoré si môže časť spoločnosti prisvojiť.“ Absolvent katedry výtvarnej výchovy Martin Kochan s ním súhlasí: „Takto upravená socha vyzerá lepšie, no dala by sa urobiť aj zaujímavejšie. Výtvarníci by mali dostať viac priestoru, mohli by ju každý nanovo farbami upraviť. Komunistická socha by tak mohla slúžiť súčasnej generácii,“ povedal Kochan.
Vo svojej diplomovej práci výtvarník pripomína aj iné pamätníky bývalého režimu a ich nový obsah: Sochár Dávid Černý počas nežnej revolúcie natrel ruský tank na pražskom námestí na ružovo. Vitalij Komar a Alexander Melamid sochu Stalina obesili na slučke z hrubého lana. Florence Weiczová k nohám sochy Lenina položila vysávač a na vystretú ruku mu zavesila koberec.
„Škoda predstavuje 160-tisíc korún,“ povedala Martina Kredatusová, krajská policajná hovorkyňa. Páchateľovi hrozí trest odňatia slobody od pol roka do troch rokov.
Autor: bej