Mochovce dostali zelenú

Dostavba tretieho a štvrtého bloku elektrárne v Mochovciach včera získala európske áno. Komisia však pýta zlepšenia bezpečnosti.

Európska komisia včera odsúhlasila dostavbu tretieho a štvrtého bloku Jadrovej elektrárne v Mochovciach. Odporučila tiež lepšiu ochranu napríklad proti útoku lietadla.Európska komisia včera odsúhlasila dostavbu tretieho a štvrtého bloku Jadrovej elektrárne v Mochovciach. Odporučila tiež lepšiu ochranu napríklad proti útoku lietadla. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – ČTK)

BRATISLAVA. Európska komisia včera po roku zvažovania odsúhlasila dostavbu Jadrovej elektrárne v Mochovciach.

Pre slovenskú vládu je to úspech. Brusel totiž v stanovisku nepožiadal, aby bola znova urobená štúdia vplyvov na životné prostredie ani postavený taký ochranný plášť reaktora, ktorý zvyčajne používajú elektrárne, ktoré nemali ruských konštruktérov.

„Vyvíjali sme všetky potrebné iniciatívy a ja musím s určitou mierou uspokojenia povedať, že po roku vydala komisia pozitívne stanovisko k dostavbe tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach,“ povedal včera Robert Fico.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ čo vláda teraz čaká, že dostavba Mochoviec sa rozbehne, jej investor dostal od komisie odporúčania, ako zlepšiť bezpečnosť Mochoviec.

V správe komisie sa píše, že reaktory navrhnuté investorom „nemajú štruktúru plnohodnotného ochranného plášťa jadrového reaktora“. Odporúča prehodnotiť dodatočné úpravy, aby bolo možné odolať potenciálnym zásadným vplyvom z vonkajšieho zdroja – napríklad vplyvu úmyselnej havárie malého lietadla.

Nový plášť je nereálny

Ak by komisia trvala na tom, aby sa v Mochovciach dodatočne vybudoval ochranný plášť, takzvaný kontajnment, investíciu by to výrazne predražilo a podľa niektorých odborníkov je to aj zbytočné. „Bezpečnostný obal by mohol byť kritický pre pokračovanie investície a jej návratnosť,“ povedal Radovan Ďurana z inštitútu Iness. Zhodne sa s ním aj prezident slovenskej nukleárnej spoločnosti profesor Vladimír Slugeň. „Mochovce podľa mňa už teraz majú plnohodnotný kryt,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Stanovisko komisie dáva sčasti za pravdu námietkam hnutia Greenpeace, ktoré dlhodobo požaduje napríklad kompletne posúdiť vplyv elektrárne na životné prostredie. Hoci sa o novej vplyvovej štúdii v liste od komisie nepíše, v Greenpeace sú aj tak skôr spokojní. ¶ „Fakticky potvrdzujú naše výhrady najmä čo sa týka absencie kontajnmentu,“ povedal Karel Polanecký, koordinátor energetickej kampane Greenpeace.

Aj politický krok

Z Bruselu zaznievajú hlasy, že opatrenia komisie sú aj politickým ústretovým krokom pre ochrancov životného prostredia. „Súčasťou starostlivosti o jadrovú bezpečnosť je samozrejme napríklad možná kritika zelených či rakúskej vlády,“ povedal zdroj z prostredia komisie, ktorý nechce byť menovaný.

Ako sa odporúčania komisie napokon prejavia v praxi, by mal rozhodnúť taliansky Enel. Hovorca Slovenských elektrární, ktorých je väčšinovým vlastníkom, Juraj Kopřiva, sa však nateraz k téme nevyjadril.

SkryťVypnúť reklamu

Ani Enel, ani slovenská vláda však odporúčania komisie nemusia bezpodmienečne rešpektovať. „Komisia má povinnosť vydať odporúčania, slovenské úrady však nemajú právny záväzok riadiť sa nimi,“ povedal Ferran Tarradellas, hovorca komisie pre otázky energetiky. Dodal, že spravidla sa odporúčaniami riadia.

Čo je tokontajnment

Je to ochranná obálka zo železobetónu, ktorá má za úlohu vydržať nárast tlaku pri jadrových haváriách a obmedziť ich rozsah na vnútro hlavného výrobného bloku. Túto funkciu podľa Vladimíra Slugeňa zo Slovenskej nukleárnej spoločnosti už Mochovce majú vďaka inému konštrukčnému riešeniu

Druhou funkciou je chrániť blok pred útokmi teroristov. Ochranná obálka v Mochovciach by mala zvládnuť pád malého dopravného lietadla.

S pádom boeingu by určite mala problém väčšina z dnes prevádzkovaných jadrových elektrární.

SkryťVypnúť reklamu

Mochovce majú naprojektovaný funkčne plnohodnotný kontajnment, hrúbka železobetónových konštrukcií na hlavnom výrobnom bloku dosahuje až 1,6 metra. To, že nemá valcový tvar s kupolou, považujem za nevýznamný detail,“ tvrdí Slugeň.

(du)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 665
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 435
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 732
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 345
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 436
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 662
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 950
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 241
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu