Od rodičov sme so súrodencami dostali pôdu. Na mieste, kde bola parcela, v rokoch 1959 až 1960 pozastavili výstavbu. Napriek tomu suseda nášho pozemku dala ten svoj rodine, ktorá si tu bez ohľadu na zákaz postavila dom. O našu nehnuteľnosť sme sa zaujímali v rokoch 1986, 1999 aj 2002, všetky papiere k nej boli v poriadku.
Tento rok na jar nás v našej zasiatej pšenici prekvapil plot. Potomkovia vlastníkov susednej parcely vedľa rodičovského domu sa už nevmestili do pôvodného stavebného pozemku a presunuli sa bez nášho vedomia aj súhlasu na náš pozemok. Parcely sa stretávali na súmedzí elektrického a ohradového stĺpa, tie sú dnes už inde, preložená je aj pôvodne trúbkou označená poloha pozemkov. Čo môžeme robiť?
čitateľ
Podľa § 126 ods. 1 Občianskeho zákonníka má vlastník právo na ochranu proti tomu, kto do jeho vlastníckeho práva neoprávnene zasahuje, najmä sa môže domáhať vydania veci od toho, kto mu ju neprávom zadržuje.
Uprednostnite zapieraciu žalobu
Ochrana vlastníckeho práva sa realizuje prostredníctvom vlastníckych žalôb v občianskom súdnom konaní.
Vlastník má okrem toho možnosť domáhať sa ochrany v súlade s § 5 Občianskeho zákonníka u príslušnej obce, ak ide o zrejmý zásah do vlastníckeho práva.
V občianskom konaní sú zakotvené dve základné žaloby a to žaloba negatórna a žaloba vindikačná. Zatiaľ čo žaloba vindikačná (na vydanie veci) má miesto tam, kde k porušeniu vlastníckeho práva dochádza neoprávneným zadržiavaním veci, v tomto prípade by do úvahy prichádzala najmä tzv. negatórna (zapieracia) žaloba, ktorá smeruje k odstráneniu iných zásahov do vlastníckeho práva, než je neoprávnené zadržiavanie veci.
Na základe takejto žaloby sa vlastník môže domáhať, aby súd uložil žalovanému zdržať sa neoprávnených zásahov a odstrániť prekážky, ktoré bránia vo výkone vlastníckeho práva.
Právnym základom oboch žalôb je vlastnícke právo žalobcu k veci (pozemku), ktoré musí žalobca v súdnom konaní preukázať.
Pred súdom sa skúste dohodnúť
V prípade, ak sú všetky listiny k pozemku v poriadku a preukazujú, že ste vlastníkom pozemku (teda aj časti pozemku, ktorú užíva sused – odporúčame taktiež overiť hranice pozemku v katastrálnej mape) a susedia vás i napriek tomu rušia v pokojnom užívaní pozemku, môžete sa obrátiť na súd.
Pred podaním prípadnej žaloby je vhodné pokúsiť sa dohodnúť so susedmi, teda poslať im písomnú výzvu a požiadať ich o odstránenie protiprávneho stavu. V prípade, ak nedôjde k upusteniu od protiprávneho stavu, nezostáva vám nič iné ako podať žalobu na súd a to zapieraciu žalobu, ktorou by súd stanovil, že žalovaný nie je oprávnený obmedzovať vás vo výkone vlastníckeho práva a je povinný odstrániť plot, ktorý vám bráni vo výkone vlastníckeho práva.
Kristína Ďuračková,
Ľudovít Mičínsky,
advokátska kancelária ROWAN LEGAL
www.rowanlegal.com
Potrebujete radu? Napíšte. Petit Press, a. s., Lazaretská 12, 814 64 Bratislava (Odpovede zverejňujeme, neposielame listom.) ¶