Longová ide už na siedmu olympiádu

Prvé cyklistické úspechy zbierala ešte v ére Grega Lemonda. Takmer po tridsiatich rokoch súťažného jazdenia stále patrí k najlepším.

Longová starne, na súťažiach jazdí ako zamlada.Longová starne, na súťažiach jazdí ako zamlada. (Zdroj: REUTERS)

BRATISLAVA. Do francúzskej nominácie sa Jeannie Longová dostala po tom, ako zvíťazila na národnom šampionáte na ceste v časovke jednotlivkýň i v pretekoch s hromadným štartom a na dráhe v stíhacích pretekoch jednotlivkýň na tri kilometre. Zdolala pritom o roky mladšie súperky.

Znie to neuveriteľne. Longová od svojej premiéry na olympijských hrách v Los Angeles v roku 1984 štartovala na všetkých nasledujúcich. Účasť v Pekingu bude už jej siedmou.

Najskôr skúšala lyže

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Je výnimočná osobnosť v ženskej cyklistike. Taká sa narodí raz za sto rokov,“ hovorí o Longovej bývalá slovenská reprezentantka Lenka Ilavská-Litvinová, ktorá s ňou v roku 2000 absolvovala Tour de France žien v drese Lokomotívy SWAM Prešov.

SkryťVypnúť reklamu

Jeannie začala s cyklistikou ako dvadsaťročná. Narodila sa 31. októbra 1958 v Savojských Alpách, študovala v Grenobli a sprvoti jej učarili hory. Dala sa na lyžovanie. A v slalome aj reprezentovala Francúzsko na svetovej zimnej univerziáde. Jej manžel Patrice Ciprelli je pôvodne lyžiarsky inštruktor.

Ako sa uvádza v knihe Hry a sny, o tom, že prejde na cyklistiku, sa rozhodlo až v roku 1979, keď sa vo Francúzsku konali majstrovstvá sveta. Ich dejiskom bolo práve Sallanches, kde bývala s rodičmi. Ako dvadsaťjedenročná získala cyklistickú licenciu a hneď zvíťazila na majstrovstvách Francúzska.

Po chlieb aj 80 kilometrov

Slávny šprintér Daniel Morelon, súper nášho Antona Tkáča, ktorý získal svoje olympijské zlato v Montreale práve po finálovom víťazstve nad Morelonom, o Longovej povedal: „Predstavuje taký všestranný talent, že čoskoro bude najslávnejšia.“

SkryťVypnúť reklamu

Omyl v Barcelone

V tréningoch patrila k najusilovnejším. Keď ju mama poslala do neďalekého obchodu po čerstvý peceň chleba, sadla na bicykel a išla ho kúpiť do 80 kilometrov vzdialeného mesta cez 1326 metrov vysoký hrebeň Col de Porte.

Je aj výbornou huslistkou. Vraj hudobnú kariéru jej zmarili rodičia, keď ju posielali na hodiny hry práve na bicykli.

„Pochádzam z vrchov. Tam sú ľudia zvyknutí na namáhavú a poctivú robotu. Mala som tvrdý život a podľa toho aj konám,“ hovorí o svojej životnej filozofii Longová.

Na majstrovstvách sveta trium­fovala trinásťkrát, na olympijských hrách však získala iba jedno zlato.

Mohlo byť aj druhé, keby… V Barcelone 1992 sa táto precízna cyklistka pomýlila vo svoj neprospech. Tri kilometre pred cieľom sa odpútala od pelotónu, získala náskok, ktorý si udržala až do cieľa. V cieli sa radovala so zdvihnutými rukami.

SkryťVypnúť reklamu

Lenže to nevedela, že cieľovou páskou už pred ňou prešla Austrálčanka Wattová. Favoritky vrátane Longovej, sa strážili, a nezaregistrovali únik outsiderky.

Ilavská: Je to výnimočná žena

Roky bola Slovenka LENKA ILAVSKÁ ­LITVINOVÁ súperkou Jeannie Longovej. V roku 2000 sa na etapových pretekoch Tour de France zišli v jednom tíme.

Čo hovoríte na výkony svojej bývalej súperky?

„Klobúk dolu pred jej výkonmi. Je to výnimočná žena. Mnohé mladé cyklistiky z nej majú nervy, keď im v podstate akoby ich mamička robí na ceste vietor. Musí ich riadne štvať, keď takmer päťdesiatročná žena dokáže s nimi viac ako vyrovnane pretekať. Medzi mužmi takéto niečo nie je možné, aby bol päťdesiatnik lepší ako dvadsať či dvadsaťpäťročný. Vieme, aké sú biologické procesy po dosiahnutí 30 či 40 rokov.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako ste sa s Jeannie Longovou zoznámili?

„Stretávala som sa s ňou na vrcholných podujatiach, ale tam nebolo veľa času a príležitostí na bližšie kontakty. Priateľsky sme však spolu vychádzali vždy. Na olympiáde sme boli spolu naposledy v roku 1996 v Atlante. Najviac sme sa však zblížili v roku 2000 na Tour de France žien. V presadzovaní svojich názorov voči funkcionárom bola dosť tvrdohlavá a konfliktná. Zrazu to vyzeralo tak, že by na Tour, ktorú tri razy predtým vyhrala, nemala štartovať. Tréner slovenskej reprezentácie Ľudovít Pavela viedol tím Lokomotíva SWAM Prešov. Chýbala nám jedna pretekárka, tak Longovú oslovil. Ona s radosťou súhlasila a na ženskej Tour, ktorá sa práve vtedy konala posledný raz, jazdila v prešovskom drese. Samozrejme, že sme boli radi, že za nás bude jazdiť takáto hviezda. Aj s našou pomocou skončila v prvej desiatke.“

SkryťVypnúť reklamu

Dalo sa čosi od Longovej pochytiť?

„Bola precízna v tréningoch, nič neodflákala. A ešte lepšia bola v stravovaní. Má všetko prepracované, nenechá sa vyviesť z osvedčeného rytmu, vie tvrdo bojovať za svoje presvedčenie. Za to si pohnevala viacerých funkcionárov. Výnimočná je nielen v tom, že je rýchla, ale aj vytrvalá. Morálne, vôľovo a skúsenosťami má jednoducho navrch nad mladšími. Nemusí mať žiadne nervy. Finančne je zabezpečená aj na dvesto rokov dopredu. Má najlepší materiál, mnoho sponzorov.“

(kp)

Pohľad lekára

Na dôvody, prečo sa ešte v 49 rokoch dokáže francúzska cyklistka Jannie Longová udržať medzi špičkou, sme sa spýtali športového lekára MUDr. Pavla Maloviča:

„Hneď v úvode musíme pripomenúť, že je mi ťažko odpovedať, keď nepoznám výsledky zdravotných testov Longovej a nemôžem ich analyzovať. Ale v zásade v jej prípade rozhodujú tieto faktory. Má šťastie, že nikdy nebola vážnejšie zranená a nemala vážnu chorobu. Genetický potenciál jej rodičov a prarodičov bol zrejme veľmi dobrý. Nepoznám jej hormonálnu situáciu a rodinný život a neviem, či mala pôrody alebo potraty. Ale dodržiava to, čo má – životosprávu. Jej tréningový proces musí byť veľmi zaujímavý, ale to je jej tajomstvo. “

SkryťVypnúť reklamu

Najstarší

Najstarší medailista

72 rokov a 279 dní – Oscar Swahn, Švédsko. Strieborná medaila v tímovej súťaži streľby na bežiaci terč na OH 1920 v Antverpách.

Najstarší víťaz v individuálnej súťaži

59 rokov – Jerry Millner, Veľká Británia. Zlatá mediala v streľbe z pušky na OH 1908 v Londýne.

Najstaršia víťazka

53 rokov a 277 dní – Quenney Newellová, V. Británia. Zlatá mediala v lukostreľbe na OH 1908.

Jeannie Ciprelliová -Longová

Narodila sa 31. októbra 1958 v Annecy.

Olympijské hry: zvíťazila na v Atlante 1996 v cestných pretekoch jednotlivkýň. V časovke vyhrala striebro. Striebro získala i v cestných pretekoch v Barcelone 1992, bronz v cestnych pretekoch v Sydney 2000. Zúčastnila sa už na šiestich olympiádach (1984 – 2004).

Získala trinásť titulov majsterky sveta v cestných pretekoch jednotlivkýň, časovke, stíhacích pretekoch a bodovacích pretekoch.

SkryťVypnúť reklamu

Trojnásobná víťazka Tour de France žien.

Päťdesiatpäťnásobná majsterka Francúzska.

Vytvorila 38 svetových rekordov. Stále platný je svetový rekord v absolútnej rýchlosti z Mexiko City 1996 – 48,159 km/h.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 344
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 912
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 169
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 751
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 218
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 696
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 607
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu