PARÍŽ, BRATISLAVA. Nosí čiernu burku, ktorá jej od hlavy až po päty zakrýva telo. Jediný otvor je malý pásik pre oči. Počas rozhovoru s úradníkmi sa priznala, že nerada opúšťa svoj dom a nemá žiadnu predstavu, čo je volebné právo.
Podriadená mužovi
Maročanka Faiza M. je dnes najdiskutovanejšou moslimkou vo Francúzsku. Vlnu záujmu vyvolala po tom, čo jej súd odmietol udeliť občianstvo z dôvodov „praktizovania radikálnej formy islamu, ktorá nie je v súlade s francúzskymi hodnotami, ako je rovnosť pohlaví.“
Francúzi vzápätí začali opäť diskutovať o islame a hraniciach medzi slobodou vierovyznania a sekulárnymi princípmi štátu. Rozsudku sa obšírne venoval denník Le Monde, ktorý ho označil za precedens. Ide o prvý prípad, keď sa náboženské preferencie stali prekážkou pri zaradení do spoločnosti.
Faiza M. (32) žije neďaleko Paríža už vyše osem rokov. Plynulo ovláda jazyk a s manželom, ktorý má francúzske občianstvo, má tri deti.
Pred rozhodnutím o udelení občianstva s ňou sociálni úradníci robili niekoľko rozhovorov. Zistili, že žije samotársky, odtrhnutá od spoločnosti. „Nemá žiadnu predstavu o sekulárnom štáte a práve voliť. Je úplne podriadená svojím mužským príbuzným. Považuje to za normálne a nikdy jej nenapadlo postaviť sa proti tomu,“ píše sa v posudku pre súd.
Jej rodina praktizuje radikálnu formu islamu, salafizmus, ktorý striktne určuje štýl obliekania a osobné práva žien.
Faiza už raz o občianstvo požiadala v roku 2005, súd jej však odmietol vyhovieť pre „nedostatočnú asimiláciu“.
Chodila ku gynekológovi
Odvolala sa na najvyšší administratívny súd Conseil d'Etat, kde argumentovala právom na slobodu vierovyznania garantovanú ústavou. Bránila sa aj tým, že sa nikdy nepokúšala odporovať francúzskym hodnotám a burku nosí skôr zo zvyku ako z presvedčenia.
Vyšší súd odmietavý rozsudok potvrdil. Nepresvedčil ho ani fakt, že Faiza šla niekoľkokrát na vyšetrenie k mužskému gynekológovi. To je pre fundamentálnych moslimov vážny problém. Faiza môže o občianstvo požiadať znova, a ak zmení „svoje hodnoty“, zrejme ho dostane.
Rozbušky
V júni vyvolal pobúrenie rozsudok súdu, ktorý anulovať moslimské manželstvo. Žena pred sobášom klamala, že je panna.
V roku 2004 Francúzi zakázali nosenie náboženských symbolov v školách (je zameraný najmä na moslimské šatky).
Vo Francúzsku žije takmer päť miliónov moslimov. Väčšina pochádza z krajín Magrebu.