KARLOVE VARY. „Hollywood je rasistický. Musíme si uvedomiť, čo rasizmom myslíme. Musíme vytvoriť nový jazyk pre 21. storočie, ktorý bude schopný pomenovať, čo ten termín znamenal v minulosti, a čo znamená teraz,“ aj takto kriticky na adresu svojho chlebodarcu prehovoril v Karlových Varoch jeden z najznámejších afroamerických hercov Danny Glover. U publika ho preslávil najmä trhák s Melom Gibsonom Smrtonosná zbraň.
Vo Varoch si prevzal cenu prezidenta festivalu a tamojší diváci ho mohli vidieť dvoch nových filmoch - v hravom Prosím, pretočiť od Michela Gondryho a v trochu rozprávkom Honeydripper od Johna Saylesa. Akčný hrdina sa teraz zmenil na neúspešných romantikov. V Prosím, pretočiť vlastní videopožičovňu, v Honeydripperovi zasa hudobný klub. A v oboch je na začiatku akosi prázdno a pusto.
Černosi, ženy a 15 mužov
Honeydripper má však ešte ďalší rozmer - spoločenský, vykresľuje černošskú komunitu v Alabame v 50. rokoch. Preto sa na stretnutí s novinármi otvorila aj otázka rasizmu. A k nej sa Glover vyjadroval na rovinu. „Rasizmus nie je len záležitosť minulého storočia a ani len záležitosť Hollywoodu. A problémom Hollywoodu nie je len otázka rasy, ale aj nerovnosti medzi ženami a mužmi a otázka pracovných príležitostí. Bolo by ich oveľa viac, keby sa netočili také nákladné filmy a keby sa namiesto toho nakrúcalo viac lacnejších filmov.“ Glover tiež kritizoval, že v Hollywoode rozhoduje o tom, aký film vznikne „15 mužov“.
Slávny herec tiež so stoickým pokojom prízvukoval, že rasizmus sa ešte neskončil. „Nedá sa len prevrátiť kabát. Treba pochopiť jeho citovú hĺbku.“
Gloverova matka bola prvá z rodiny, ktorá mohla študovať a ukončila štúdium na univerzite, jeho prababička bola oslobodenou otrokyňou z juhu. O Glovera sa v detstve starala a on dodnes spomína na to, ako zbieral na poli bavlnu.
Zbieranie bavlny černochmi a ich segregácia má v Honeydripperovi hlavné slovo. A ešte hudba, lebo rovnako režisér John Sayles ako aj Danny Glover veria, že práve tá „posilňovala integráciu černochov“.
Skvelé obdobie
V súčasnosti sa už v iných krajinách premieta nádherný nový film, originálna komédia o tom, aké zábavné môže byť natáčanie véháesiek od Michela Gondryho Prosím, pretočiť. „Toto som si veľmi užíval. Bola to skvelá spolupráca. A Mia Farrow je naozaj výnimočná, veľmi výnimočná.“
I keď Gloverovo skóre v hereckých rolách sa blíži k stovke a určite ho nemožno považovať len za hollywoodskeho herca (stačí si spomenúť na Manderlay Larsa von Trier), za najúžasnejšie herecké obdobie považuje súčasnosť.
Nie len preto, že sa mu darí v hereckej kariére, ale niekoľkokrát sa novinárom pochválil, aké je skvelé byť starým otcom. „Okrem toho dostávam ceny a teší ma, že som súčasťou filmového spoločenstva, ktoré rozpráva príbehy. Vidia ma diváci nielen v USA, ale po celom svete a dôkazom toho je aj to, že som tu.“
Na návšteve u kamaráta Cháveza
Glover je známy aktivista. Od roku 1998 je vyslancom dobrej vôle pri OSN. „Nikdy som to nerobil pre popularitu, dlho som členom rozvojového programu. Už od štúdií som sa aktivizoval.“
To je pravda, keď Glover navštevoval univerzitu v San Franciscu, spoluorganizoval najdlhšie trvajúci študentský štrajk v histórii Spojených štátov. Takisto je však známy ako priateľ venezuelského prezidenta Huga Cháveza.
A že tento obdiv je obojstranný, dokazuje fakt, že venezuelská vláda poskytla Gloverovi niekoľko desiatok miliónov na film Toussaint o boji za práva otrokov na Haiti v 18. storočí. Tento film sa chystá Glover režírovať.