BRATISLAVA. Časť obyvateľov rómskych osád sa zrejme nikdy nedostane do lepšieho obydlia, pripustil vicepremiér pre národnostné menšiny Dušan Čaplovič. Ide podľa neho najmä o ľudí, ktorí nedokážu zmeniť svoje správanie a nevedia sa prispôsobiť novým podmienkam.
„Niekedy sa ich snažíme presunúť do prostredia, kde oni žiť nedokážu. Sú Rómovia, ktorí veľmi rýchlo zdevastujú dom či byt,“ povedal Čaplovič. Naznačil, že niektorí odmietajú prijať zodpovednosť za vlastný život a spoliehajú sa na pomoc zvonku.
Vicepremiér však hovorí, že sú aj viaceré pozitívne príklady, keď samosprávy dokážu s ľuďmi z osád spolupracovať a postaviť pre nich lepšie obydlia.
Na vybudovanie obydlí pre všetkých obyvateľov osád by bolo podľa odhadov z minulosti treba asi jedenásť miliárd korún (365 miliónov eur).
Koľko chce na tento účel vyčleniť vláda, Čaplovič nepovedal. Ministerstvo výstavby v predchádzajúcom období poskytlo na stavby bytov pre Rómov najvyššiu ročnú dotáciu v roku 2005, a to asi 217 miliónov korún (7,2 milióna eur).
Postavenie Rómov by na Slovensku mala pomôcť riešiť aj Európska únia. Z jej fondov bude môcť do roku 2013 získať Slovensko na projekty pre rómsku menšinu asi 6,5 miliardy korún (216 miliónov eur). Koľko z nich bude možné použiť na byty či domy, nie je známe.
Napriek vysokým nákladom, ktoré sú potrebné na stavbu obydlí pre ľudí z osád, sa podľa odborníkov takáto aktivita štátu oplatí.
Nevyhovujúce podmienky na bývanie totiž výrazne komplikujú vzdelávanie detí, ktoré sa bez dostatočnej kvalifikácie nedokážu v dospelosti zamestnať. Znižujú tak šance Slovenska na ďalší ekonomický rozvoj. Prostredníctvom štátnej podpory totiž odčerpávajú peniaze z verejných zdrojov.