RÍM, BRATISLAVA. Bola to zasa ona. Už takmer v zabudnutom vydaní. Usmiata, sebavedomá, šťastná.
Ruská skokanka o žrdi Jelena Isinbajevová sa v piatok hodinu pred polnocou na rímskom Olympijskom štadióne na záver tretieho z mítingov Zlatej ligy opäť zapísala do análov svetových rekordov.
Prvé preteky sezóny
Bez 28 dní po troch rokoch. V prvých pretekoch olympijskej sezóny.
„Prekypovala radosťou, šťastím a túžbou niečo dokázať tak ako pred rokmi, keď svojou bezstarostnosťou a zápalom privádzala do úžasu žrdkársky svet,“ konštatoval nemecký publicista Christian Fuchs na webovej stránke leichtathletik de.
Sama si to priznala. „Konečne som sa po dlhom čase zasa sama sebe páčila,“ povedala krátko po tom, ako na druhý pokus bez oblízania latky, ba s veľkou rezervou, preskočila 503 cm.
Tréner veril v rekord
Volgogradčanka bola v piatok na rímskom Golden Gala ešte emotívnejšia ako voľakedy. Talianom sa musela nesmierne páčiť.
Po prvý raz si pribehla po objatie a bozk k ukrajinskému trénerovi Vitalijovi Petrovovi, pod ktorého vedením sa pripravuje v talianskej Formii, už po zdolaní 495 cm. „Nie, nie,“ zahaltoval ju. „Ešte je privčas. Dnes máš na svetový rekord.“
Bože, koľkokrát za tie tri roky naň mala, a predsa ho neskočila. A koľkokrát ani nemala...
„Len si nedaj 502,“ prosil ju kouč. „Daj si 503.“
„Na 502 som už mala kopu pokusov a všetky neúspešné. Okrem toho, o 502 sa už pokúšala aj Američanka Jennifer Stuczynská,“ vysvetľovala neskôr ruským novinárom.
Američanka zatiaľ skočila len 493 cm, ale médiá o nej začali hovoriť ako o Isinbajevovej nástupkyni, čo ju škrelo.
Ďakovala po taliansky
Keď sa prehupla nad 503, skočila do koučovho náručia. Vzápätí sa divákom poďakovala v taliančine. Z angličtiny do nej občas preskakovala aj na tlačovej konferencii, kde sa vyznala: „Podržali ma tréner, rodina aj jeden mladý človek. Postupne som si znova začala veriť. Predtým som chodila pohrúžená do problémov. Občas bol pre mňa šport na vedľajšej koľaji. Teraz sa mu však zasa ako voľakedy oddávam na sto percent a som nevýslovne šťastná.“
„Opäť sa cítim starou Lenou Isinbajevovou,“ vravela. „To je len začiatok. Ďalšie rekordy už pôjdu ľahšie.“
Po rekorde číslo 22 (štrnástom pod holým nebom) opäť spomenula, že chce tromfnúť Bubkových 35 svetových rekordov. Ešte potrebuje štrnásť.
„Kým sa dostanem do výšky 515 – 520 cm, rekordov bude 35 - 36,“ cituje ju korešpondent agentúry Ves sport.
Isinbajevovú pred olympiádou čakajú už len tri mítingy: Londýn, Štokholm a Monte Carlo. Potom dvojtýždňové sústredenie v japonskej Fukuoke vedno so švédskou reprezentáciou. Do Pekingu priletí až 14. augusta, dva dni pred kvalifikáciou.
Jelena Isinbajevová
Narodená: 3. júna 1982 vo Volgograde (Rusko)
Úspechy: Olympijská víťazka – Atény 2004, Majsterka sveta – Helsinky 2005, Osaka 2007, Halová majsterka sveta – Budapešť 2004, Moskva 2006, Valencia 2008, Majsterka Európy – Göteborg 2006, Halová majsterka Európy – Madrid 2005.
Najlepšia atlétka roka podľa IAAF (2004 a 2005)
Športovkyňa roka Laureus: 2004, 2005.
Je prvou ženou v histórii, ktorá zdolala hranicu piatich metrov.