BRATISLAVA. Ak bývate v prenajatom byte alebo nehnuteľnosť prenajímate, v dôsledku prechodu na euro nemusíte v nájomnej zmluve podpísanej dávnejšie nič meniť. A to ani v prípade, že v nej nie je o presnej sume za prenájom, uvedenej v eurách, ani zmienka.
Zmluvy bez dodatkov
Prijatím meny euro ostávajú všetky zmluvy v platnosti. Jedinou zmenou je, že sa sumy splatné v korunách od 1. januára budúceho roka budú uhrádzať v eurách. Prepočítané budú konverzným kurzom (1 euro = 30,126 koruny).
Nijakú zmluvu nebude možné jednostranne vypovedať iba z dôvodu zavedenia eura. Na druhej strane nie je zmluvná voľnosť obmedzená, takže po dohode oboch strán sa dá zmluva zmeniť na eurové hodnoty.
„Argument, že treba podpísať dodatok k zmluve o prenájme nehnuteľnosti len pre uvedenie ceny v eurách, neobstojí,“ tvrdí Martin Lazík, generálny sekretár Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska. Ani podľa splnomocnenca vlády na zavedenie eura Igora Baráta dodatky podpisovať netreba, zmluvnú stranu nemožno k tomu nútiť. „Odmietnutie podpísať dodatok nemôže byť dôvodom na zánik zmluvnej povinnosti,“ dodal.
Nájom sa prepočíta
Zmluva o prenájme bytu, ktorú ste podpísali napríklad v máji na ročné obdobie, bude platiť do mája 2009 aj v prípade, že je v nej uvedená len suma, ktorá sa má platiť v korunách. „Zmluvné plnenie pokračuje, len sa suma bude platiť v eurách,“ vraví Lazík.
Podľa Baráta sa informácie uvedené v korunách budú od januára automaticky považovať za informácie v eurách, samozrejme po prepočte konverzným kurzom a zaokrúhlení.
Vyhnite sa riziku
Ak vaša zmluva o prenájme vyprší počas budúceho roka a sumu za prenájom bytu neplatíte trvalým príkazom z účtu, ale v hotovosti, splnomocnenec vlády na zavedenie eura vám radí si príkaz na úhradu v banke ešte pred koncom roku zriadiť.
Banka totiž sumu, ktorú máte uvedenú v zmluve v slovenských korunách, automaticky prepočíta konverzným kurzom a pošle ju na účet majiteľa bez toho, že by ste museli čakať na inštrukcie o výške sumy prepočítanej na euro. Tiež bez toho, že by ste o tento úkon museli banku žiadať.
Týmto krokom sa môžete aj vyhnúť riziku, že by od vás majiteľ bytu žiadal po prepočte na euro sumu, ktorá by nezodpovedala prepočtu konverzným kurzom, ale by ju výrazne prevyšovala. V takých prípadoch sa totiž svojich práv budete môcť domáhať len súdnou cestou alebo zmluvu vypovedať.
Nové zmluvy aj s dvomi cenami
Ak sa rozhodnete prenajať si byt či dom v najbližších mesiacoch, je pravdepodobné, že v zmluve budete mať sumu uvedenú v korunách aj v eurách. Podľa Martina Lazíka, generálneho sekretára Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska, obsahujú niektoré zmluvy o prenájme nehnuteľností cenu v korunách i cudzej mene už aj dnes.
Ani po 8. auguste, keď sa budú ceny zobrazovať duálne, však nebudú musieť byť dvojaké ceny na zmluvách pravidlom. Igor Barát, splnomocnenec vlády na zavedenie eura, totiž tvrdí, že pri uzatváraní zmlúv medzi dvomi fyzickými osobami, čo je častý prípad pri prenájme nehnuteľností, nie je duálne zobrazenie povinné. Odporúča však uviesť sumu za prenájom v oboch menách, aby sa predišlo nejasnostiam.
Ak zmluvu o prenájme nehnuteľnosti uzatvára podnikateľský subjekt, bude musieť ceny zobraziť duálne povinne.
Cenu určí ponuka a dopyt
Zvýšenie cien za prenájom bytov sa na budúci rok neočakáva. Skôr ich pokles.
Prechod na euro by nemal mať vplyv na ceny, za ktoré sa budú počas budúceho roka ponúkať nehnuteľnosti na prenájom. Analytici avizujú udržanie cien na dnešnej úrovni, prípadne aj ich pokles.
Podľa ekonóma Slovenskej akadémie vied Pavla Kárásza sa ceny za prenájom nehnuteľností po naplnení očakávaní spojených s prijatím eura stabilizujú. Predpokladá, že nebudú rásť, skôr môžu klesať.
„Na rozdiel od prudko rastúcich cien bytov v posledných rokoch ceny prenájmov stagnovali, v niektorých oblastiach i poklesli. Dostupnosť hypoték a rastúca kúpna sila spôsobili, že mnoho ľudí namiesto prenájmu zvolilo kúpu bytu,“ vraví Emil Zuzík, predseda predstavenstva EuroFin Consulting. Podľa neho je na trhu prebytok bytov na prenájom, a tak významnejší rast cien nájomného nepredpokladá.
Nárast cien za prenájom neočakáva ani Daniela Rážová, predsedníčka predstavenstva Slovenskej asociácie realitných maklérov. Myslí si, že cenu, za akú sa budú nehnuteľnosti prenajímať, bude určovať ponuka na trhu, nie zavedenie eura.
Ceny za prenájom nehnuteľností v rámci celého Slovenska ostanú na dnešnej úrovni aj podľa Martina Lazíka, generálneho sekretára Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska. Pri tak širokej ponuke a veľkej konkurencii nevidí na ich zvyšovanie priestor.
Odborníci z realitnej brandže však nevylučujú možnosť, že prenájom bytov môže mierne zdražieť, ak by výraznejšie stúpli ceny energií.
Platbu eurom zvážte
BRATISLAVA. Platiť eurom za prenájom niektorých bytov môžete už aj dnes. Keď však nedostávate výplatu v našej budúcej mene, mali by ste si predtým, ako dáte prednosť platbe eurom, zvážiť výhodnosť ponúk v oboch menách.
Ak by ste sa napríklad rozhodli eurom platiť prenájom bratislavského bytu, ktorý bol v ponuke realitnej kancelárie za 923 eur alebo 30 000 korún, ušetrili by ste pri súčasnom kurze v najbližších mesiacoch asi dvetisíc korún. Po prechode na euro, ak to zmluva neošetrí inak, by mala dohodnutá suma v eure ostať rovnaká, zatiaľ čo 30–tisícový nájom sa konverzným kurzom prepočíta na viac ako 995 eur. Pri takto definovanej ponuke by zmluvu na platbu eurom Martin Lazík z Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska odporučil.
Pri prenájme iného bytu, ktorý bol v ponuke za 992 eur či 30 000 korún by bola dilema zbytočná. Do januára by mesačná platba eurom vyšla len asi o 50 korún viac ako v korunách. Po prepočte korunového nájmu konverzným kurzom by nájom vyšiel na niečo vyše 995 eur. Rozdiel medzi ponukami by bol minimálny.
Prenájom bytu možno ukončiť
kedykoľvek písomnou dohodou medzi nájomcom a prenajímateľom,
podľa podmienok, za akých to zmluva umožňuje písomnou výpoveďou prenajímateľa či nájomcu,
uplynutím lehoty, na ktorú bol nájom uzatvorený.
Zdroj: Ústredný portál verejnej správy