BRATISLAVA. Podobný list, rovnaký právnik, rovnaké milióny. Kauza piešťanských kúpeľov má veľmi podobné črty ako prípad firmy Dortex.
Jej začiatky siahajú ešte do obdobia vlády Vladimíra Mečiara. Štát vtedy dal väčšinový podiel v Slovenských liečebných kúpeľoch Karolovi Martinkovi. Zároveň vznikla cestovná kancelária CKSK, ktorej akcionárom bol tiež Martinka. Jej úlohou bolo za províziu získavať pre kúpele zahraničných klientov, čo si predtým kúpele robili samy. Zamestnanci CKSK boli zároveň zamestnancami kúpeľov. Polícia vec vyšetrovala ako tunelovanie, ale nakoniec nenašla nič trestné. Martinka neskôr kúpele vrátil štátu.
Zasa list
Fond národného majetku potom dosadil za riaditeľa kúpeľov Ivana Drabáleka. Práve od neho mala CKSK dostať list z 21. februára 2000, v ktorom údajne píše, že ak neuhradia kúpeľom dlžnú sumu, podajú na nich trestné oznámenie a zároveň im vypovedajú zmluvu. Originál listu súdu zatiaľ nikto nepredložil.
Drabálek, ktorý je dnes už na dôchodku, si nepamätá, či takýto list podpisoval, nezdá sa mu však jeho obsah. V tom čase sa už navyše začalo trestné stíhanie predstaviteľov CKSK, takže vraj nemali dôvod vyhrážať sa trestným oznámením. O podpise na kópii listu povedal, že vyzerá ako jeho.
Prekvapenie na súde
Platnosť zmluvy mala vypršať v roku 2002. Vo februári 2004, posledný deň pred vypršaním lehoty, dokedy sa mohli strany zmluvy začať súdiť, prišla na súd žaloba od spoločnosti CKSK na kúpele.
Tie medzitým štát predal novému súkromnému zahraničnému vlastníkovi, kúpeľom Mariánske Lázně. CKSK žiada zaplatenie zmluvnej pokuty 80 miliónov korún (2,66 miliónov eur), dnes s úrokmi už takmer 200 miliónov (6,64 miliónov eur) za vypovedanie zmluvy. Prvé pojednávanie v celom prípade sa uskutočnilo až v októbri 2007, teda po troch rokoch a ôsmich mesiacoch od podania obžaloby. Len 39 mesiacov trvalo, kým žalujúci zaplatil súdny poplatok 600tisíc korún (20–tisíc eur).
Firma zaplatila poplatok až potom, čo prokuratúra v celej veci zastavila trestné stíhanie Karola Martinku.
Známe mená
CKSK zastupuje advokát Karol Kovár, ktorý zastupoval spoločnosť Dortex v žalobe o pol miliardy korún. Spoločnosť neskôr predala pohľadávku spoločnosti Swiss finance. Predsedom predstavenstva firmy je bývalý riaditeľ štúdia Koliba Roman Bánoczay. Polícia ho vyšetrovala pre podvod počas jeho pôsobenia v Čedoku, neskôr ho obvinení zbavili.
S Bánoczayom sa nám nepodarilo spojiť. Swiss finance ani on nemajú žiadne verejné telefónne číslo. K žalobe sa nevyjadril ani Kovár. Je vraj na dovolenke a je jediný, ktorý danú vec zastupuje.
Nadnes je na súde naplánované ďalšie pojednávanie. Na programe je výsluch svedka. Ešte v piatok súd nemal od Kovára žiadne ospravedlnenie. V advokátskej kancelárii nevedeli, či Kovár na súd pôjde, alebo ho bude niekto zastupovať.
Fond: Zatiaľ o tom nevieme
„Žaloba sa opiera o zmluvu, ktorá je ďaleko za hranicou základných etických a mravných zásad rešpektovaných väčšinou spoločnosti,“ povedal SME advokát kúpeľov Juraj Bizoň. Žalovanú pokutu pokladá za „nemravnú, nepoctivú a nezákonnú“. Ak kúpele prehrajú, budú chcieť, aby ju zaplatil štát, keďže o pohľadávke pri kúpe nič nevedeli.
FNM o spore zatiaľ nič nevie. Ak sa na nich niekto obráti, budú to podľa hovorkyne Tatiany Lesajovej riešiť asi súdnou cestou.
Prokuratúra: Polícia urobila hrubú chybu
BRATISLAVA. Vznik zmluvy medzi CKSK, kde bol Karol Martinka akcionárom a kúpeľmi, kde bol tiež akcionárom, vyšetrovala ako tunelovanie aj polícia.
Martinku vyšetrovateľ obvinil v roku 1999. Po ôsmich rokoch, vo februári 2007, prokurátor z Úradu špeciálnej prokuratúry Maroš Žilinka celé stíhanie zastavil.
Dôvodom je, že vec nemožno podľa neho v žiadnom prípade kvalifikovať ako zneužívanie informácií v obchodnom styku ani ako podvod.
„Nedošlo k použitiu informácie, o ktorej by sa obvinení dozvedeli skôr než ostatné subjekty na veci zainteresované,“ píše sa v uznesení.
Posudky Martinku zabrali
V celom spise sú štyri znalecké posudky. Jeden objednal vyšetrovateľ od Milana Mozoláka, znalca, ktorý posudzoval aj účtovníctvo BMG a Horizontu. Tri posudky si dal zaplatiť Martinka.
Hrozbe krivej výpovede podlieha poriadku len posudok objednaný štátom. Ostatné sa vnímajú len ako odborné vyjadrenia.
Mozolák sa v posudku prikláňa k tvrdeniu, že zmluva bola zbytočná a slúžila vlastne len na to, aby CKSK inkasovala provízie bez toho, že by mala za čo. Respektíve, ak by si kúpele danú činnosť robili samy tak ako predtým, mali by na to menšie náklady.
Naopak, tri posudky Martinku tvrdia, že zmluva bola štandardná, rovnako aj vyplácanie provízií CKSK. Kúpeľom rástol počet klientov a podľa týchto znalcov to bolo aj vďaka firme.
Prokurátor vyhodnotil ako správne názory znalcov od Martinku.
„Poverenie Milana Mozoláka, znalca z odvetvia účtovníctva, vypracovaním znaleckého posudku z odvetvia finančníctva, je neakceptovateľné,“ napísal prokurátor. „Treba to považovať za hrubú chybu vyšetrovateľa.“ Mozolák bol podľa Žilinku na vypracovanie takéhoto posudku nekompetentný.
Na základe účtovníctva kúpeľov prokurátor vyhodnotil, že „sa nešlo o nevýhodné zmluvy uzavreté na úkor Slovenských liečebných kúpeľov, práve naopak“.
Dnes je čistý
Martinka bol spolu so svojimi ďalšími spolupracovníkmi z kúpeľov Petrom Habartom a Jánom Šipošom obvinený z viacerých trestných činov vrátane podvodu.
Jedným z nich bolo aj to, že sa nechal sám strážiť súkromnou bezpečnostnou službou, ktorá mala strážiť objekty kúpeľov. Ani to sa nepodarilo preukázať a dnes je už všetko zastavené.
Šipoš je stále stíhaný za podvod pre vyplácanie provízie inej cestovnej kancelárii.
Martinka v súčasnosti cez platené agentúrne správy tvrdí, že chce získať kúpele naspäť, pretože ich vrátil štátu pod tlakom trestného stíhania.
Monika Tódová
Prečo tunelovať vlastnú firmu
nemusíte sa deliť o zisk so spolumajiteľmi
prostriedky tunelovanej firmy sú mimo dosah veriteľov a štátu
ak o firmu prídete, ostanú vám vytunelované peniaze
Známi advokáti, ktorí vyhrávajú
Karol Kovár je blízky spolupracovník miliardára Zoroslava Kollára, ktorý pomáhal Pente či J&T.
Advokátska kancelária, v ktorej dnes pôsobí Karol Kovár, sa skôr volala Kollár & Kubík. Jej zakladateľ Zoroslav Kollár je podľa týždenníka Plus 7 dní jeden z najbohatších Slovákov. Jeho majetok odhadli na päť miliárd korún (166 miliónov eur).
Kollár bol podľa Plus 7 dní sivou eminenciou, ktorá požehnávala zmluvy pri transformácii investičných fondov na akciové spoločnosti.
„Ale to nebola klasická privatizácia. Samozrejme, investičné fondy boli jednou z možností, ako sa dostať lanovkou na kopec,“ povedal Kollár.
„Žiaden fond som osobne nezískal ani neovládol. Robil som len právne služby, a to je rozdiel,“ bránil sa.
Jeho klientmi boli finančné skupiny Penta, Istrokapitál alebo J&T. Ako právnik sa venoval aj konkurzom.
Medzi jeho majetok patrí významný podiel v strojárskej skupine firiem HTC Holding, vlastní kúpele Trenčianske Teplice.
Kollár je vydavateľom časopisu Historická revue, podporuje aj archeologické výskumy. Jeho snom je letieť do vesmíru.
(mož)
Čo je Dortex?
Minister vnútra Gustáv Krajči za HZDS poslal v roku 1998 list Záchrannému systému Slovakia. Sľúbil, že mu ministerstvo dá za päť rokov 80 miliónov korún (2,6 milióna eur).
Za vlády Mikuláša Dzurindu sa záväzok neplnil. Napriek neexistencii riadnej zmluvy súdy rozhodli, že pohľadávka, ktorú medzitým odkúpil Dortex, platí a štát musí zaplatiť pol miliardy korún (16 miliónov eur).
(mož)
![]() Karol Martinka už nie je trestne stíhaný. Kúpele chce dostať naspäť, štátu ich vraj vrátil pod nátlakom. FOTO – SITA |