BRATISLAVA. Slovensko má od minulého týždňa v ženskej streľbe unikátne postavenie. Jeho reprezentantky držia svetové rekordy v oboch brokových disciplínach, ktoré sú v olympijskom programe: v skeete aj v trape.
V streľbe na trieštivé, pôvodne asfaltové terče, ktorým sa vraví aj holuby, budú Slovenky v Pekingu patriť medzi kandidátky na medaily.
„Tvrdenie, že sme v ženskej brokovej streľbe veľmocou, by bolo možno trochu nadnesené, ale určite v nej hráme prvé husle,“ konštatuje so snahou o triezvosť strelecký šéftréner Pavel Anetta.
Dosiaľ len Stranovská
Na minulých troch olympiádach sa slovenskí strelci predstavili vždy v trojici, pričom sa spoliehali najmä na puškára Jozefa Gönciho. Pred dvanástimi rokmi v Atlante aj pred štyrmi v Aténach získal bronzovú medailu, pred ôsmimi v Sydney doplatil na chorobu.
Zo Sloveniek na olympiádach až dosiaľ strieľala jedna-jediná: skeetárka Andrea Stranovská skončila v Sydney trinásta a v Aténach dvanásta. Do Pekingu pocestujú hneď tri. Dve z nich dokonca v pozícii svetových rekordérok.
Brokárky majú formu
Zuzana Štefečeková figuruje na rekordnej listine trapu už dva roky. V apríli 2006 na pretekoch Svetového pohára v čínskom Qing-juane najskôr nástrelom 74 terčov vyrovnala svetový rekord v základnej časti a následne utvorila nový súhrnný, tzv. finálový: 96 (74 + 22).
Od stredy je svetovou rekordérkou aj skeetárka Danka Barteková, ktorú vedie trnavský tréner Juraj Sedlák. Z európskeho šampionátu v Nikózii sa vrátila s dvoma zlatými medailami (spolu s dvojčaťom Lenkou a Andreou Stranovskou vyhrali aj súťaž družstiev) a dvoma svetovými rekordmi. V základnej časti (74 terčov) sa oň delí s piatimi ďalšími strelkyňami, ale finálový (99 = 74 + 25) drží sama.
Nielen Barteková, aj Štefečeková je necelý mesiac pred olympiádou v skvelej forme. V sobotu na tých istých ME získala striebornú medailu. Základnú časť dokonca vyhrala. „Záver som nezvládla. Finále je už vabank, chybu nemáte šancu opraviť,“ cituje 24-ročnú zverenku Branislava Slamku agentúra SITA.
Číňanka zdolala mužov
Skeet aj trap od mexickej olympiády 1968 až do barcelonskej v roku 1992 patrili medzi tzv. miešané súťaže, otvorené aj pre ženy. Zásadne ich však vyhrávali muži. Éru mixsúťaží ukončilo v Barcelone víťazstvo 24-ročnej Číňanky Žang Šan v skeete nad všetkými mužmi.
O štyri roky v Atlante nemohla obhajovať primát, lebo skeet i trap vyhlásili za jednopohlavnú, čisto mužskú súťaž. Počnúc sydneyskými hrami 2000 však majú ženy svoje vlastné brokové súťaže.
Čakajú Slovensko v Pekingu brokárske hody? „Bodaj by. Predpoklady na to sú, ale po veľkých očakávaniach neraz nasledujú veľké sklamania, preto ostaňme na zemi,“ radí Anetta.
Skeet a trap
V jednom aj druhom prípade ide o streľbu brokovnicou na letiace asfaltové terče: u mužov sa v základnej časti strieľa 125 terčov (vo finále ďalších 25), u žien 75 (plus 25).
V skeete terče vypalujú z veží, ktoré sú po bokoch, rovnakým smerom: strelkyňa postupuje po stanoviskách v polkruhu a strieľa striedavo zľava a sprava, prípadne na dva terče naraz, pričom na každý terč má len jeden výstrel.
V trape sa strieľa na terče vrhané zo zákopu 15 m pred strelkyňou smerom dopredu, ale neznámo či doľava, dopredu a v akej výške, pričom na každý terč možno vypáliť dva výstrely (vo finále však už len jeden).