RUŽOMBEROK. Slovensko je po Fínsku druhým štátom Európskej únie, ktorý použil biologickú liečbu nehojacich sa rán pomocou kožného implantátu Apligraf. Odborníci predpokladajú, že nový spôsob liečby zníži počet amputácií u diabetikov.
V Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku minulý štvrtok prvýkrát použili na základe výnimky ministerstva zdravotníctva Apligraf pre 27-ročnú Radku Berešíkovú, ktorá trpí chorobou motýlích krídel: „Od narodenia ma museli rodičia chrániť pred akýmkoľvek tlakom na pokožku. Celá som v obväzoch a rany, ktoré sa tvoria po akomkoľvek jemnom tlaku, musia byť kryté. Po aplikácii Apligrafu sa mi rany úplne zahojili.“
Radke aplikovali kožný implantát už vo februári vo Švajčiarsku. V Ružomberku jej naniesli trikrát 44 centimetrov Apligrafu.
„Preparát dokáže znovu naučiť vlastné telo a bunky, aby zahojili nehojacu sa ranu,“ vysvetlil Stefan Kaelin, riaditeľ farmaceutickej spoločnosti Organogenesis Europe, ktorá preparát vyvinula.
Najväčšou skupinou, ktorú by mohla liečba zachrániť od amputácií, je asi 19tisíc cukrovkárov, ktorí majú komplikácie vo forme diabetickej nohy.
Liečba takého pacienta stojí štát podľa Emila Martinku, prednostu Diabetologického oddelenia Národného endokrinologického ústavu v Ľubochni, niekoľko stotisíc korún. Centimeter Apligrafu stojí viac ako 1000 korún (33,12 eura) a pre tento prípad ho preplatila zdravotná poisťovňa.
Martinka predpokladá, že preparát by u nás pomohol okolo dvom tisícom pacientov. Apligraf sa používa v USA od roku 1998, a neexistuje prípad, že by ho telo darcu neprijalo.
Európa sa na prijatie preparátu chystá. Kaelin predpokladá, ze by sa tak mohlo stať v budúcom roku.
Autor: Daniel Vražda © SME