HRONOVCE. Stotridsať miliónov korún na prvé detenčné centrum schválila vláda v uplynulom týždni. Centrum pre psychiatricky chorých nebezpečných pacientov má byť v areáli Psychiatrickej nemocnice v Hronovciach v okrese Levice.
Vedenie nemocnice o tomto rozhodnutí ešte oficiálne nevie, starosta Hronoviec voľbu miesta prvého detenčného ústavu na Slovensku víta.
Prvá lastovička
Detenčné centrum bude slúžiť pre agresívnych, nebezpečných a zároveň aj psychiatricky chorých pacientov. Pacienti s poruchou osobnosti a zároveň s vážnou duševnou chorobou, ktorých liečba nie je perspektívna, by nemali byť liečení spolu s ostatnými psychiatrickými pacientmi ani vo väzbe. Spolupacientov ohrozujú a vo väzbe sa im nedostane individuálna zdravotná starostlivosť.
„V hre bolo niekoľko zariadení, ktoré si pracovníci ministerstva zdravotníctva obzerali ešte začiatkom roka. Ponúkli sme im našu rozostavanú budovu, predložili aj náklady,“ povedal Karol Hollý, riaditeľ hronovskej psychiatrickej nemocnice.
Peniaze, ktoré vyčlenila vláda, podľa Karola Hollého vystačia na vybudovanie 30 až 35 lôžok. Pre Slovensko je to podľa Hollého nedostatočná kapacita, potrebný je aspoň jej trojnásobok.
Iba v Hronovciach je v súčasnosti 12 klientov na ochrannom liečení. Približne rovnaký počet pacientov majú asi v piatich psychiatrických nemocniciach a troch liečebniach na Slovensku. Ďalší sa nachádzajú vo výkone trestu a v nemocnici pre odsúdených v Trenčíne.
Nejasné pravidlá
So zriadením detenčného zariadenia sa počíta v trestnej legislatíve. Tá napríklad upravuje, že na oknách musia byť mreže. „Zatiaľ takéto zariadenie však nepozná zdravotnícka legislatíva. Nie sú jasné pravidlá hry, nevieme, kto bude financovať zamestnancov a prevádzku. Verím, že do dvoch rokov, keď sa má centrum otvoriť, sa to vyrieši,“ dodal Hollý. Predpokladá aj problém s obsadením vysokokvalifikovaných pozícií.
Hronovčania nie sú jednotní
Mnohí obyvatelia Hronoviec o zriadení centra nevedia. Dve ženy nám povedali, že sú proti tomu a obávajú sa o svoju bezpečnosť. „Nebezpeční a chorí ľudia budú pod kontrolou a nikomu neublížia,“ povedal Hronovčan Viliam Tóth.
Starosta Hronoviec Róbert Csudai je s rozhodnutím vlády spokojný.
„Nemocnice zanikajú jedna za druhou a takto máme aspoň istotu, že psychiatrická nemocnica u nás nezanikne. Už teraz v nej našlo zamestnanie 120 ľudí z obce s vyše osempercentnou nezamestnanosťou a vytvoria sa ďalšie pracovné miesta. Pre rozvoj obce je to potrebné,“ myslí si starosta.